Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Odkurzacze centralne - co nowego na rynku?

Opracowanie: Beata Zielińska

Producenci materiałów i urządzeń budowlanych wciąż doskonalą swoje wyroby. Nie inaczej jest w dziedzinie odkurzaczy centralnych.

odkurzacze centralne
Test fundacji Pro-Test: Który odkurzacz jest najlepszy?
Fot. Vacuflo
Pierwsze odkurzacze centralne pojawiły na świecie się w połowie lat 50. ubiegłego wieku. Od zwykłych odkurzaczy różniły się tym, że usuwały zasysane powietrze na zewnątrz domu, a nie z powrotem do pomieszczenia.

Od tego czasu ich producenci wciąż pracują nad wprowadzaniem nowych rozwiązań. Ich wysiłki skupiają się nie tylko na udoskonalaniu działania głównego elementu systemu, czyli agregatu ssącego (nazywanego często jednostką centralną), ale też i pozostałego wyposażenia. Obecnie stosowane jednostki, mimo że mają znacznie większą wydajność, pracują znacznie ciszej. Instalacje wykonuje się zaś z coraz bardziej wytrzymałych rur i kształtek (nierzadko chowa się je bowiem w wylewce na podłodze). Gniazda ssące także mają coraz więcej dodatkowych funkcji i znacznie ciekawsze wzornictwo.

Oprócz podstawowego zastawu szczotek i ssawek, można również kupić wiele dodatkowych, ściśle wyspecjalizowanych akcesoriów. Nie zapomniano o wężu ssącym, który dostępny jest w kilku długościach i rodzajach, ani o automatyce sterującej. Wszystko to sprawia, że dom sprząta się szybciej i wygodniej.

Jednostka centralna odkurzacza centralnego

Podobnie jak tradycyjny odkurzacz, wytwarza ona podciśnienie, dzięki któremu możliwe jest skuteczne odkurzanie. Składa się z silnika, filtra (separatora) i zbiornika na zanieczyszczenia. Do wyboru mamy urządzenia kompaktowe (mające wszystkie elementy w jednej obudowie) oraz modułowe - typu Split (z silnikiem umieszczonym w oddzielnej obudowie).

Najczęściej wybieranym miejscem na odkurzacz, szczególnie w mniejszych domach niepodpiwniczonych, jest garaż. Mamy tu zapewniony łatwy dostęp do urządzenia, aby bez kłopotu opróżniać lub wymieniać worek z kurzem i zanieczyszczeniami (robi się to zazwyczaj raz na 3-4 miesiące). Innym dogodnym miejscem jest zamknięte pomieszczenie techniczne, gospodarcze lub kotłownia. Umieszczenie tam jednostki centralnej sprawia, że generowany przez nią hałas nie będzie słyszalny w pomieszczeniach mieszkalnych.

Nie zaleca się natomiast montowania jednostki centralnej w najwyżej położonych pomieszczeniach domu (np. na nieużytkowym poddaszu), bo zasysanie powietrza ku górze długimi odcinkami pionowymi znacznie zmniejsza efektywność urządzenia.

Większa siła ssania. Jeden z modeli jednostki centralnej typu Split wyposażono w silnik o średnicy wirnika 7,2 cala (zazwyczaj wielkość silnika wynosi nie więcej niż 5,7 cala). Dzięki temu odkurzacz ten jest bardziej trwały i ma dużą siłę ssania, a przez to większą wydajność. Sprząta się nim więc znacznie szybciej i łatwiej. Standardowo urządzenie ma zamontowany separator zanieczyszczeń z filtrem włosów. Na wylocie powietrza umieszczone są filtry elektrostatyczne, bądź - za dodatkową opłatą - filtry piankowe, które skutecznie oczyszczają powietrze wydmuchiwane na zewnątrz domu. Dzięki temu elewacja dłużej pozostanie czysta. Cena: 3200 zł.

Łatwe usuwanie śmieci. W jednostce centralnej śmieci i kurz gromadzone są w pojemniku zamontowanym w dolnej części urządzenia. Aby ułatwić jego opróżnianie, w niektórych odkurzaczach zastosowano specjalny system otwierania zbiornika. Uchwyty odpina się dwustopniowo. Najpierw zbiornik kurzu oddziela się od korpusu na tyle, by umożliwić użytkownikowi zamknięcie foliowego worka ze śmieciami. Następnie zbiornik całkowicie się opuszcza i dopiero wówczas można wyjąć worek. W ten sposób unikniemy pobrudzenia się. Warto dodać, że montaż tej jednostki nie sprawi kłopotu, bo króćce wlotowe i wylotowe umieszczone są po obu jej stronach. Cena: od 2640 zł.

Wygodne sprzątanie w garażu. Do tej pory użytkownik, który chciał sprzątać samochód w garażu, miał do wyboru albo zakup jednostki z gniazdem ssącym w obudowie, albo wyprowadzenie dodatkowego gniazda w pomieszczeniu. Od niedawna dostępna jest jeszcze inna opcja - kaseta ze zwijanym wężem. Dotychczas instalowano ją w kuchni w szafce pod zlewozmywakiem lub w przedpokoju. Nowy model tego urządzenia można zamontować w garażu pod sufitem. System uruchamia się po zdjęciu uchwytu ze specjalnej rękojeści. Po zakończeniu sprzątania, wystarczy podnieść do góry rękę, aby wąż zwinął się z powrotem do kasety. Cena: 799 zł.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Odkurzacze centralne - co nowego na rynku?