Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Materiały do izolacji cieplnej dachu

Opracowanie Iwona Szczepaniak

Aby móc zamieszkać pod dachem, należy ocieplić jego połacie. Materiał do izolacji termicznej powinien chronić przed nadmierną utratą ciepła, być niepalny i dźwiękochłonny.

Układanie pierwszej warstwy ocieplenia, gdy wstępnym kryciem jest membrana dachowa. Wełna powinna ciasno przylegać do krokwi, ale nie może wypychać folii
Układanie pierwszej warstwy ocieplenia, gdy wstępnym kryciem jest membrana dachowa. Wełna powinna ciasno przylegać do krokwi, ale nie może wypychać folii
Fot. URSA


Wełna mineralna zarówno z włókien skalnych (kamiennych), jak i szklanych, ma bardzo dobrą izolacyjność termiczną (współczynnik przewodzenia ciepła lambda wynosi 0,30-0,045 W/(mK) i dużą zdolność przepuszczania pary wodnej. Na wykonanym z niej ociepleniu nie rozwinie się pleśń i grzyby ani też gryzonie nie wykorzystają jej do budowy gniazd. Przede wszystkim jednak wełna mineralna jest niepalna. Nadano jej najwyższe klasy w siedmiostopniowej skali od A1 do F: A1 (kamiennej) oraz A1+ i A2 (szklanej). Oznacza to, że izolacja z niej wykonana będzie stanowić barierę dla ognia i chronić w razie pożaru drewnianą konstrukcję dachu.

Spośród wyrobów z wełny mineralnej do ocieplania połaci są przeznaczone płyty i maty (wykończone welonem szklanym lub folią aluminiową). Płyty są dość drogie i ze względu na znaczny ciężar wymagają mocniejszej konstrukcji dachu. Zdecydowanie lepiej jest wybrać maty - rozprężając się, łatwo dopasowują się do izolowanej przestrzeni i dokładnie ją wypełniają; mają też niewielki ciężar. Maty, zarówno te z wełny kamiennej, jak i szklanej oferowane są najczęściej w postaci rolek.

Włókna celulozowe są najbardziej znane pod nazwą ekofiber. Włókna pochodzą z recyklingu papieru gazetowego. Mają dobrą izolacyjność cieplną - lambda wynosi 0,040-0,043 W/(mK). Są odporne na gnicie, pleśń i szkodniki. Według klasyfikacji ogniowej są niepalne - mają klasę C lub D (zatrzymują rozprzestrzenianie się ognia).

Styropian ma dobre właściwości termoizolacyjne (lambda wynosi 0,031-0,042 W/(mK), jest odporny na rozwój pleśni i grzybów, ale jest nieprzepuszczalny dla pary wodnej. Wadą styropianu jest to, że według klasyfikacji ogniowej zalicza się go do klasy E - w płomieniu topi się, a po odjęciu ognia sam gaśnie.

Folia refleksyjna to wielowarstwowy materiał wykorzystujący niską emisyjność polerowanego aluminium. Badania przeprowadzone za granicą wskazują, że jej zastosowanie może przynieść rewelacyjne efekty; w Polsce jednak nie ma jeszcze znormalizowanej metody pomiarów izolacyjności tego rodzaju materiału.

    Więcej o:

Skomentuj:

Materiały do izolacji cieplnej dachu