Sufity podwieszane - propozycje rozwiązań
Montaż sufitu podwieszanego jest popularnym sposobem optycznego kształtowania wnętrz. Taki sufit ma też praktyczne zastosowanie - można za nim ukryć różne instalacje i wyciszyć je, dzięki użyciu wełny mineralnej.

















Typów sufitów podwieszanych jest sporo. Nie wszystkie stosuje się w budownictwie mieszkaniowym, w którym nie ma tak dużego znaczenia na przykład nośność konstrukcji, za to istotne są jej niewielki ciężar, łatwość montażu i możliwość kształtowania sufitowej połaci. Jednak nie warto z góry spisywać na straty technologii stosowanych przede wszystkim w budynkach użyteczności publicznej. Zdolny projektant potrafi umiejętnie połączyć różne typy sufitów podwieszanych, co daje często interesujące efekty. Jako przykład udanego mariażu dwóch technologii może służyć sufit wykonany częściowo z płyty gipsowo-kartonowej, a w części z napinanej, transparentnej błony z PVC.
Co można zainstalować w suficie podwieszanym
Gipsowo-kartonowe
W domach jednorodzinnych sufity podwieszane najczęściej robi się z płyt gipsowo-kartonowych mocowanych na metalowym stelażu: jednopoziomowym (przykręcanym bezpośrednio do stropu) albo dwupoziomowym (podwieszonym na wieszakach). Ruszt dwukierunkowy jest konstrukcją z profili głównych i nośnych połączonych łącznikami krzyżowymi. Do ich podwieszania służą rozmaite wieszaki - na przykład do szybkiego montażu, kombinowany, kotwowy lub noniuszowy. Profile główne i nośne można mocować w jednej płaszczyźnie (równolegle lub prostopadle wobec siebie) albo na dwóch poziomach. Wówczas pod stropem, na wieszakach noniuszowych (o regulowanej długości), podwieszone są profile główne. Do nich mocuje się profile nośne i przytwierdza się płyty gipsowo-kartonowe. Dzięki takiej konstrukcji powstaje sufit wielopłaszczyznowy, którego poszczególne części są zawieszone w różnych odległościach od stropu.
Montaż sufitu podwieszanego wymaga rozmieszczenia w stropie wielu wieszaków, które podtrzymywać będą konstrukcję nośną. W stropach monolitycznych oraz kanałowych nie ma problemu, gdyż wieszaki wolno umieścić w dowolnym miejscu. Natomiast w stropach belkowych z wypełnieniem pustakami można je usytuować tylko w linii przebiegu żelbetowych belek stropowych.
Inne typy sufitów podwieszanych
Jeżeli natomiast konstrukcja nośna ma być przymocowana bezpośrednio do stropu to - zależnie od materiału, z jakiego jest wykonany - ruszt przytwierdza się kołkami rozporowymi (żelbetowy) lub wkrętami (drewniany).
Niezależnie od rodzaju stropu, do mocowania sufitu podwieszanego nie wolno używać żadnych elementów, w których zastosowano plastik. W czasie pożaru tworzywo bardzo szybko się topi, a wówczas konstrukcja może runąć.
Przy wyborze płyt gipsowo-kartonowych na sufit w kuchni, łazience czy pralni obowiązuje taka sama zasada, jak przy budowie ścian w systemie suchej zabudowy - stosuje się wyłącznie wodoodporne płyty impregnowane, o charakterystycznym zielonym lub pomarańczowym kolorze (nowa płyta z powłoką z włókna szklanego). Jeżeli natomiast wybierzemy płyty gipsowo-włóknowe, takiego ograniczenia nie ma.
Plusy i minusy sufitów podwieszanych
Formowanie płyt
Najpopularniejszym pomysłem na sufit monolityczny jest zamontowanie go tylko wokół ścian, tak by tworzył rodzaj gzymsu. W pustej przestrzeni między płytami gipsowo-kartonowymi a stropem ukrywa się wówczas przewody wentylacji nawiewno-wywiewnej lub oświetlenie (bardzo dekoracyjny efekt dają zamontowane tu świetlówki albo węże świetlne, czyli rurki z elastycznego tworzywa z zatopionymi wewnątrz diodami LED). Przejście między jedną płaszczyzną poziomą tuż pod stropem a drugą - znajdującą się niżej przy ścianie - może być ukształtowane w łuk albo wycinek koła.
