Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jakie obawy wzbudza montaż odkurzaczy centralnych

Maciej Lichterowicz, Beata Zielińska

Przeciwnicy wykonania instalacji centralnego odkurzania w domu jednorodzinnym przywołują takie argumenty, jak: wysoki koszt montażu, problemy z zapychaniem się systemu czy możliwość rozwoju szkodliwych mikroorganizmów w rurach.

Jednostka typu split ma modułową konstrukcję, co umożliwia oddzielne zamontowanie separatora zanieczyszczeń i silnika
Jednostka typu split ma modułową konstrukcję, co umożliwia oddzielne zamontowanie separatora zanieczyszczeń i silnika
Fot. Aerovac
Wysoki koszt montażu

Za wykonanie pierwszego etapu systemu odkurzania centralnego w domu o powierzchni około 200 m2 zapłacimy 1200-1500 zł. Co istotne, nie musimy w tym momencie wybierać i kupować konkretnego rodzaju odkurzacza, ani akcesoriów do sprzątania. Podjęcie tej decyzji czeka nas w drugim etapie, gdy zostaną zakończone wszystkie prace wykończeniowe. W zależności od mocy i konstrukcji jednostki centralnej (może być kompaktowa lub modułowa typu split), należy liczyć się z wydatkiem od 2000 do 3000 zł. Natomiast koszt niezbędnych akcesoriów do sprzątania wynosi od 200 do 500 zł. Nie jest to zatem bardzo droga instalacja, ale ważne, by zdecydować się na jej wykonanie na etapie budowy domu. Późniejszy montaż systemu też jest możliwy, ale będzie trudniejszy i więcej za niego zapłacimy.

Niektóre firmy oferują możliwość zakupu kompletnego systemu w zestawie - przykładowo: za materiały instalacyjne, kompaktową jednostkę centralną, trzy gniazda ssące, wąż i podstawowe akcesoria zapłacimy około 2100 zł.

Instalacja się zapcha

Właściwie wykonana instalacja centralnego odkurzacza ma "łagodny" przebieg, bez ostrych zakrętów i licznych załamań, co zdecydowanie ogranicza kłopoty z niedrożnością rur. Ponadto, w gniazdach ssawnych stosuje się specjalne przewężenie, które zatrzymuje drobne przedmioty, takie jak na przykład kredki czy klocki.

Jeśli jednak zdarzy się, że przypadkowo zostanie zassana torba foliowa czy część garderoby, rury można przepchać. Robi się to długą sprężyną hydrauliczną, osłoniętą miękką tkaniną, by nie niszczyła przewodów. Można też próbować wyssać przeszkodę zwykłym odkurzaczem przez gniazdo położone najbliżej zatoru.

Mikroorganizmy w rurach

Wbrew niektórym opiniom, nie ma żadnego niebezpieczeństwa, że w rurach zamontowanych w ścianach będą gromadzić się roztocza lub inne mikro- organizmy. Prędkość przepływu powietrza we właściwie zaprojektowanej instalacji odkurzania przekracza nawet 100 km/h. Oznacza to, że siła porywania jest tak duża, iż żadne zanieczyszczenia ani mikroorganizmy nie będą w stanie przykleić się do ścianek przewodów instalacyjnych. Ponadto, gniazda ssawne mają szczelne pokrywy, które stanowią skuteczną barierę między pomieszczeniami mieszkalnymi, a przewodami instalacji odkurzacza centralnego.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Jakie obawy wzbudza montaż odkurzaczy centralnych