Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Automatyczne sterowanie domem

Tekst: Karolina Gierlicka, Anna Grunwald

Im bardziej będziemy zapracowani, tym bardziej będziemy cenić czas. Tym chętniej będziemy budować domy, w których automatyka będzie nas zastępować w prostych czynnościach i sterować za nas różnymi urządzeniami.

Żyjemy coraz szybciej, a nasze wymagania co do standardu i wygody życia stale rosną. Na szczęście technika rozwija się tak szybko, że udogodnienia - do niedawna osiągalne tylko dla najzamożniejszych - stają się dostępne dla zwykłych ludzi.

Do takich udogodnień należy automatyczne sterowanie wieloma urządzeniami w domu. Dzięki niemu nie trzeba pamiętać o tym, czy przed wyjściem z domu zostały zgaszone światła i czy został włączony alarm, ani niepokoić się tym, czy nagła burza nie zniszczy rozłożonych markiz lub rolet. Można budzić się ze słońcem wpadającym do domu przez automatycznie podnoszące się rolety, a wieczorem jednym ruchem ręki włączać nastrojowo przyciemniające się światło. Wszystkie te udogodnienia będą niebawem normą. Ale i dziś są już montowane w wielu domach. Istnieją różne rodzaje sterowania, różne są ich możliwości i oczywiście cena.

Kto zamierza ułatwić sobie życie za pomocą inteligentnego sterowania domem, powinien wiedzieć, jakich udogodnień oczekuje - aby bez przepłacania mógł sprawić sobie system najlepiej dopasowany do potrzeb.

W domu, w którym jest, lub w którym planuje się automatyczne sterowanie, instalację elektryczną warto poprowadzić tak, by w przyszłości były możliwe zmiany i rozszerzanie systemu sterowania o nowe rozwiązania. Często wiąże się to z poprowadzeniem dodatkowego okablowania, co wprawdzie nieco podroży całość budowy, ale wbrew pozorom owe dodatkowe wydatki będą nieporównywalnie niższe od kosztów ewentualnych przeróbek w przyszłości, a znikomo małe w skali kosztów budowy całego domu.

"Inteligentne osiedle"

W podkrakowskich Mogilanach powstało osiedle Parkowe Wzgórze, w którym wszystkie domy będą wyposażone w prosty system sterowania Luxor, wliczony w cenę domu. W domach tych od 8 do 12 obwodów elektrycznych jest objętych automatycznym sterowaniem, ale instalacja została ułożona w taki sposób, aby w przyszłości inwestor mógł rozbudować system o nowe elementy i rozwiązania. W modelowym domu tego osiedla można już sprawdzić, jak działa ów system, a oprócz tego - poznać działanie droższego systemu - EIB.

Systemy zamontowane w domu modelowym

Luxor firmy Theben to system zaprojektowany po wnikliwej analizie badań, jakie funkcje są najczęściej używane lub potrzebne mieszkańcom domów jednorodzinnych. W efekcie jest jednym z najprostszych i najtańszych systemów automatyki budynku. Nie potrzeba do niego specjalnego okablowania ani specjalnych włączników, jest bardzo prosty w programowaniu (wystarczy śrubokrętem ustawić w odpowiednich pozycjach kilka tzw. nastawników). Ma za to spore możliwości.

W domu modelowym zamontowano wariant zawierający cztery moduły sterujące oświetleniem na piętrze. Są to: moduł podstawowy, tańszy od niego moduł rozszerzenia - zwiększający liczbę obwodów sterowanych modułem podstawowym i dwa moduły ściemniaczy światła umieszczone w tablicy rozdzielczej. A oto, co umożliwia ten układ.

Centralne wyłączanie oświetlenia. Wychodząc z domu, jednym przyciskiem umieszczonym obok drzwi wyłącza się wszystkie lampy na piętrze (a w pozostałych domach - w całym domu). Oszczędza to energię, a także czas i siły domowników, którzy nie będą już musieli biegać po schodach i sprawdzać świateł we wszystkich pomieszczeniach.

Centralne włączanie oświetlenia. Jest to tzw. funkcja paniki. Wykorzystuje się ją w sytuacji, gdy w nocy na posesji lub w domu dzieje się coś podejrzanego - zapalają się wtedy wybrane światła w domu lub na zewnątrz. Włącznik umieszczony jest w sypialni.
 • Symulacja obecności. Sposób na zniechęcenie włamywaczy. Podczas dłuższej nieobecności domowników (np. w czasie urlopu) oświetlenie w wybranych pomieszczeniach (bądź w wybranych obwodach świetlnych) włącza się i wyłącza tak, jak w ciągu ostatniego tygodnia pobytu domowników (moduł zapamiętuje włączanie i wyłączanie oświetlenia w poszczególne dni).

