Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Tkanina do ...budowania

Tekst: Agnieszka Cal-Hubska

Na razie powstają z niej namioty i schrony, rowy melioracyjne oraz... designerskie meble. Czy na tym się zakończy, pokaże przyszłość. ?Concrete Cloth? (CC), to materiał, o którym można żartobliwie powiedzieć, że sprawia, iż krawcy stają się budowniczymi, a budowniczy zamieniają się w krawców.

Aż trudno uwierzyć, że materiał, który z wyglądu przypomina worek na ziemniaki można w ciągu dwóch godzin zamienić w sztywną konstrukcję
Aż trudno uwierzyć, że materiał, który z wyglądu przypomina worek na ziemniaki można w ciągu dwóch godzin zamienić w sztywną konstrukcję
Fot.www.concretecanvas.co.uk


Materiał "Concrete Cloth", który po polsku można nazwać betonową tkaniną, to nasycone cementem, elastyczne tworzywo przypominające wyglądem grube płótno. Można je szybko i łatwo formować, nadając mu dowolne kształty, a po nawodnieniu szybko utwardzić.

Materiał, został opracowany przez dwóch studentów londyńskiego RCA - Williama Crawforda i Petera Brewina. Obecnie jest chroniony patentem i produkowany w Wielkiej Brytanii.

Składa się ze specjalnych niepalnych włókien ceramicznych zawierających w sobie suchą masę cementową. Dopóki nie zostanie zmoczony, zachowuje się jak sztywne płótno. Po nawodnieniu pozostaje elastyczny jeszcze przez dwie godziny, a następnie szybko twardnieje. Pozwala więc bardzo szybko wznosić bezpieczne, trwałe i odporne na ogień konstrukcje o niemal dowolnych kształtach.

Pomysłodawcy twierdzą, że wkrótce "CC" znajdzie powszechne zastosowanie w wojsku czy w budownictwie i przyda się zwłaszcza sytuacjach nagłych i wymagających szybkich, doraźnych działań, przykładowo - tam, gdzie trzeba prędko zorganizować dach nad głową dla poszkodowanych w różnego rodzaju katastrofach..

Betonowa tkanina może też być przydatna przy tworzeniu wałów przeciwpowodziowych, a także do zabezpieczania osuwisk.

Z tkaniny można wykonywać również osłony rur i przewodów czy pokrycia dachowe.

Prowadzone są badania nad możliwościami zastosowania CC wewnątrz budynków.

Zaletą materiału prócz możliwości niemal dowolnego kształtowania form, jest także łatwość cięcia go przy użyciu najprostszych ręcznych narzędzi.

CC jest elastyczny i prosty w obsłudze. Charakteryzuje się stosunkowo dużą trwałością; jest dobrym izolatorem i co szczególnie ważne - jest niepalny.

Korzystają z niego również designerzy i projektanci. Architekt Jakub Szczęsny, w ramach międzynarodowego projektu Rooted Design for Routed Living "uszył" z CC serię prototypowych mebli.

Więcej można przeczytać na stronie: http://www.concretecanvas.co.uk oraz http://www.design-in-residence.org

    Więcej o:

Skomentuj:

Tkanina do ...budowania