Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Taras - co zrobić gdy przecieka

Tekst: Bartosz Domański

Taras nad pomieszczeniem ogrzewanym to element domu najbardziej narażony na zniszczenie.

25.10.2007 WARSZAWA WESOLA SESJA ----- NA ZDJECIU TARAS STYLIZACJA ---- DLA CZASOPISMA LADNY DOM FOT. ARKADIUSZ SCICHOCKI / AGENCJA GAZETA
Taras nad garażem
Fot. Arkadiusz Ścichocki / AG
Taras zbudowany nad ogrzewaną częścią domu musi być bardzo szczelny i solidnie ocieplony, a jednocześnie - odporny na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych. Żeby sprostać tym wymaganiom, musi być poprawnie zaprojektowany i starannie wykonany. Jego nawierzchnia powinna być wykonana ze spadkiem, aby woda z opadów spływała na zewnątrz. Na tarasie nie warto oszczędzać. Trzeba go zrobić z materiałów dobrej jakości, a prace przy ich układaniu zlecić specjalistom.

Rzeczywistość bywa inna

W praktyce, niestety, wygląda to inaczej. Najczęściej taras nad pomieszczeniem ogrzewanym zbudowany jest tak: na stropie ułożony jest styropian, na nim wylewka z betonu ułożona ze spadkiem, a bezpośrednio na niej przyklejone są płytki terakotowe lub gresowe. Niektórzy z inwestorów sądzą bowiem, że płytki ceramiczne leżące na tarasie stanowią wystarczającą barierę dla wody. Niestety, tak nie jest. Woda z opadów łatwo przedostaje się pod płytki, a następnie przenika przez ocieplenie i zawilgaca strop. Na nieprzyjemne tego skutki nie trzeba długo czekać (zwłaszcza zimą). Pierwszą oznaką kłopotów z tarasem są odspajające się, pękające płytki, a następną - zacieki i plamy wilgoci na suficie oraz ścianach pomieszczenia, które znajduje się pod tarasem. Dzieje się tak również wtedy, gdy taras ma wprawdzie izolację przeciwwilgociową nad ociepleniem, ale jest ona ułożona niepoprawnie (np. wylewka jest ułożona bezpośrednio na niej a nie na warstwie poślizgowej).

Remont tarasu

Jeśli taras jest w bardzo złym stanie, jedynym skutecznym sposobem naprawy jest usunięcie wszystkich warstw aż do stropu, a następnie poprawne wykonanie ich od nowa. Jeśli jednak taras nie jest bardzo zniszczony (przede wszystkim wylewka betonowa nie jest popękana), można pokusić się o jego naprawę. Najprostszym sposobem jest wykonanie dodatkowego uszczelnienia z dwóch warstw wodoodpornej masy (folii w płynie) i dopiero na niej ułożenie nowych płytek, w taki sposób, aby ich dolna powierzchnia była w całości wypełniona zaprawą klejową (bez pustek). Styk tarasu ze ścianami i dylatacje wylewki powinny być uszczelnione specjalnymi taśmami elastycznymi.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Taras - co zrobić gdy przecieka