Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Garaż wygodniejszy, choć ciągle ciasny

Iwona Mere

Wymiary garażu

8231063 https bi
Fot. NORMSTAHL
W miarę wygodne korzystanie z garażu zapewni pomieszczenie o szerokości 3,2 m. Wtedy przejścia pomiędzy bokami samochodu a ścianą będą miały +/- 0,7 m - a więc tylko 0,2 m więcej od koniecznego minimum.

Dodanie tych dwudziestu centymetrów z każdej strony wyraźnie ułatwi poruszanie się po pomieszczeniu, otwieranie drzwi, wsiadanie i przenoszenie bagażu. Dlatego nawet tam, gdzie nie da się całkiem swobodnie poszerzać zabudowy (gdy przepisowe odległości od granic posesji muszą być zachowane, a budujemy na małej lub wąskiej działce, albo gdy zmiana prowadziłaby do brzydkiej deformacji bryły budynku itp.), warto poszukać paru dodatkowych centymetrów. Czasem jest to kwestia rezygnacji z okien w bocznej ścianie - można zyskać 1 m do zabudowania (zgodnie z przepisami ściana bez okna może znajdować się w odległości 3 m od granicy działki, ściana z oknem - wymaga zachowania aż 4 m...). Do przechowywania rzadko używanych rzeczy można też wykorzystać stryszek nad garażem.

W garażu o szerokości 3,2 m należy unikać składowania rzeczy pod dłuższymi ścianami; wciąż nie będzie w nim dostatecznie dużo miejsca, by dało się myśleć o regałach ustawionych prostopadle do bramy wjazdowej; bezpieczniej będzie planować ustawienie magazynowych półek w głębi pomieszczenia. Musi ono mieć wówczas co najmniej 6-6,5 m długości.Skomentuj:

Garaż wygodniejszy, choć ciągle ciasny