Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Płytowe stropy monolityczne

Tekst: Iwona Szczepaniak, konsultacje Maciej Siejbik

Strop monolityczny (wylewany) wykonuje się w całości na budowie. Ułożone na pełnym deskowaniu zbrojenie jest zatapiane w warstwie betonu.

Strop monolityczny
Strop monolityczny
Rys. Wawrzyniec Święcicki
Strop monolityczny jest dobrym rozwiązaniem przede wszystkim przy pomieszczeniach o małych wymiarach przedzielonych ścianami nośnymi i do krycia pomieszczeń o nieregularnym kształcie. Niestety, wykonanie dobrego stropu to zadanie niełatwe i pracochłonne. Potrzebna jest dobra ekipa, która ma doświadczenie i niezbędny sprzęt. Taki strop wymaga wprawy w układaniu deskowania. Jeśli wykorzystamy do tego gotowe szalunki, wykonanie stropu będzie mniej praco- chłonne. Niezmiernie ważne są właściwie ułożone zbrojenie - dokładnie według projektu - oraz jakość betonu - trzeba go starannie ułożyć, zagęścić i odpowiednio pielęgnować.

Strop typu filigran to połączenie stropu żelbetowego ze stropem prefabrykowanym. Na budowie, po ułożeniu cienkich prefabrykowanych płyt betonowych z zatopionym zbrojeniem kratownicowym, układa się zbrojenie styku płyt, zbrojenie górne oraz warstwę betonu. Płyty typu filigran są zawsze projektowane i wykonywane dla konkretnego domu. Mogą mieć dowolny kształt oraz gotowe otwory na schody, przewody instalacyjne i kominy. Prefabrykowane płyty nie wymagają deskowania. Na czas wykonania stropu trzeba tylko ustawić podpory montażowe. Niewątpliwą wadą stropu typu filigran jest konieczność wynajęcia dźwigu. Poza tym strop wymaga precyzyjnego wykonania ścian - muszą być one usytuowane dokładnie w zaprojektowanych osiach. Lepiej więc nie zamawiać stropu przed rozpoczęciem budowy, ale dopiero po wykonaniu ścian parteru.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Płytowe stropy monolityczne