Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Pnącza na tynku

Piotr Idzikowski, Magda Narkiewicz

Chciałbym, żeby po elewacji mojego domu wspinał się bluszcz, jednak mam obawy, czy nie uszkodzi on tynku? Czy może się tak zdarzyć, że pod ciężarem rośliny tynk cienkowarstwowy (albo nawet tynk z ociepleniem) odpadnie od ściany?

Pnącza samoczepne polecane są do ścian z cegły lub kamienia
Pnącza samoczepne polecane są do ścian z cegły lub kamienia
Fot. Katarzyna Wangin
Wiele osób obawia się, że pnącza na elewacji mogą zniszczyć ściany domu i powodować ich zawilgocenie. Niesłusznie, bo dobrze wykonanej fasadzie rośliny nie szkodzą.

Czy pnącza szkodzą elewacji

Ani styropian, ani tynk nie odpadną pod ciężarem wspinających się po nim roślin. Wbrew obiegowej opinii, pnącza nie wiercą swymi przylgami dziur w tynku, a wrastają w niego tylko wtedy, kiedy jest popękany. Dlatego, jeśli elewacja jest zniszczona, przed ewentualnym obsadzeniem trzeba ją naprawić.

Uwaga! Pędy pnączy mogą zniszczyć anteny, rynny czy kasety markiz. Żeby uniknąć kłopotów, trzeba wybrać mało ekspansywne rośliny, na przykład powojnik, lub częściej przycinać te szybko rosnące.

Z podpórką czy bez

Chropowata powierzchnia tynku cienkowarstwowego będzie doskonałą "drabinką" dla pnączy, choć i po powierzchni tradycyjnego tynku gładkiego roślina będzie mogła się piąć. Lepiej jednak, przy otynkowanych elewacjach, korzystać z kratek podpierających, by roślina nie wspinała się bezpośrednio po tynku. Mimo wszystko bowiem bluszcz z czasem będzie, jeśli nawet nie niszczył, to brudził powierzchnię tynku. Poza tym, gdy będzie bezpośrednio i trwale przylegał do elewacji, uniemożliwi jakiekolwiek prace renowacyjne na ścianie - przed ich rozpoczęciem będzie wymagał ścięcia.

Aby zamocować kratkę do elewacji, należy zastosować odpowiednio długie kołki (używane przy bardzo grubych ociepleniach). Jest to potrzebne, by zachować kilkucentymetrową przestrzeń między ścianą a podporą. Kratka musi być oczywiście oparta na ziemi, by sama w sobie nie stanowiła obciążenia dla elewacji.

Uwaga! Pnącze należy posadzić nie bezpośrednio przy ścianie, ale w odległości około 1 m od niej, a następnie wykonać przęsło doprowadzające do niej pędy rośliny. Pnącze słabo rośnie zazwyczaj wtedy, gdy ukorzeni się za blisko ściany domu, wokół której przebiega odwodnienie, a okapy dachowe osłaniają ziemię przed deszczem. Roślina cierpi więc z powodu niedostatku wody. Z kolei obfite podlewanie może spowodować zawilgocenie fundamentów.

Jak dobrać rodzaj roślin

Każdą ścianę można ozdobić pnączami, ale należy odpowiednio dobrać ich gatunek.

- Samoczepne - polecane do ścian z cegły lub kamienia. Same wspinają się po powierzchni i przywierają do niej specjalnymi korzonkami lub przylgami. Nie wymagają podpór, jednak zostawiają ślady na elewacji (widoczne na przykład po wycięciu zdrewniałych pędów). Trzeba więc czekać, aż to miejsce ponownie zarośnie, albo zlikwidować pozostałości twardą szczotką.

Najpopularniejsze pnącza samoczepne to: bluszcz, winobluszcz trójklapowy i pięciolistkowy, milin amerykański, hortensja pnąca, przywarka i trzmielina Fortune'a.

- Wspinające się po podporach - polecane do elewacji z tynkiem tradycyjnym lub cienkowarstwowym. Podpory są też wskazane, jeśli samoczepne pnącze chcemy rozpiąć na gładkim lub mocno nagrzewającym się murze. Tego typu pnącza owijają się pędami, wąsami lub ogonkami liści wokół podpór, odsuniętych od ściany na kilka centymetrów. Gatunki bujnie rosnące wymagają solidnych podpór, porządnie umocowanych w murze. Jeśli są to często przycinane powojniki, wystarczy lekki "ruszt" ze sznura lub drutu.

Najpopularniejsze pnącza wymagające podpór to: akebia, aktinidia, dławisz, glicynia, kokornak, rdest Auberta, wiciokrzewy, winnik, winorośl, powojniki.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykładSkomentuj:

Pnącza na tynku