Tapety: wielki powrót
Tapeta to sprawdzony sposób na niebanalne wykończenie wnętrz. W zależności od wybranego wzoru można uzyskać aranżację w stylu klasycznym, rustykalnym bądź nowoczesnym.
Dziś nikt nie myśli już o tapetach jak o relikcie przeszłości. Oferowane są w wielu rodzajach, w nowoczesnych i atrakcyjnych kolorach, wzorach, a nawet trójwymiarowych fakturach, które wspaniale uzupełniają aranżacje. Powstaje też wiele oryginalnych koncepcji, które są warte zastosowania. Współczesne technologie sprawiają, że klejenie tapet jest proste, a po bezproblemowym ich usunięciu nie pozostają trwałe ślady. Znacząca zmiana wystroju mieszkania jest więc łatwa do wprowadzenia i w wielu przypadkach tańsza niż malowanie. Niektóre tapety mają tak piękne ornamenty, że przypominają dzieła sztuki. I tak można je też zaprezentować. Duży fragment tapety oprawiony w ozdobne ramy to oryginalny obraz, który doda oryginalnego charakteru pomieszczeniu. Niezwykły efekt osiągniemy, jeśli powiesimy takie "płótno" na ścianie tapetowanej w innym kolorze. Tapetą można pokryć wszystkie ściany bądź tylko fragment, wszystko zależy od pomysłu urządzającego wnętrze.
Na ścianie i w szafie
Tradycyjnym sposobem kładzenia tapet jest klejenie ich na całej powierzchni ścian. To dobry sposób na zamaskowanie nierówności lub uszczerbków tynku i doskonałe rozwiązanie zmieniające wygląd pomieszczenia. Warto wybierać w tym wypadku stonowane propozycje, aby nie działały przytłaczająco. Można też zdecydować się na tapetę o właściwościach wyciszających, co poprawi akustykę wnętrz. Chcąc uniknąć nudy na dużych płaszczyznach, warto wybrać dwa wzory lub różne kolory tapet. Układane do połowy ściany i przedzielone dekoracyjną bordiurą prezentują się elegancko i klasycznie. Jeżeli wzór tapety jest wyrazisty i ma się stać akcentem dekoracyjnym, najlepiej położyć tapetę tylko na jednej ścianie. Za pomocą tapety można również wydzielić w mieszkaniu poszczególne strefy, na przykład w części wypoczynkowej położyć papierowe rolki, a w kuchennej zdecydować się na płytki. Nowatorskim pomysłem jest wykładanie tapetą wnętrz mebli. Dobrze wyglądają też tapety na suficie; te jasne optycznie "podnoszą" strop.
Jaki mamy wybór
Papierowe. Jedno- lub dwuwarstwowe, z gładką bądź tłoczoną powierzchnią (głębokie wzory tłoczy się na mokro i podkleja dodatkową warstwą papieru). Większość tapet papierowych nie jest odporna na wilgoć. Niektóre zabezpiecza się lakierem lub akrylem, co pozwala czyścić je wilgotną gąbką. Mogą blaknąć pod wpływem słońca.
Raufaza. To tapeta papierowa, wzmacniana włóknem drzewnym nadającym jej widoczną fakturę. Po przyklejeniu można ją wielokrotnie malować. Nadaje się do wszystkich pomieszczeń, poza miejscami narażonymi na bezpośredni kontakt z wodą (np. w kabinie prysznicowej).
Winylowe. Odporne na wilgoć, zmywanie, a nawet szorowanie. Nie odbarwiają się i są trwalsze od papierowych. Wierzchnią warstwą jest płaski lub spieniony winyl, przypominający gąbczastą piankę. Ich odmianą są tapety laserowe, które mają wypukły, niemal trójwymiarowy wzór. Bywają też w wersji do malowania.
Na flizelinie. Flizelina tworzy podkład tapety, jej lico może być winylowe lub z tkaniny. Tapeta jest elastyczna, maskuje nierówności podłoża. Od tapet na papierowym podkładzie różni się sposobem przyklejania i zdejmowania - na sucho (bez potrzeby nasączania jej klejem czy specjalnym płynem do usuwania tapet).
Flokowane. Do produkcji tych tapet stosuje się specjalną technikę - na flizelinowy podkład są nanoszone krótkie włókna wełny, jedwabiu albo tworzyw sztucznych. Tworzą wypukły wzór o fakturze zamszu. Tapety flokowane są eleganckie, delikatne, ale dość drogie.
Tekstylne. Dosyć drogie, jednak bardzo efektowne, najczęściej na włókninie, rzadziej z warstwą papieru lub winylu od spodu. Dzieli się je na tkane, z wierzchnią warstwą z bawełny, lnu, juty, jedwabiu albo włókien syntetycznych oraz nietkane, w których włókna są wtapiane w podkład.
