Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Przyczyny uszkodzeń tarasów

Jan Wrześniak

Taras przecieka, odpadają płytki ceramiczne, wylewka betonowa kruszy się, a pomieszczenie pod tarasem ma zacieki na suficie i ścianach. Posiadacze tarasów nad pomieszczeniem bardzo często zmagają się z tego typu uszkodzeniami.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Niewłaściwe obróbki blacharskie ułatwiają wnikanie wody w warstwy tarasu i odspajanie się płytek ceramicznych
Fot. Sopro Polska
Pękające lub odpadające płytki. Dzieje się tak, gdy posadzka tarasu nie może swobodnie rozszerzać się i kurczyć pod wpływem zmian temperatury. Najczęstszymi przyczynami są: zastosowanie kleju i zaprawy do spoinowania nieodpornych na zmiany temperatury, brak dylatacji przy ścianie i dylatacji pośrednich (powinny dzielić posadzkę mniej więcej co 3 m), ułożenie płytek na wąskie spoiny bądź - co gorsza - na styk.

Zobacz w jaki sposób poprawnie wykonać nawierzchnię tarasu nad pomieszczeniemPęknięcia wokół słupków balustrady, odpadający beton. Zamocowanie balustrady w płycie tarasu powoduje, że słupki przebijają warstwę hydroizolacji. Znacznie ułatwia to wnikanie w szczeliny betonu wody, która w czasie mrozów zamarza i rozsadza beton, powodując jego odspajanie. Niechronione betonem słupki łatwo korodują.

Zacieki lub wykwity na ścianach. Najczęściej jest to skutek nieuformowania spadku od ścian domu do krawędzi tarasu oraz niewyprowadzenia izolacji przeciwwilgociowej na ścianę domu. Woda wnika wtedy w ścianę oraz głębsze warstwy tarasu i zawilgaca strop. Powodem zacieków może być też brak rynien i złe obróbki blacharskie.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Przyczyny uszkodzeń tarasów