Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Stropy gęstożebrowe częściowo prefabrykowane

Tekst: Iwona Szczepaniak, konsultacje Maciej Siejbik

Stropy gęstożebrowe belkowe są obecnie najczęściej wykonywane w domach jednorodzinnych.

Strop gęstożebrowy z wypełnieniem z pustaków betonowych
Strop gęstożebrowy z wypełnieniem z pustaków betonowych
Rys. Wawrzyniec Święcicki
Składają się z prefabrykowanych belek z betonowymi stopkami i zbrojeniem kratownicowym. Przestrzeń pomiędzy nimi wypełnia się pustakami, a na całości układa beton. Jest kilka rodzajów stropów gęstożebrowych; różnią się one rodzajem prefabrykowanych belek oraz kształtem i materiałem pustaków wypełniających. Najpopularniejsze z nich to: Teriva (z pustakami betonowymi), Fert, Ceram i Porotherm (z pustakami ceramicznymi).

Stropy gęstożebrowe można stosować w domach o dowolnym, nawet bardzo nieregularnym kształcie. Przygotowywane w wytwórni belki można skracać do nietypowej długości (taką usługę mają w swojej ofercie niektórzy producenci).

Dużą zaletą stropów gęstożebrowych jest ich nieskomplikowany montaż. Poszczególne elementy są stosunkowo lekkie, więc do ułożenia stropu wystarczy niewielka - trzy- lub czteroosobowa - ekipa.

Stropy tego typu nie wymagają układania pełnego deskowania, na czas ich wykonywania należy jedynie ustawić pod belkami podpory montażowe. W takich stropach łatwo też poprowadzić wcześniej niezaplanowane przewody instalacyjne i kominy - otwory wykonuje się przez wybicie jednego lub kilku pustaków.

Niestety, stropy gęstożebrowe mogą klawiszować (żebra uginają się niezależnie od siebie), czego skutkiem są rysy wzdłuż belek. Można jednak temu zapobiec: w stropach o rozpiętości większej niż 4,5 m wykonuje się dodatkowe poprzeczne żebro rozdzielcze. W grubości tego rodzaju stropów nie da się ukryć podciągu (belki zastępującej ścianę). Stopki prefabrykowanych belek muszą się opierać na dolnym zbrojeniu podciągu i dlatego spód całego stropu nie jest gładki.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Stropy gęstożebrowe częściowo prefabrykowane