Farby do metalu
Elementy metalowe malować można tradycyjnie, czyli nakładać kolejno farbę gruntującą, podkładową
Malowanie tradycyjne
Na przygotowaną powierzchnię należy nałożyć kolejno:
W praktyce często stosuje się schemat uproszczony: zamiast gruntu i farby podkładowej stosuje się jeden preparat, a później nakłada się kilka warstw emalii - aż do pełnego pokrycia.
Preparaty do malowania tradycyjnego
Grunty antykorozyjne
Farby podkładowe
Farby nawierzchniowe
Emalie na rdzę, czyli 3 w 1
W sklepach dostępne są nowoczesne preparaty pełniące równocześnie funkcję gruntu, podkładu i farby nawierzchniowej. To bezpodkładowe emalie, do nakładania bezpośrednio na skorodowane powierzchnie. Jak każde "3 w 1", preparaty te są wynikiem kompromisu między wygodą a jakością ochrony. Ze względu na wysoką cenę stosowane są głównie do malowania małych powierzchni. Są wygodniejsze w stosowaniu, poza tym zamiast dwóch czy trzech różnych preparatów, z których sporo zostaje po malowaniu, tu wystarczy kupić jedną małą puszkę. Duże powierzchnie lepiej malować preparatami tradycyjnymi, "wyspecjalizowanymi", gdyż pracochłonność jest podobna ("3 w 1" nakłada się w trzech warstwach), a ochrona lepsza i z reguły tańsza. Barwę i fakturę w obu metodach można dowolnie zmieniać, dobierając odpowiednie wyroby.
Farby na ocynk
Stosowane głównie do renowacyjnego malowania dachów z blachy oraz orynnowania, a także do wykonywania zaprawek na blachodachówkach powlekanych. Nie wymagają nakładania warstwy podkładowej, można je nanosić na nowe lub utlenione (zmatowiałe) podłoża cynkowe. Jedynie jeśli powłoka cynkowa jest uszkodzona, a blacha stalowa - skorodowana, miejsca te należy najpierw pomalować podkładem antykorozyjnym, a dopiero później - całość pomalować farbą do ocynku.
Farby do grzejników
Mają podwyższoną odporność na wysoką temperaturę i dużą zdolność krycia. Obecnie najczęściej są to farby wodorozcieńczalne, na spoiwie akrylowym, elastyczne i zachowujące trwałą biel. Można je nakładać bezpośrednio na (uprzednio zmatowione) stare powłoki z farb ftalowych, chlorokauczukowych i karbamidowych. Tylko miejsca, gdzie metal jest odsłonięty, trzeba wcześniej pokryć farbą gruntującą - zapobiegnie to pojawieniu się rdzawych plam na pomalowanej powierzchni. Farby te można również stosować do malowania innych elementów metalowych, pokrytych uprzednio farbą podkładową.
- Więcej o:
Przygotowanie powierzchni
Wygodna brama wjazdowa
Ogrodzenie działki: ogrodzenia panelowe z betonu, drewna, metalu i kompozytów
Okna, drzwi, bramy i ogrodzenia – sekrety estetyki domu
Jakie ogrodzenie wybrać ?
Jak ogrodzić nierówny teren ?
Tanie ogrodzenie, czyli czym ogrodzić dom
Stylowe ogrodzenie posesji