Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dwa elektryczne podgrzewacze wody w domu - kiedy łazienka daleko od kuchni

Włodzimierz Kłos, Michał Roguszczak

Tam gdzie kuchnia i łazienka bądź też dwie niezależne łazienki znajdują się daleko od siebie, warto zamontować dwa oddzielne podgrzewacze. W łazience wieszamy podgrzewacz pojemnościowy lub wielopunktowy przepływowy. Natomiast w kuchni możemy zamontować bezciśnieniowy podgrzewacz pojemnościowy lub jednopunktowy przepływowy.

Podgrzewacz o małej pojemności łatwo ukryć w szafce pod zlewem
Podgrzewacz o małej pojemności łatwo ukryć w szafce pod zlewem
Fot. Kospel
Zdaniem fachowców maksymalna odległość pomiędzy pomieszczeniem, w którym zostanie zamontowany podgrzewacz a punktami poboru wody w pozostałych pomieszczeniach, powinna wynosić 6 m. W Polsce, ze względu na warunki klimatyczne i dużą liczbę chłodnych dni, zaleca się, aby odległość ta nie była większa niż 4,5 m. Jeśli tak jest, możemy zainstalować jeden podgrzewacz, który będzie na przykład zasilał i kuchnię, i łazienkę lub dwie łazienki znajdujące się nad sobą (jedna na piętrze, druga - na parterze). Przy większej odległości, lepiej zamontować dwa niezależne podgrzewacze. Pomimo wyższych kosztów inwestycji (zakup dwóch urządzeń zamiast jednego) takie rozwiązanie podniesie komfort użytkowania, gdyż ciepła woda będzie dostępna od razu.

Podgrzewacze pojemnościowe bezciśnieniowe Mają zamontowaną standardowo grzałkę o mocy 2-2,5 kW, a ich pojemność waha się od 5 do 15 l. Dzięki niewielkim rozmiarom można je umieszczać nie tylko nad zlewem, ale też pod nim - w szafce kuchennej. Współpracują one ze specjalną baterią, która zazwyczaj sprzedawana jest w komplecie z urządzeniem. Znajdujący się na podgrzewaczu regulator temperatury zwykle ma zakres od 30 do 60°C. Gdy zmieszamy wodę gorącą z zimną do około 42°C (temperatura wody potrzebna w kuchni do zmywania brudnych naczyń), okazuje się, że faktycznie dysponujemy sporą ilością ciepłej wody. Przykładowo, jeśli w 15-litrowym urządzeniu podgrzejemy wodę do 60°C, to po zmieszaniu jej z zimną uzyskamy aż 23 l wody.

Podgrzewacz przepływowy jednopunktowy .Tego rodzaju urządzenia montuje się zawsze w pobliżu kranu, który będzie przez nie obsługiwany, czyli nad lub pod zlewozmywakiem bądź umywalką. Często wyposaża się je w baterię z wylewką oraz rączkę natrysku. I choć na rynku dostępne są modele o mocy 3,5 kW, to dostarczają one jedynie 1,5-3 l/min o temperaturze 38°C. Z tego względu fachowcy zalecają montaż urządzeń, których moc wynosi co najmniej 6 kW. Zgodnie z przepisami podgrzewacze powyżej 3,5 kW nie mają standardowej wtyczki. Podłącza się je do prądu na przykład bezpośrednio do instalacji trójfazowej.Temperaturę wypływającej wody reguluje się w nich za pomocą wielkości jej strumienia - im większy, tym niższa temperatura i odwrotnie.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Dwa elektryczne podgrzewacze wody w domu - kiedy łazienka daleko od kuchni