Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Odkurzacze centralne - wyposażenie i akcesoria

Opracowanie: Beata Zielińska

Do odkurzania, oprócz jednostki centralnej, potrzeba takich elementów instalacji, jak gniazda ssawne, szufelki automatyczne, wąż ssący, rura teleskopowa, szczotka uniwersalna do podłóg twardych i wykładzin oraz małe ssawki. Coraz chętniej stosuje się też nowoczesne sterowanie systemem odkurzania przez montaż paneli kontrolnych.

odkurzacz centralny,sprzątanie
Szufelka podblatowa - do kuchni
Fot. Beam
Podstawowy zestaw akcesoriów i wyposażenia odkurzaczy centralnych sprzedawany jest zwykle w pakiecie, razem z jednostką centralną. Pozostałe, niestandardowe akcesoria kupuje się dodatkowo pod kątem konkretnego zastosowania - na przykład separator popiołu do czyszczenia kominka czy zestaw szczoteczek do klawiatury komputera.

Panel kontrolny na ścianie. Do jednostki centralnej, zamontowanej z dala od pomieszczeń mieszkalnych, zagląda się rzadko. Dlatego, aby nie zapomnieć, że trzeba opróżnić zbiornik na śmieci, warto zawiesić w kuchni lub w przedpokoju panel kontrolny. Do wyboru są modele prostsze, ze świecącymi diodami lub bardziej zaawansowane - z wyświetlaczem ciekłokrystalicznym. Te ostatnie nie tylko wskazują np. stopień zapełnienia zbiornika, ale umożliwiają też sterowanie odkurzaczem. Cena: 633 zł.

Sterowanie w rękojeści. Informujący o aktualnym stanie pracy jednostki centralnej i całej instalacji odkurzania sterownik ledowy, może być umieszczony nie tylko w obudowie odkurzacza lub na ścianie w pomieszczeniu, ale też na rękojeści węża ssącego. W zależności od koloru świecącej diody LED, użytkownik wie, czy trzeba już opróżnić zbiornik z kurzem, wyczyścić wkład filtracyjny, czy też wystąpiła jakaś awaria lub usterka w odkurzaczu. Cena: 700 zł.

Wąż ssący w ścianie. Po zakończeniu odkurzania, wąż ssący trzeba zwinąć i powiesić na specjalnym uchwycie. W najnowszych rozwiązaniach można go schować wewnątrz ściany, a dokładniej w znajdującej się w niej rurze centralnego odkurzania (łączy ona jednostkę centralną z gniazdem ssącym). Aby rozpocząć odkurzanie, wystarczy wyciągnąć wąż ze ściany, a następnie zablokować jego położenie za pomocą specjalnej dźwigni. Z jednego gniazda z 15-metrowym wężem można posprzątać nawet 200 m2 domu. Cena: 2280 zł.

Akcesoria uzupełniające. Oprócz podstawowego pakietu do sprzątania, który kupujemy wraz z jednostką centralną, potrzebne są zwykle jeszcze akcesoria dodatkowe; najczęściej są one sprzedawane oddzielnie. Teraz można je kupić taniej w zestawie. Przykładowy 4-elementowy komplet składa się z: obrotowej turboszczotki, szczególnie przydatnej, gdy w domu są zwierzęta; szczotki o szerokości 30 cm; szczotki do usuwania kurzu pod meblami oraz długiej ssawki szczelinowej, umożliwiającej dotarcie do najgłębszych zakamarków w domu. Cena: 159 zł.

Szufelka ścienno-meblowa. Do tej pory automatyczne szufelki, przypodłogowe montowano w kuchni w cokole szafki lub w przedpokoju, w podstawie szafy na ubrania. Umożliwiają one szybkie sprzątnięcie śmieci - wystarczy je zgarnąć szczotką, by zostały wciągnięte do środka. Ciekawym rozwiązaniem są szufelki ścienno-meblowe, które można umieszczać również bezpośrednio w ścianie. Aby uruchomić system odkurzania, należy nacisnąć nogą przełącznik na szufelce. Cena: 195 zł

Szufelka podblatowa. Instaluje się ją tuż pod blatem roboczym - w szafce lub szufladzie. Przez pociągnięcie tacy szufelki odkurzacz centralny włącza się, a strumień powietrza zasysa odpadki zmiecione z blatu. Gdy zakończymy pracę - wsuwamy tacę, a odkurzacz automatycznie się wyłączy.

Szufelka podblatowa polecana jest przede wszystkim do kuchni, ale na pewno docenią ją też w swoim domowym warsztacie majsterkowicze. Oczywiście, jej montaż trzeba przewidzieć w trakcie układania instalacji. Cena: 480 zł.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład    Więcej o:

Skomentuj:

Odkurzacze centralne - wyposażenie i akcesoria