Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Najczęściej popełniane błędy w instalacjach wentylacji naturalnej

red.

Przepisy mówią, że w każdym pokoju ze szczelnymi oknami powinien być nawiewnik.

13.11.2003 MIEDZESZYN WENTYLACJA W DOMU KUCHNIA LAZIENKA POKOJ Z KOMINKIEM KRATKI WENTYLACYJNE KOMINEK PIEC
Drzwi do łazienki z piecykiem kąpielowym. Nie mają ani kratki, ani otworów, ani podcięcia, a więc wentylacja w tym domu nie może dobrze działać.
Fot. Wojciech Surdziel / AG
Brak nawiewników w oknach

Obecnie stosuje się wyłącznie szczelne okna, a nawiewniki wciąż pozostają rzadkością.

Skutek: kiedy okna są zamknięte, do domu nie napływa świeże powietrze. W skrajnych sytuacjach, na przykład kiedy włącza się gazowy podgrzewacz wody, w domu może powstawać silne podciśnienie, powodujące zasysanie do wnętrz powietrza kanałami wentylacyjnymi. Wraz z tym powietrzem do domu mogą powracać zanieczyszczenia, które przed chwilą uleciały ponad dach.

Jak temu zaradzić: w każdym pokoju trzeba założyć nawiewnik: okienny lub ścienny.

Brak otworów wyrównawczych w drzwiach do pomieszczeń

W łazienkach. W łazienkach, pomieszczeniach w.c. i pomieszczeniach bez okien drzwi z kratką wyrównawczą lub otworami to już standard. Mimo to wielu właścicieli domów całkowicie to lekceważy.

W pokojach. Ze zrozumieniem potrzeby podcinania od spodu drzwi do pokojów jest jeszcze gorzej - robią to naprawdę nieliczni.

Skutek: bez otworów w drzwiach powietrze nie ma jak dostać się do pomieszczeń, do których dochodzą kanały wentylacyjne. Jeśli drzwi w takim pomieszczeniu zamkniemy, a uchylimy okno, nie sposób go wywietrzyć (przez okna powietrze tylko napływa!).

Jak temu zaradzić: drzwi do pokojów należy podciąć (wystarczy na około 1,5 cm), a w tych do pomieszczeń z kratkami wyciąć otwory i dodatkowo je podciąć tak, aby uzyskać otwór o łącznej powierzchni 200 cm2.

Źle usytuowane wyloty kanałów

To te, które:

- są "ukryte" za połacią, nadbudową budynku lub usytuowane w zagłębieniu konstrukcyjnym; - znajdują się po stronie zawietrznej w stosunku do innych kominów, na przykład dymowego, spalinowego czy wywiewki kanalizacyjnej.

Skutek: w źle wyprowadzonych kominach silne wiatry powodują takie zaburzenia ciągu, że często dochodzi do cofania się powietrza w kominie. Do kominów wentylacyjnych usytuowanych po zawietrznej w stosunku do innych może "zawiewać" to, co tamte kominy odprowadzają, a wtedy do pomieszczeń dostają się nie tylko nieprzyjemne zapachy, ale też dym czy trujące spaliny.

Jak temu zaradzić: komin wentylacyjny można spróbować podwyższyć albo założyć na nim odpowiednią nasadę kominową.

Za krótkie i źle ocieplone kanały

Niektórzy znajdują taki oto sposób na wentylację pomieszczeń na piętrze lub poddaszu: robią dziurę w dachu i wyprowadzają przez nią ponad dach kawałek rury.

Skutek: rura jest za krótka, by mógł w niej powstać właściwy ciąg. Sytuację pogarsza szybkie wychładzanie się usuwanego nią powietrza.

Jak temu zaradzić: rurę wentylacyjną koniecznie należy ocieplić, np. wełną mineralną, a do środka wstawić wentylator kanałowy.

Zaklejanie kratek wentylacyjnych

To bardzo częsty sposób radzenia sobie z tym, że z kratki wieje lub śmierdzi - co oczywiście jest objawem złego działania wentylacji.

Skutek: zaklejenie kratki tylko pozornie poprawia sytuację. W rzeczywistości droga do usuwania na zewnątrz zużytego powietrza zostaje całkowicie zamknięta.

Jak temu zaradzić: kratki należy "odetkać". Można co najwyżej założyć kratki z żaluzjami, które dają się przymknąć wtedy, gdy z kanału dmucha.

Wyprowadzenie kanału wywiewnego bezpośrednio przez ścianę

Błąd ten polega na wybiciu otworu w ścianie zewnętrznej i zakończeniu go kratkami lub anemostatami od strony wnętrza i od zewnątrz.

Skutek: przez otwory w ścianach - podobnie jak przez okna - powietrze może jedynie napływać do pomieszczeń. Nigdy zaś nie będzie przez nie samoczynnie wypływało powietrze zużyte, bo do tego potrzebny jest długi komin. Jak temu zaradzić: zamiast kratki w otworze trzeba zamontować wentylator (może to być zwykły wentylatorek łazienkowy).

Podłączenie dwóch lub więcej pomieszczeń do jednego kanału wentylacyjnego i prowadzenie kanałów poziomo

Te dwa błędy bardzo często występują jednocześnie. Kiedy? Zazwyczaj wtedy, gdy w domu wykonano zbyt mało kanałów wentylacyjnych. Jeśli pomieszczenie jest oddalone od takiego kanału, wówczas trzeba doprowadzić do niego długi odcinek poziomej rury.

Skutek: w poziomych przewodach wentylacyjnych naturalny ciąg nie występuje, a podłączenie dwóch pomieszczeń do jednego komina dodatkowo pogarsza także wentylację w pomieszczeniu prawidłowo połączonym z kominem.

Jak temu zaradzić: wywiew z pomieszczenia podłączonego dodatkowo do komina wentylacyjnego trzeba od niego odłączyć. Najlepiej - wyprowadzić go bezpośrednio przez ścianę, montując w niej wentylator.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Najczęściej popełniane błędy w instalacjach wentylacji naturalnej