Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Podgrzewanie wody pompą ciepła

Andrzej Fiałkowski

Pompy ciepła do podgrzewania wody pojawiły się na naszym rynku kilkanaście lat temu. Przygotowują ciepłą wodę do mycia w komfortowej ilości i za stosunkowo niewielkie pieniądze.

pompa ciepła do podgrzewania wody
Na rynku dostępne są dwa rodzaje pomp ciepła do podgrzewania wody - gruntowe i powietrzne. Oba urządzenia nadają się do montażu zarówno w nowych, jak i modernizowanych domach, a ich obsługa nie przysparza użytkownikom żadnych trudności.
Fot. Viessmann
Podgrzewacze z pompą ciepła to połączenie zasobnika ciepłej wody, odpowiedniej automatyki i oczywiście pompy ciepła. Urządzenia te wykorzystują ciepło zawarte w powietrzu lub gruncie do przygotowania wody o odpowiedniej temperaturze. Mogą one pracować przez cały rok, niezależnie od działania systemu grzewczego. Z powodzeniem montuje się je zarówno w nowych, jak i remontowanych instalacjach centralnego ogrzewania.

Gruntowa pompa do ogrzewania wody

Pobiera ona ciepło z ziemi, przez miedziane rury pokryte tworzywem sztucznym (polietylenem). Układa się je na powierzchni około 20-30 m2 na głębokości 1,5 m. W rurach kolektora przepływa czynnik roboczy, który odebrane z gruntu ciepło dostarcza do pompy.

Montaż. Większość podgrzewaczy z gruntową pompą ciepła to modele stojące. Pojemność zasobnika na wodę może wynosić od 200 do 300 l.

Niezależnie od tego, czy urządzenie będzie umieszczone na parterze czy w piwnicy, najlepiej ustawić je przy ścianie zewnętrznej. Instalator, który będzie układał rury kolektora, powinien zwrócić szczególną uwagę na to, aby w miejscu ich przejścia przez ścianę fundamentową została wykonana izolacja cieplna i przeciwwilgociowa.

Użytkowanie. Nad działaniem urządzenia czuwa automatyka. Dzięki niej można nie tylko ustawić wymaganą przez użytkownika wartość temperatury wody w zasobniku, ale też - w bardziej rozbudowanych systemach - określić minimalną wartość temperatury zewnętrznej, poniżej której włączy się dodatkowe źródło ciepła, na przykład grzałka elektryczna.

Obsługa pompy ciepła do przygotowania wody ogranicza się do kontroli anody magnezowej, która zabezpiecza zbiornik przed korozją.

Powietrzna pompa do ogrzewania wody

Urządzenie to może pobierać ciepło z powietrza zewnętrznego, wewnętrznego (z pomieszczenia, w którym jest zamontowane lub z pomieszczeń sąsiednich) albo usuwanego z budynku przez system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

Schłodzone przez pompę ciepła o 2-5°C powietrze, może być wydmuchiwane na zewnątrz lub do pomieszczeń wewnątrz domu, na przykład pralni, spiżarni.

Montaż. Podgrzewacze z powietrzną pompą ciepła w wersji wiszącej wyglądają podobnie jak bojlery gazowe lub termy elektryczne. Ich pojemność waha się od 80 do 120 l. Natomiast modele stojące najczęściej przypominają domowe lodówki. Wyposażone są w zasobniki, których wielkość z reguły nie przekracza 300 l.

Nie zaleca się ich montażu w pomieszczeniach sąsiadujących z sypialnią, gdyż pracy sprężarki pompy ciepła towarzyszy hałas o natężeniu powyżej 40 dB.

Wszystkie urządzenia podłącza się do gniazda elektrycznego o napięciu 230 V. Pobór prądu przez sprężarkę pompy przeważnie nie przekracza 600 W.

Ponieważ podczas pracy powietrznej pompy ciepła do podgrzewania wody do mycia powstaje kondensat (wykrapla się para wodna wskutek schładzania powietrza), trzeba pamiętać o jej odprowadzeniu do kanalizacji.

Użytkowanie. Do sterowania pracą podgrzewaczy z powietrzną pompą stosuje się automatykę analogiczną jak w modelach gruntowych. Wiele urządzeń ma wbudowaną funkcję dezynfekcji termicznej zasobnika, która likwiduje bakterie Legionella (wywołują kilkudniową wysoką gorączkę, a nawet zapalenie płuc).

Poza wymianą anody magnezowej w zasobniku ciepłej wody, urządzenie wymaga jeszcze tylko sprawdzania stanu parownika. Jeśli jest pokryty kurzem i osadami, wówczas należy go oczyścić.

Szacunkowe koszty eksploatacji

Wielu fachowców doradza inwestorom ogrzewanie wody pompą ciepła przeznaczoną wyłącznie do tego celu. Argumentem za mają być bardzo małe rachunki za ciepłą wodę - niższe niż gdybyśmy zastosowali do tego kolektory słoneczne.

Aby to sprawdzić, porównaliśmy różne paliwa i różne urządzenia (roczne koszty przygotowania ciepłej wody). Przyjęliśmy w obliczeniach, że:

zużycie ciepłej wody (o temperaturze 45oC) przez 4-osobową rodzinę wynosi 300 l na dobę;

sprawność podgrzewacza z pompą ciepła - 330%; gazowego kotła kondensacyjnego -101%; kotła olejowego - 90%;

kolektory słoneczne pokrywają około 60% zapotrzebowania na energię cieplną do przygotowania ciepłej wody - założyliśmy przy tym wykorzystanie dwóch płaskich kolektory o powierzchni 4,6 m2, o kącie nachylenia 40° w kierunku południowym;

ceny paliw: energia elektryczna dla licznika dwutaryfowego (średnia z dwóch taryf) -0,50 zł/kWh; olej opałowy - 3,26 zł/l; gaz ziemny - 2,03 zł/m3; gaz płynny - 3,33 zł/l.

Jak widać, podgrzewacz z pompą ciepła jest w zasadzie najtańszy w eksploatacji. Jedynie kolektory słoneczne w połączeniu z gazowym kotłem kondensacyjnym są tańsze w eksploatacji o około 200 zł rocznie. Biorąc jednak pod uwagę wydatki związane z ich zakupem i montażem, podgrzewacz z pompą ciepła jest znacznie tańszym rozwiązaniem.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład    Więcej o:

Skomentuj:

Podgrzewanie wody pompą ciepła