  Funkcja czasowego sterowania oświetleniem. Dzięki niej nie trzeba pamiętać o wyłączaniu świateł w garderobie i łazience. Funkcja ta polega na zaprogramowaniu czasu (od 1 do 20 min), po którym lampy zaczną migać, co sygnalizuje, że zaraz się wyłączą. Oczywiście jest też możliwość wyłączenia oświetlenia przed upływem zaprogramowanego czasu.

  Za wszystkie powyższe funkcje odpowiada moduł podstawowy wraz z rozszerzeniem.

  Sterowanie natężeniem oświetlenia. Przez ściemnianie wielu rodzajów lamp (zarówno żarowych, jak i halogenowych) można ustawić sceny świetlne w pomieszczeniach (np. w sypialni i łazience, garderobie i przedpokoju) tworzące niepowtarzalny nastrój. W każdym pomieszczeniu można ustawić kilka scen świetlnych, które włącza się poszczególnymi przyciskami włącznika światła lub kolejnymi naciśnięciami przycisków włącznika. Za funkcje te odpowiada moduł ściemniacza.

  Dodatkowe elementy. W tych domach, w których instalacja umożliwia rozbudowanie automatyki w systemie Luxor - przez proste wpięcie do rozdzielnicy dodatkowych modułów sterujących - można będzie korzystać też z innych udogodnień.

  Po wpięciu modułu do sterowania rolet będzie można automatycznie otwierać i zamykać rolety, żaluzje i markizy w następujących wariantach: w górę-stop, w dół-stop, centralnie w górę i centralnie w dół. W ten sposób można będzie podnosić i opuszczać każdą z rolet z osobna lub wszystkie razem, a także sterować grupami rolet.

  Już niedługo system Luxor zostanie uzupełniony o następujące nowe produkty:

  - czujnik wiatru - będzie umożliwiał ochronę rolet i markiz przed wiatrem i huraganem;

  - tzw. stacja pogodowa - umożliwi kompleksowe sterowanie urządzeniami ochrony przeciwsłonecznej (a więc np. roletami, żaluzjami czy łamaczami słonecznymi, czyli dużymi żaluzjami montowanymi na fasadzie budynku) w zależności od natężenia światła, deszczu, śniegu, wiatru oraz temperatury;

  - zegar astronomiczny - będzie kontrolował zaprogramowane funkcje wyjściowe automatyki budynku i czuwał, by nie włączyły się zbyt wcześnie lub za późno - na przykład latem, gdy wcześnie robi się jasno, uruchomi otwieranie się rolet dopiero o określonej godzinie. Ustawienia czasowe zaprogramowane w zegarze będą też korygowane sygnałami dochodzącymi z pozostałych czujników i na przykład zacienianie okna ustawione na określoną godzinę nie włączy się przy pochmurnej pogodzie.

 • System EIB - oprócz systemu Luxor w modelowym domu zamontowano również znacznie droższy system EIB, oparty na magistrali komunikacyjnej i specjalnych włącznikach. Jego działanie można sprawdzić na parterze tego domu. Ci z przyszłych mieszkańców, którzy będą woleli korzystać z możliwości, jakie daje ten system, mogą zamówić jego zainstalowanie. Jednak w tej sytuacji koszty budowy znacznie wzrosną.

  Ile to kosztuje

  We wszystkich domach osiedla uproszczona wersja systemu Luxor jest wliczona w cenę budynku. Obejmuje ona zwykle moduł podstawowy i jeden lub dwa moduły "rozszerzenia" - pozostałe elementy można dokupić.

  - Okablowanie jest porównywalne z kosztem zwykłej instalacji elektrycznej.

  - Moduły sterujące:

  a. podstawowy: ok. 854 zł

  b. ściemniający: ok. 1113 zł

  c. do rolet: ok. 1314 zł

  - Systemy sterowania o zbliżonych funkcjach w przeciętnym domu o pow. 150 m2:

  a. Luxor: 4880-9760 zł

  b. EIB: 12 200-30 500 zł

  Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

  >

   Więcej o:

  Skomentuj:

  Automatyczne sterowanie domem