Dach z gontów bitumicznych - membrana i deskowanie
Dach naszego domu będzie pokryty gontem bitumicznym. W przyszłości chcielibyśmy go ocieplić wełna mineralną. Czy pod pełnym deskowaniem można ułożyć folię wysokoparoprzepuszczalną? Robert B., Wrocław
Gonty bitumiczne nadają się do krycia dachów o skomplikowanej formie, z wieloma załamaniami połaci czy lukarnami oraz kącie nachylenia od 12 do 90°. Gonty układa się na sztywnym poszyciu. Tradycyjnie można je zrobić z drewnianych desek, ale znacznie lepiej użyć do tego celu płyt OSB. Ceny obydwu materiałów - drewna i płyt - są porównywalne. Można wprawdzie kupić tańsze deski, ale zwykle są one gorszej jakości i łatwo się paczą. Poszycie z płyt układa się szybciej niż deski i tworzy ono równiejszą, niewichrującą się powierzchnię pod pokrycie.
2. Jak zapewnić izolacji cieplnej właściwą wentylację?
Gdy poddasze ma być przeznaczone na cele mieszkalne, konieczne jest ocieplenie połaci dachu. Trzeba przy tym pamiętać nie tylko o wstępnym kryciu chroniącym izolację termiczną przed zawilgoceniem, ale też o właściwej wentylacji wszystkich warstw dachu. Dlatego pod sztywnym poszyciem należy zostawić szczelinę wentylacyjną o szerokości 3-4 cm. Będzie ona zapewniała przewietrzanie konstrukcji dachu i usuwanie z ocieplenia pary wodnej przedostającej się z pomieszczeń na poddaszu.
Aby szczelina wentylacyjna spełniała swoją funkcję, konieczne jest pozostawienie otworów wlotowych, najczęściej pod okapem, i wylotowych - w kalenicy lub ścianach szczytowych. Powinny być one zabezpieczone metalowymi siatkami przed owadami i małymi ptakami.
Brak szczeliny lub jej zatkanie, na przykład wskutek niewłaściwego ułożenia izolacji cieplnej, grozi zawilgoceniem ocieplenia, pogorszeniem jego właściwości termoizolacyjnych i niszczeniem drewnianej konstrukcji dachu.
3. Gdzie powinna być umieszczona membrana dachowa?
Zapewnienie skutecznej wentylacji nie jest trudne, gdy zastosuje się folię wysokoparoprzepuszczalną, zwaną też membraną dachową. Najlepiej podczas wykonywania dachu ułożyć ją na krokwiach, mocując do nich za pomocą kontrłat. W takiej sytuacji materiał ocieplenia może stykać się z membraną, ale nie powinien jej wypychać na zewnątrz.
Gdy wykonano sztywne poszycie, ale zapomniano o folii wysokoparoprzepuszczalnej, można ją ułożyć przed ociepleniem połaci. Membranę rozpina się wtedy między krokwiami w odległości 3-4 cm od sztywnego poszycia. Następnie układa się izolację termiczną, folię paroizolacyjną oraz mocuje do metalowego rusztu obudowę z płyt gipsowo-kartonowych.
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład
>- Więcej o:
Naprawa dachu
Wstępne krycie dachu - co jest lepsze: folia czy papa?
Remont dachu: zabezpieczenie stropu i konstrukcji
Materiały do izolacji cieplnej dachu
Na co zwrócić uwagę przy zakupie pokrycia dachowego?
Te dachy domów inspirują. Jak dach może grać główną rolę w budynku?
Magia rąbka stojącego
Kultowe pokrycie dachowe – blacha trapezowa