Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dobieramy system kominowy: planowanie bez błędów

Krzysztof Gnyra, Beata Zielińska

Inny komin należy dobrać do kotła kondensacyjnego, a inny do kotła na paliwa stałe lub kominka. Pamiętajmy też o tym, że do jednego przewodu można podłączyć tylko jedno urządzenie grzewcze.

systemy kominowe
Komin stalowy stawia się na przykręconym do ściany wsporniku lub opiera na własnym fundamencie. Do budynku montuje się go za pomocą obejm
Fot. MKS Żary
Kominy w domach jednorodzinnych budowane są najczęściej jako wielokanałowe. W jednej obudowie znajdziemy więc przewody pełniące różne funkcje. Do odprowadzenia spalin z kotłów i podgrzewaczy gazowych oraz olejowych służą kanały spalinowe. Dym z kotłów na paliwa stałe i kominków usuwany jest przewodami dymowymi. Natomiast kanałami wentylacyjnymi odpływa do atmosfery zużyte powietrze z pomieszczeń.

W tradycyjnych kotłach i podgrzewaczach gazowych (z otwartą komorą spalania) oraz urządzeniach na węgiel, drewno lub pelety odpływ spalin do atmosfery odbywa się grawitacyjnie. Są one bowiem gorące, a więc lżejsze od powietrza i unoszą się do góry. Naturalny ciąg kominowy jest więc wynikiem różnicy gęstości spalin w kominie i powietrza na zewnątrz budynku. Jednak z powodu zmieniającej się temperatury otoczenia, wielkość ciągu ulega wahaniom. Wpływ na niego ma także wiatr, który go poprawia (boczny) lub osłabia.

Dom bez murowanych kominów

Wybudowanie domu bez komina jest możliwe, jeśli zostaną spełnione określone warunki. Spalin nie wytwarza na przykład pompa ciepła, więc nie potrzebuje komina. Podobnie będzie, jeżeli do ogrzewania domu i przygotowania ciepłej wody wykorzystamy energię elektryczną. Inny wariant, to montaż gazowego kotła kondensacyjnego. Gdy jego moc nie będzie przekraczać 21 kW, wtedy spaliny nie muszą być usuwane przez komin murowany. Można je wyprowadzić przez ścianę zewnętrzną za pomocą krótkiego poziomego przewodu powietrzno-spalinowego. Składa się on z dwóch rur umieszczonych jedna w drugiej - wewnętrzną wypływają spaliny, a przestrzenią pomiędzy nią a rurą zewnętrzną napływa powietrze niezbędne do spalania gazu. Natomiast, aby zapewnić właściwą wentylację w budynku, to zamiast mało skutecznego systemu grawitacyjnego, należy zastosować wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną, najlepiej z odzyskiem ciepła, czyli rekuperatorem.

Błąd: źle dobrany komin

Najlepiej już na etapie projektowania domu zdecydować się na wybór źródła ciepła do ogrzewania domu. Wówczas optymalnie można określić rodzaj, wielkość i umiejscowienie komina. Warto też przewidzieć miejsce na kominek (jeśli chcemy go zamontować) oraz komin do niego, gdyż ma stosunkowo dużą średnicę. Coraz częściej planuje się zainstalowanie dwóch urządzeń grzewczych, na przykład kominka z płaszczem wodnym i kotła na gaz. Wtedy do każdego z nich należy dobrać odpowiedni rodzaj komina.

Rozwiązanie:

W zależności od tego, jakim paliwem, a w konsekwencji jakim urządzeniem grzewczym będziemy ogrzewali dom, do wyboru mamy różne sposoby odprowadzania spalin bądź dymu.

- Kominy murowane. Buduje się je z pełnej cegły ceramicznej lub innych materiałów, na przykład cegły silikatowej. Kanały spalinowe podłączone do kotła na gaz wyposaża się dodatkowo we wkłady ze stali lub ceramiki kwasoodpornej.

- Kominy prefabrykowane ceramiczne. To droższe rozwiązanie niż poprzednie, ale za to łatwe i szybkie w montażu. Taki komin składa się z wewnętrznego wkładu z kamionki kwasoodpornej lub ceramiki szamotowej, ocieplenia z wełny mineralnej oraz zewnętrznej obudowy z betonu lekkiego bądź ceramiki. Producenci systemów prefabrykowanych oferują kompletne zestawy, dostosowane do rodzaju urządzenia grzewczego i wysokości komina.

- Przewody powietrzno-spalinowe.
- Kominy stalowe dwuścienne. Mają konstrukcję warstwową złożoną z dwóch rur, pomiędzy którymi znajduje się warstwa izolacji termicznej (wełny mineralnej). Służą, w zależności od rodzaju, do odprowadzania spalin z kotłów na gaz lub dymu z kominków i kotłów na różne paliwa stałe.

- Wystającą ponad dach część komina murowanego lub prefabrykowanego ceramicznego można otynkować zaprawą murarską, obłożyć płytkami klinkierowymi, kamiennymi, blachą lub gontem bitumicznym. Natomiast zakończenie komina stalowego najczęściej pozostawia się bez wykończenia lub stosuje się specjalne obudowy, dostosowane do przekroju komina i kąta pochylenia połaci dachowej. Obudowy te mogą imitować cegłę klinkierową, tynk lub lakierowaną blachę.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład



    Więcej o:

Skomentuj:

Dobieramy system kominowy: planowanie bez błędów