Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Napędy do bram wjazdowych i garażowych

red.

Napęd to siłownik z wbudowaną centralą sterującą, służący do automatycznego otwierania i zamykania bramy wjazdowej lub garażowej.

napęd do bramy garażowej
Napęd uchylnej bramy garażowej zamontowany pod sufitem garażu
Fot. Wojciech Surdziel
Napęd Często sprzedawany jest w komplecie z niezbędnymi akcesoriami sterującymi (odbiornikiem fal radiowych i pilotem) oraz zabezpieczającymi (fotokomórkami podczerwieni).

Napędy mogą być zasilane napięciem 230 lub 24 V, przy czym te ostatnie (niskonapięciowe) nie grożą porażeniem prądem w razie przecięcia kabla zasilającego.

O klasie napędu decydują m.in. nowoczesne centrale sterujące (czasem z wbudowanym także odbiornikiem fal radiowych), zabezpieczenia przeciwzgnieceniowe oraz układy awaryjnego odblokowania, które pozwalają na korzystanie z bramy także podczas przerw w dostawie prądu.

Rodzaj napędu dobiera się w zależności od ciężaru i wymiarów bramy oraz rodzaju jej pracy.

Bramy garażowe. Do bramy zarówno segmentowej, jak i uchylnej montuje się napędy z prowadnicą (szyną) montowaną pod sufitem. Taki napęd nazywany jest garażówką. Nawijanie na wał bramy rolowanej umożliwia urządzenie znajdujące się w jego wnętrzu.

Bramy wjazdowe. Otwieranie i zamykanie bramy dwuskrzydłowej umożliwiają siłowniki liniowe (najczęściej z montowaną oddzielnie centralą sterującą), napęd z ramieniem łamanym lub podziemny (montowany w specjalnej obudowie pod skrzydłem bramy).

Do obsługi bram przesuwnych przeznaczone są napędy montowane na fundamencie betonowym i połączone z listwą zębatą przymocowaną do bramy (napęd działając na listwę, przesuwa bramę).

Wygodnym rozwiązaniem jest napęd umieszczony w słupku bramy wjazdowej. Jest wtedy niewidoczny i dzięki temu lepiej zabezpieczony przed kradzieżą.

Napędy do bram dwuskrzydłowych niekiedy nazywa się skrzydłówkami, a do przesuwnych - przesuwnymi.

Zasady doboru siłowników. Siłownik do bramy powinien być dostosowany do jej:

- wymiarów;

- ciężaru, przy czym zawsze powinno się go dobierać z zapasem (według niektórych firm siłownik powinien być przystosowany do obsługi bramy wjazdowej cięższej od naszej nawet o 80-100 kg);

- częstotliwości użytkowania, oznaczającej liczbę cykli otwarcia-zamknięcia, które brama może wykonać w ciągu godziny.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>    Więcej o:

Skomentuj:

Napędy do bram wjazdowych i garażowych