Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Co zrobić, by szyby się nie rosiły

Tekst: Krzysztof Nowak

Wilgoć zbierająca się na wewnętrznej stronie szyb to bolączka wielu posiadaczy mieszkań i domów. Czy wycieranie skroplonej wody, albo otwieranie okien wystarczy, żeby pozbyć się problemu?

Skraplająca się na szybach para wodna to pierwszy objaw kłopotów z wentylacją
Skraplająca się na szybach para wodna to pierwszy objaw kłopotów z wentylacją
Fot. REKUPERATORY.PL
Pierwszą metodę odradzamy, bo to syzyfowa praca - od wycierania szyby nie przestaną się rosić. Druga, choć też tylko doraźna, jest już bardziej sensowna, gdyż związana z przyczyną tego zjawiska - niesprawną wentylacją grawitacyjną. Kiedy powietrze z pomieszczeń nie jest odprowadzane na zewnątrz, coraz więcej w nim pary wodnej (powstaje ona, gdy gotujemy, kąpiemy się, a nawet tylko oddychamy). Przy działającej wentylacji byłaby usuwana na zewnątrz. W przeciwnym razie jest jej coraz więcej. Gdy ogrzane powietrze zetknie się z chłodną powierzchnią szyby - para wodna skrapla się.

Jak działa wentylacja grawitacyjna

Dobrze wykonana instalacja składa się z kanałów wywiewnych, z wlotami w kuchniach, łazienkach, toaletach i garderobach (nazywanych pomieszczeniami mokrymi albo brudnymi), oraz nawiewu przez okna lub nawiewniki w pokojach i sypialniach (zwanych pomieszczeniami suchymi lub czystymi). Przez stolarkę starego typu powietrze z zewnątrz mogło dostawać się do wnętrz, czasem nawet aż zbyt intensywnie. Tymczasem nowoczesne okna i drzwi są za szczelne. Aby umożliwić napływ świeżego powietrza powinno się montować w nich nawiewniki.

Do poprawnego działania systemu wentylacji naturalnej konieczna jest też swobodna cyrkulacja powietrza między pomieszczeniami.

Dlaczego wentylacja grawitacyjna nie działa

Wentylacja naturalna wykorzystuje różnice ciśnień powietrza ogrzanego (w domu) i chłodnego (na zewnątrz), która wywołuje ciąg w kanałach wentylacyjnych. Działa najsprawniej, gdy temperatura na zewnątrz wynosi 12°C. Kiedy jest niższa lub wyższa - zaczynają się kłopoty. Zimą wentylacja zbyt szybko wyprowadza na zewnątrz ciepłe powietrze, co zwiększa koszty ogrzewania. Latem nie działa wcale, a jeśli na dworze jest dużo cieplej niż w domu - nawet odwrotnie (przez kanały wentylacyjne może napływać powietrze z zewnątrz).

Dlaczego wentylacja jest ważna

Powodów, by zadbać o skuteczne funkcjonowanie wentylacji grawitacyjnej jest kilka.

Zapewnia dopływ tlenu do oddychania. W źle wentylowanych pomieszczeniach nasza obecność wystarczy, by mocno podnieść poziom dwutlenku węgla. Oczywiście jego stężenie nie jest tak duże, by nam zaszkodził, lecz powoduje spadek poziomu tlenu - a kłopoty z dotlenieniem organizmu objawiają się zmęczeniem, rozkojarzeniem i uczuciem duszności.

Usuwa zanieczyszczenia z powietrza. Materiały budowlane, preparaty chemii budowlanej, meble i inne tworzywa emitują związki chemiczne, które mogą powodować alergie.

Zmniejsza wilgotność. Wilgoć skrapla się początkowo tylko na szybach, a potem na ścianach. Na wilgotnym tynku pojawiają się zarodniki pleśni. Symptomy "chorego budynku" nie dotyczą tylko konstrukcji domu, ale narażają mieszkających w nim ludzi na złe samopoczucie.

Chroni przed zatruciem tlenkiem węgla. Jest zatem bardzo ważna w domach, w których używane są piecyki gazowe starego typu lub piece wolno stojące, zwane kozami.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Co zrobić, by szyby się nie rosiły