Z włókna szklanego. Imitują wzory i sploty tkanin naturalnych, mogą też być gładkie. Są przystosowane do malowania farbami dyspersyjnymi. Pomalowane uzyskują elastyczność, a zarazem odporność na ścieranie i uderzenia. Są odporne na wilgoć.
Fototapety. To zdjęcia nadrukowane na papier lub specjalną folię - w tej wersji fototapeta jest zmywalna i można ją przykleić na przykład w kuchni.
Natryskowe. Wykonane z naturalnych składników lub mieszanki żywic syntetycznych. Nakłada się je specjalnym urządzeniem lub pacą. Tapety z żywic kupuje się w postaci masy lub płatków.
W trójwymiarze
Stosunkowo nową modą są fototapety produkowane w technologii 3D. Dzięki nim można optycznie powiększyć przestrzeń i uczynić ją ciekawszą. Wybór wzorów jest niemal nieograniczony, jednak nie każdy z nich będzie wyglądał dobrze w każdym miejscu. Aby salon stał się interesujący dzięki tapecie 3D, trzeba zachować umiar w jej doborze. Bardzo ciekawie wyglądają fototapety przedstawiające określoną przestrzeń: ulicę miasta, bajeczną wyspę czy łąkę. Aby taka fototapeta wyglądała dobrze, potrzebna jest ściana wolna od mebli, gdyż np. kanapa na tle realistycznie wyglądającego lasu wprowadzi do wnętrza jedynie zgrzyt. Mniej wymagające są tapety 3D we wzory geometryczne, cegły czy wzory abstrakcyjne. Można je przykleić na jednej ze ścian, co nada charakter całemu wnętrzu. Wzory abstrakcyjne i geometryczne pasują do nowoczesnego salonu w stylu minimalistycznym. Wzory cegieł czy kwiatów nawiązują do stylu retro, skandynawskiego lub angielskiego. Zaletą takich deseni jest to, że można swobodnie ustawiać meble przy wytapetowanej ścianie, nie psując efektu.
Odporne na wilgoć
Jeszcze kilkanaście lat temu tapety można było kłaść tylko w pomieszczeniach suchych - salonach czy sypialniach. Dziś kupimy tapetę zmywalną, którą można położyć w kuchni lub łazience, nie martwiąc się, że się zabrudzi, zawilgotnieje lub odklei. Pamiętajmy jednak, że nawet zmywalna tapeta nie będzie trwała, jeśli będzie niezabezpieczona i umieszczona w okolicach zlewu. W przestrzeni roboczej, gdzie jest częsty kontakt z wodą, można ją ochronić szkłem lub specjalnym przezroczystym pleksi.
Jak umyć tapetę zmywalną? Przede wszystkim upewnijmy się, czy na pewno jest ona zmywalna. Jeśli nie jesteśmy pewni, wykonajmy próbę na niewielkiej, mało widocznej powierzchni. Następnie odkurzmy tapetę za pomocą końcówki ze szczotką. Dopiero wtedy można przystąpić do mycia. Delikatną, lekko wilgotną ściereczką zaczynamy przecierać tapetę. Jeśli zanieczyszczenia nie można usunąć, użyjmy delikatnego detergentu. Następnie pozostawiamy miejsce do wyschnięcia.
Jak dobrać tapety do wnętrza
- W widnych i przestronnych wnętrzach dobrze wyglądają większe wzory o zdecydowanych kolorach.
- Kolory intensywne, ciemniejsze dodają wnętrzu ciepła, ale sprawiają, iż wydaje się ono mniejsze.
- Kolory jasne optycznie powiększają przestrzeń. Pomieszczenie wydaje się znacznie przestronniejsze i większe niż jest w rzeczywistości.
- W pomieszczeniach o wysokości ponad 2,7 m, warto górną krawędź tapety przykleić okoo 20 cm poniżej sufitu, co dodatkowo wizualnie skróci ściany.
- Na poddaszu lepiej zrezygnować z wyraźnego wzoru, gdyż skośne ściany uniemożliwią dopasowanie deseni w narożnikach, co wprowadzi optyczny bałagan.
Druk nie zawsze jest w rolkach jednakowy, może różnić się odcieniem, głębokością faktury itp. Dlatego ważne jest, aby przy zakupie zwrócić uwagę na nr seryjny - identyczny numer zapewnia idealną zgodność.
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail. Zobacz PRZYKŁAD
- Więcej o:
Farby emulsyjne: rodzaje, właściwości, ceny
Nowoczesne tapety
Ściany dekoracyjne: wnętrza całe w cegle
Jak wysoko murować ścianki działowe na poddaszu?
Jak dobrze zbudować ściany szczytowe?
Z czego budować ściany domu?
Wyrównanie wysokości ścian nośnych grubości 24 cm
Zastosowanie płyt mfp® na ścianach - jak je odpowiednio wykończyć?