Metody obróbki płytek ceramicznych
Planu układania płytek bez konieczności ich docinania czy wykonywania otworów raczej nie uda się zrealizować. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie płytki da się ciąć. A niektórych po prostu nie warto.
Możliwość obróbki płytek. Nowoczesne technologie stwarzają ogromne możliwości dekoracyjne. Powszechnie stosowane są już elektronarzędzia tnące z nasypem diamentowym do obróbki twardych gresów. Coraz częściej wykorzystuje się metodę cięcia strumieniem wody pod ogromnym ciśnieniem. Wykorzystywane do tego urządzenie (zwane "waterjet") wycina strumieniem wody o ciśnieniu przekraczającym 6000 barów dowolne, najbardziej fantazyjne kształty we wszystkich dostępnych materiałach. Gres, stal, szkło czy drewno wychodzi spod tej "wodnej piły" z idealnie równymi i gładkimi krawędziami. Można z nich składać dowolne, najbardziej fantazyjne obrazy.
Kiedy płytek ciąć nie warto. Wykonując zabudowy wanny, kabiny natryskowej, konstrukcji wsporczych pod urządzenia sanitarne czy blaty pod umywalki, warto postarać się o to, żeby przygotowane powierzchnie były wielokrotnością formatu płytek. Ma to szczególne znaczenie, gdy materiałem okładzinowym jest mozaika. Docinane kostki o wymiarach 2 × 2 cm wyglądają nieciekawie, a co nie mniej ważne - jest to zadanie bardzo trudne technicznie.
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład
>- Więcej o:
Sposoby układania płytek ceramicznych
Co trzeba zrobić przed ułożeniem płytek ceramicznych
Jak dobrze wybrać płytki ceramiczne
Usuwanie zapraw z płytek ceramicznych
Hydroizolacja łazienki. Dlaczego jest tak ważna i jak prawidłowo ją wykonać?
Ośrodek bez barier – komfort i funkcjonalność
Co to jest biały montaż? Jak wygląda w małej i dużej łazience? [CENY]
Bezawaryjna domowa instalacja – jak wybrać najlepsze zawory?