Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak zrobić kosze w dachu

Tekst: Marcin Kunicki

Kosze to miejsca, w których łączą się (pod kątem mniejszym niż 180°) schodzące się połacie dachu. Wymagają one wyjątkowo starannego uszczelnienia, gdyż są mocno narażone na obciążenie wodą z dwóch połaci i zalegającym śniegiem.

fot. Grzegorz Otwinowski
Rynna koszowa z blachy miedzianej. Mocuje się ją do łat za pomocą haftr, czyli specjalnych uchwytów, zwanych też żabkami lub łapkami
Fot. Grzegorz Otwinowski
Rynna koszowa nie może być za wąska - inaczej woda nie będzie swobodnie spływać, ale przelewać się ponad jej brzegami i przedostawać pod pokrycie. Powinna być z obu stron wsunięta pod pokrycie przynajmniej na 20 cm (jeśli jej brzegi są zagięte do góry) lub na 30 cm (jeśli są proste).

Jak to dobrze zrobić

Blachy koszowe układa się na pełnym podłożu, z warstwą przekładkową (najczęściej z papy). Układanie rynny koszowej rozpoczyna się do okapu w kierunku kalenicy. Górną krawędź ścina się według kształtu kalenicy, a dolną (przylegającą do rynny) - równolegle do okapu.

Arkusze blachy, którymi będzie wyłożony kosz po dopasowaniu do jego kształtu (wytrasowaniu), łączy się na zakład min. 20 cm lub na zakład z podgięciem, zgodnie z kierunkiem spływu wody. Do konstrukcji dachu (łat podbitych równolegle do kosza) obróbkę należy zamocować za pośrednictwem haftr (to dobre rozwiązanie, ponieważ montowane w ten sposób obróbki nie są dziurawione).

Uwaga! Jeśli wykonawca zamocuje kosz na gwoździe lub wkręty (co często widuje się na budowach), powinniśmy zażądać jego wymiany! Inaczej w przedziurawionych miejscach pojawią się przecieki, nawet jeśli będziemy je co kilka lat uszczelniać.

Boczne wywinięcie blachy (ok. 2-3 cm) chroni przed przelewaniem wody przy długich, płaskich koszach. Czasami w takiej sytuacji, a zwłaszcza przy dużych i nieregularnych połaciach dachowych, kosze wykonuje się z tzw. odbojnikiem lub dodatkowymi przetłoczeniami porządkującymi spływ wody.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Jak zrobić kosze w dachu