Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Elektryczne podgrzewacze pojemnościowe

Włodzimierz Kłos, Beata Zielińska

Na zakup pojemnościowego podgrzewacza elektrycznego decydują się ci użytkownicy, którzy w domach mają dostęp jedynie do instalacji jednofazowej 230 V. Termy oferowane są w dwóch podstawowych rodzajach - jako bezciśnieniowe lub ciśnieniowe.

elektryczny podgrzewacz pojemnościowy
Pojemność podgrzewacza zależy między innymi od liczby domowników, ich przyzwyczajeń (czy wolą kąpiel pod prysznicem, czy w wannie) oraz ilości łazienek.
Fot. Ariston
Podgrzewacze pojemnościowe (zwane bojlerami lub termami) podgrzewają całą zgromadzoną w nich wodę, a jej szybkiemu wystudzeniu zapobiega izolacja cieplna. Gdy spadnie w nich temperatura wody termostat włącza grzałkę.

Podgrzewacze pojemnościowe bezciśnieniowe

To niewielkie zbiorniki o pojemności 5-15 l zasilające tylko jeden punkt: umywalkę lub zlewozmywak. Współpracują ze specjalną baterią, którą zwykle sprzedaje się w komplecie z urządzeniem. Podgrzewacze bezciśnieniowe mają standardowo zamontowane grzałki o mocy 2 kW, ale są też modele z grzałkami 1 lub 1,5 kW, czasami 3 kW.

Urządzenia te najczęściej montuje się w oddalonych kuchniach lub toaletach. Zdaniem fachowców, jeśli odległość pomiędzy kranami znajdującymi się w tych pomieszczeniach a głównym podgrzewaczem przekracza 6 m, lepiej zdecydować się na dwa niezależne urządzenia. Pomimo wyższych nakładów inwestycyjnych (musimy kupić dwa podgrzewacze zamiast jednego), takie rozwiązanie podniesie komfort korzystania z ciepłej wody.

Podgrzewacze pojemnościowe ciśnieniowe

Mogą zasilać kilka kranów. Komfort użytkowania tego typu podgrzewacza zależy od jego pojemności. Przykładowo: dla trzyosobowej rodziny urządzenie powinno mieć pojemność nie mniejszą niż 120 l (jeśli będziemy korzystali z licznika jednotaryfowego). Przy mocy grzałki 1,5 kW i zagrzaniu wody w zbiorniku do temperatury 65°C, uzyskamy około 210 l wody o temperaturze 40°C. Natomiast gdy będziemy korzystali z drugiej taryfy (wówczas woda będzie grzana w nocy i 2 godziny w dzień, gdy prąd jest tańszy), sprawdzi się terma o pojemności 200 l. Dostarczy ona aż 360 l wody o temperaturze 40°C.

Większość urządzeń ma jedną grzałkę, ale na rynku są też modele wyposażone w dwie (jedna o mocy 2 kW, druga - 6 kW). Umożliwia to szybkie podgrzanie wody, razie konieczności.

Czas podgrzewania wody

Dla użytkownika istotne jest, ile czasu trzeba poczekać od momentu napełnienia całej termy zimną wodą do jej podgrzania do temperatury ustawionej na termostacie. Parametr ten zależy od pojemności termy, mocy grzałki oraz temperatury, do jakiej będzie ogrzewana woda. Na przykład, czas przygotowania wody o temperaturze około 65°C przy pojemności termy 120 l i mocy grzałki 1,5 kW, wynosi ponad 4,5 godziny.

Oczywiście konieczność ogrzania całej zgromadzonej wody jest rzadkością. Gdy użytkownik pobiera ciepłą wodę, do termy stale napływa zimna, która jest natychmiast podgrzewana.

Dobowe straty energii

Wszystkie podgrzewacze pojemnościowe są izolowane termicznie - najczęściej pianką poliuretanową. Mimo to zgromadzona w zbiorniku woda i tak oddaje ciepło do otoczenia. W danych technicznych podawana jest informacja o dobowych stratach energii, co oznacza ilość prądu, jaką musi pobrać terma w ciągu doby, aby utrzymać na stałym poziomie temperaturę wody wewnątrz zbiornika (kWh/24 h). Przykładowo: dla 150 l termy z 3-centymetrową izolacją straty ciepła wynoszą 1,59 kWh na dobę. Zatem dzienny koszt strat, przy średniej cenie prądu w taryfie całodobowej 0,54 zł, wyniesie 0,86 zł. Straty te można ograniczyć, jeśli zamontujemy elektroniczny programator czasowy, który będzie włączał podgrzewacz w określonych godzinach.

Podgrzewacze pojemnościowe bezpieczne w działaniu

Pojemnościowe podgrzewacze są fabrycznie wyposażone w czujnik przegrzewu, który przerywa pracę urządzenia po przekroczeniu maksymalnej temperatury wody. W bojlerach ciśnieniowych na doprowadzeniu wody zimnej montuje się zawór bezpieczeństwa wraz z zaworem zwrotnym. Pierwszy zapobiega nadmiernemu zwiększeniu ciśnienia w zbiorniku w wyniku wzrostu temperatury, drugi - stanowi ochronę przed cofaniem się podgrzanej wody do instalacji.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Elektryczne podgrzewacze pojemnościowe