Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Obróbki blacharskie wokół komina

Tekst: Marcin Kunicki

Obróbka komina ma dwa zadania: chronić jego dolną część przed wodą spływającą z dachu, oraz osłaniać przed przeciekami miejsce, w którym komin przechodzi przez dach.

komin
Właściwie wykonana obróbka komina. Na uwagę zasługuje estetyczny sposób jej wykończenia z przodu komina
Fot. RHEINZINK
Jeśli zostanie niewłaściwie zaprojektowana lub wykonana (co zdarza się bardzo często), woda szybko zacznie wpływać między obróbkę a ścianę komina i przedostawać się do wnętrza domu.

Wokół komina układa się kołnierze, czyli pasy blachy o szerokości ok. 40 cm, zagięte pod odpowiednim kątem. Łączy się je na dachu na zakład i lutuje albo łączy na rąbki podwójne. Górną listwę obróbki wykonuje się czasami "na wydrę", odpowiednio ją wyginając i wpuszczając w ścianę komina.

Jak to dobrze zrobić

Każde połączenie połaci dachowej ze ścianą (obojętnie, czy jest to ściana, komin, czy jakikolwiek inny element pionowy) powinna składać się z co najmniej dwóch elementów: obróbki dolnej zamocowanej do konstrukcji dachu oraz obróbki górnej zamocowanej do ściany (muru, komina itd.) Tylko takie wykonanie obróbki umożliwi zniwelowanie ruchów (pracy) więźby dachowej względem elementów stałych (np. komina).

Pionowe części obróbki komina powinny mieć wysokość 30 cm i być szczelnie połączone z jego ścianą. Najlepiej, jeśli komin wymuruje się z niewielkim podcięciem, w którym potem ułoży się obróbkę (zwaną wydrą). Poziome (leżące na pokryciu) części obróbki powinny mieć co najmniej 10 cm szerokości od strony okapu i 20 cm od kalenicy (ta krawędź komina jest najbardziej narażona na przecieki).

Uwaga! Jeśli szerokość komina jest większa niż 100 cm, przy jego tylnej ścianie powinno stosować się ostrokątne odboje (nazywane kozubkami), które ochronią go przed strugami wody deszczowej oraz gromadzeniem się śniegu.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykładSkomentuj:

Obróbki blacharskie wokół komina