Jak zrobić kosze w dachu
Kosze to miejsca, w których łączą się (pod kątem mniejszym niż 180°) schodzące się połacie dachu. Wymagają one wyjątkowo starannego uszczelnienia, gdyż są mocno narażone na obciążenie wodą z dwóch połaci i zalegającym śniegiem.
Jak to dobrze zrobić
Blachy koszowe układa się na pełnym podłożu, z warstwą przekładkową (najczęściej z papy). Układanie rynny koszowej rozpoczyna się do okapu w kierunku kalenicy. Górną krawędź ścina się według kształtu kalenicy, a dolną (przylegającą do rynny) - równolegle do okapu.
Arkusze blachy, którymi będzie wyłożony kosz po dopasowaniu do jego kształtu (wytrasowaniu), łączy się na zakład min. 20 cm lub na zakład z podgięciem, zgodnie z kierunkiem spływu wody. Do konstrukcji dachu (łat podbitych równolegle do kosza) obróbkę należy zamocować za pośrednictwem haftr (to dobre rozwiązanie, ponieważ montowane w ten sposób obróbki nie są dziurawione).
Uwaga! Jeśli wykonawca zamocuje kosz na gwoździe lub wkręty (co często widuje się na budowach), powinniśmy zażądać jego wymiany! Inaczej w przedziurawionych miejscach pojawią się przecieki, nawet jeśli będziemy je co kilka lat uszczelniać.
Boczne wywinięcie blachy (ok. 2-3 cm) chroni przed przelewaniem wody przy długich, płaskich koszach. Czasami w takiej sytuacji, a zwłaszcza przy dużych i nieregularnych połaciach dachowych, kosze wykonuje się z tzw. odbojnikiem lub dodatkowymi przetłoczeniami porządkującymi spływ wody.
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład
>- Więcej o: