Wanny do małych i dużych łazienek
Wanna służy nie tylko do kąpieli i relaksu. To także ważny element wystroju łazienki.
Kupując wannę, warto kierować się nie tylko jej urodą, ale również wielkością i kształtem łazienki, by wybrane urządzenie dobrze się komponowało w pomieszczeniu. Warto też rozważyć, jakie wyposażenie ma mieć nasza wanna, bo możliwości jest wiele.
Wielkość łazienki a kształt wanny
Najbardziej uniwersalne są wanny prostokątne. Można je ustawić niemal w każdej łazience - pod ścianą, we wnęce lub pośrodku pomieszczenia.
Czy będzie wygodna?
Producenci prześcigają się w udoskonalaniu wanien, by jak najlepiej zaspokajały potrzeby użytkowników. Wanny mogą więc mieć siedziska wyprofilowane w dnie lub na obrzeżu, podłokietniki, zagłówki, oparcia, uchwyty itp. Oprócz klasycznych coraz popularniejsze są wanny dwuosobowe - na przykład w kształcie serca, trapezu, owalu lub koła. Im większa wanna, tym wygodniejsza, a im głębsza, tym lepiej można się w niej zanurzyć, ale i trudniej z niej wyjść. Trzeba też pamiętać, że wanny duże i głębokie zużywają bardzo dużo wody.
Materiał
Z hydromasażem czy bez?
Kąpiel w wannie z hydromasażem to świetny sposób na relaks, a strumienie wody i powietrza mogą pobudzać lub odprężać ciało, wpływając dobroczynnie na skórę. Do większości wanien można zamówić wybrany system hydromasażu, ale standard bywa różny.
Oto, co może mieć wanna z hydromasażem.
- ozonowanie - wpływa terapeutycznie na skórę i dezynfekuje wodę;
- podgrzewanie powietrza lub wody - zapobiega stygnięciu kąpieli;
- oświetlenie - halogenowe (białe) lub diodowe - kolorowe;
- odtwarzacz muzyki lub radio - wbudowane w obudowę wanny.
- ręczny - stosowany w tańszych systemach hydromasażu. Masaże włącza się przyciskami, a natężenie reguluje pokrętłami na obrzeżu wanny;
- elektroniczny - mniej lub bardziej rozbudowany. Wybrany rodzaj masażu włącza się i reguluje przyciskami w panelu sterowania. W prostszych systemach można dodatkowo regulować pokrętłem ilość powietrza. Im wyższy system, tym większe możliwości regulowania, a nawet programowania hydromasażu i innych dostępnych funkcji.
- ręczna (dostępna w tańszych systemach). Polega na ręcznym dozowaniu środka dezynfekującego do napełnionej wanny i uruchamianiu na kilka minut poszczególnych rodzajów masażu. Po opróżnieniu wanny trzeba włączyć osuszanie układu (w niektórych wannach włącza się automatycznie);
- automatyczna - polega na automatycznym pobraniu środka dezynfekującego i włączeniu wszystkich rodzajów masażu. Są dwa warianty takiej dezynfekcji. Pierwszy - dokonywany przy wypełnionej wannie, i drugi - przy pustej (wymaga doprowadzenia dodatkowego przyłącza zimnej wody do płukania układu). W obydwu po zakończeniu dezynfekcji należy osuszyć układ. Osuszanie włącza się automatycznie lub ręcznie.
Dodatki
Do montażu każdej wanny można dokupić nóżki i stelaże, a do wielu - obudowy styropianowe, gotowe do okładania płytkami ceramicznymi. Do większości wanien można też kupić gotowe, łatwe do zamontowania obudowy - akrylowe, szklane, stalowe lub drewniane.
- Więcej o:
Wanny małe i duże
Co to jest biały montaż? Jak wygląda w małej i dużej łazience? [CENY]
Bezawaryjna domowa instalacja – jak wybrać najlepsze zawory?
Jak zabudować stelaż podtynkowy WC – czyli WC Set od firmy Botament
Dodatkowa łazienka - z dala od pionu kanalizacyjnego
Funkcjonalne systemy spłukiwania AQUA dopasowane do łazienki
Remont łazienki: 10 najczęściej zadawanych pytań o stelaże
Naprawiaj, nie wyrzucaj – dlaczego warto wymieniać części zamienne w bateriach łazienkowych?