Nawet jednak jeśli zajmują większą powierzchnię, sufity podwieszane wcale nie muszą być płaskie. Z płyt, zarówno gipsowo-kartonowych, jak i gipsowo-włóknowych, można formować nie tylko płaszczyzny usytuowane względem siebie pod różnymi kątami, lecz także skosy, łuki oraz fale.
Do konstruowania sufitów giętych służą w zasadzie te same zestawy profili i akcesoriów, których używamy do sufitów płaskich, ale uzupełnione o profile wygięte. Należy też pamiętać, że każdy łącznik krzyżowy trzeba podwiesić do stropu lub ściany, a zastosowane wieszaki muszą być na tyle sztywne, aby utrzymać krzywiznę płyt.
Choć rozprowadzenie pod stropem instalacji poprzedza montaż sufitu, trzeba o nich pamiętać także na przedostatnim etapie mocowania podwieszanej konstrukcji. Czas bowiem wtedy na wycięcie otworów, w których znajdą się nawiewniki klimatyzacji, kratki wentylacyjne albo oprawy oświetleniowe. Zadanie jest dość proste, bo w płytach gipsowo-kartonowych otwory wycina się piłą płatnicą lub wyrzynarką elektryczną, natomiast otwory okrągłe - za pomocą wiertła piłkowego o odpowiedniej średnicy.
Warto także zastanowić się nad dostępem do przestrzeni między sufitem a stropem. Jeśli mamy tam poprowadzoną tylko instalację elektryczną, nie ma problemu - przewody zawsze można będzie wyciągnąć przez otwory po zdemontowaniu lamp. Jeżeli jednak nad sufitem podwieszanym poprowadzimy instalacje wodne, dobrze byłoby mieć możliwość dostania się do newralgicznych miejsc. Warto więc wyciąć otwór rewizyjny. Oczywiście zostawienie w suficie dziury w grę nie wchodzi, ale można wbudować weń gotową klapę, która po zamknięciu nie różni się wyglądem od połaci sufitu.
Prace wykończeniowe
Nie są one zbyt trudne, bo polegają na zaszpachlowaniu łączeń między płytami i ich wyszlifowaniu. Uzyskamy w ten sposób gładką powierzchnię bez widocznych łączeń między płytami.
Dodatkowym zabezpieczeniem połączeń, poza dość kruchą masą szpachlową, może być taśma z włókna szklanego lub papieru, którą wtapia się w pierwszą (jeszcze mokrą) warstwę szpachlówki gipsowej. Następnie nanosi się kolejną warstwę gipsu, a po wyschnięciu szlifuje.
Szpachlować można dopiero wtedy, gdy płyty się "ułożą" i nie występują już żadne odkształcenia, związane na przykład ze zmianami wilgotności lub temperatury we wnętrzach. Dlatego ważne jest, by w trakcie szpachlowania temperatura wynosiła co najmniej 10°C.
Najprostszą metodą finalnego wykończenia sufitu podwieszanego jest malowanie. Pamiętać trzeba przy tym, że płyty gipsowo-kartonowe przed malowaniem powinny zostać zagruntowane, aby zmniejszyć ich nasiąkliwość. Do malowania sufitu wystarczą popularne farby emulsyjne, najlepiej o matowym wykończeniu, które redukuje efekt odbicia światła lamp i wiszących żyrandoli. Płyt gipsowych nie powinno się malować farbami wapiennymi ani silikatowymi.
Inną metodą wykończenia sufitu może być tapetowanie. O ile przyklejanie typowych, kolorowych i wzorzystych tapet stanowi raczej ekscentryczny pomysł, o tyle tapety do malowania - na przykład typu raufaza lub wykonane z włókna szklanego - mogą się sprawdzić. Są białe, a zamiast wzorów mają struktury przypominające tynk. Ich dodatkową zaletą jest zdolność maskowania szpecących pęknięć, jakie mogą wystąpić wzdłuż łączeń płyt gipsowo-kartonowych.
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład
>