Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Państwo Zielińscy wybierają ogrzewanie - powietrzna pompa ciepła

Jerzy Szymajda, Beata Zielińska

Najważniejsze atuty ogrzewania domu powietrzną pompą ciepła to prosta i stosunkowa tania instalacja oraz niekłopotliwe użytkowanie.

powietrzna pompa ciepła
Dom, który wybraliśmy, jest zdecydowanie lepiej ocieplony niż wymagają tego przepisy. Mamy bowiem nadzieję, że takie właśnie domy będą w Polsce coraz częściej budowane.
Wizualizacja Lipińscy Domy; Fot. Shutterstock. Fot. Junkers
Anna i Jan Zielińscy, z dwójką dzieci, wybrali projekt energooszczędnego domu "Aston" z katalogu pracowni Lipińscy Domy (rzut parteru, rzut piętra). Jedną z ważniejszych decyzji, którą muszą teraz podjąć, jest wybór systemu ogrzewania. Analizowali już możliwość zastosowania kotła na węgiel i gruntowej pompy ciepła. Brali też pod uwagę kocioł na drewno lub pelety,ogrzewanie elektryczne oraz kominek z płaszczem wodnym. Teraz zastanawiają się nad powietrzną pompą ciepła. Wykorzystuje ona energię nagromadzoną w powietrzu (dolne źródło ciepła), a następnie oddaje ją wodzie, krążącej w instalacji grzewczej (górne źródło). Rosnąca popularność tego modelu pompy wynika z tego, że montuje się ją znacznie szybciej i prościej niż urządzenia, które pobierają ciepło z gruntu lub wody. Nie wymaga ona bowiem dużej powierzchni działki do ułożenia przewodów kolektora poziomego lub wynajęcia specjalistycznego sprzętu do wykonania sond pionowych. Niestety, w naszych warunkach klimatycznych powietrzna pompa nie może być jednym źródłem ciepła służącym do ogrzewania domu. Zimą, wraz ze spadkiem temperatury zewnętrznej, spada bowiem jej moc i sprawność.

Wymagania dla pompy ciepła

Na rynku są dwa typy powietrznych pomp ciepła - do ustawienia wewnątrz lub na zewnątrz budynku. Jeśli urządzenie ma ogrzewać dom i przygotowywać ciepłą wodę, to niezależnie od rodzaju składa się ono z dwóch części. W pierwszej znajduje się czerpnia z wentylatorem zasysającym powietrze oraz sprężarka i parownik odbierający ciepło zawarte w powietrzu. Druga część zawiera najczęściej zasobnik ciepłej wody, grzałkę elektryczną, pompę wymuszającą obieg w systemie grzewczym oraz automatykę sterującą pracą całego układu.

Miejsce montażu. Jeśli cała pompa ciepła będzie umieszczona w domu, zaleca się, aby czerpnia powietrza zewnętrznego była usytuowana w znacznej odległości od wyrzutni powietrza schłodzonego, na przykład na innej ścianie domu. Poza tym, wyrzut nie może znajdować się zbyt nisko nad ziemią, gdyż zimą może to doprowadzić do jego oblodzenia.

Natomiast pompę przeznaczoną do montażu na zewnątrz należy ustawić w ten sposób, aby czerpnia powietrza nie była usytuowana w pobliżu dużych drzew czy gęstych krzaków, które utrudniałyby dopływ powietrza. Wyrzut powietrza zaś nie powinien znajdować się za blisko ścian domu (w zależności od producenta zalecana minimalna odległość wynosi od 30 cm do 1 m), aby nie doszło do ich zawilgocenia w trakcie pracy pompy. W rozwiązaniu tym moduł z zasobnikiem możemy zamontować w kotłowni przy jednej ze ścian, a resztę pomieszczania przeznaczyć na spiżarnię lub pokój dla majsterkowicza.

Uwaga! Powietrzne pompy ciepła podczas pracy w różnym stopniu hałasują. Jedne urządzenia działają równie cicho jak lodówka, czyli hałas nie przekracza około 40 dB, zaś u innych poziom ten dochodzi do ponad 60 dB. Te głośniejsze modele najlepiej zainstalować z dala od sypialni.

Zasobnik ciepłej wody. Rodzaj i wielkość zasobnika ciepłej wody współpracującego z pompą zależy od wyposażenia łazienki. Jeśli mamy w niej wannę i standardowy prysznic - zwykle wystarcza zbiornik o pojemności 160 l. Gdy zamontowane są urządzenia z hydromasażem lub mamy w domu co najmniej dwie łazienki (każda z wanną) i z obu chcemy korzystać jednocześnie, powinniśmy zdecydować się na dużo większy zasobnik.

Zasilanie energią elektryczną. Pompa ciepła musi być podłączona do napięcia trójfazowego (400 V). Nie będzie to jednak wymagało specjalnego przydziału mocy, gdyż sprężarka urządzenia pobiera nie więcej niż 2400 W (dla przykładu - żelazko elektryczne - 1900 W).

Użytkowanie

W naszych warunkach klimatycznych powietrzna pompa ciepła nie może być jedynym źródłem ciepła w domu jednorodzinnym. Jeśli temperatura na dworze spadnie poniżej -20°C, wentylator zasysający powietrze automatycznie się wyłącza, gdyż praca pompy staje się nieekonomiczna - zużywa ona więcej prądu niż wytwarza ciepła. Wówczas powinno się włączyć dodatkowe źródło ciepła. To, czy będzie nim grzałka elektryczna czy też kocioł bądź kominek, zależy w dużej mierze od tego, jak ogrzewany jest dom. Im niższej temperatury zasilania będzie wymagał system grzewczy, tym mniej ciepła będzie musiało dostarczyć dodatkowe źródło.

Dlatego, jeśli we wszystkich pomieszczeniach (zarówno na parterze, jak i na piętrze) będzie ułożone wodne ogrzewanie podłogowe, to podczas srogich mrozów wystarczy zastosować grzałkę elektryczną.

Gdy natomiast dom będzie ogrzewany grzejnikami, co wiąże się z koniecznością wytworzenia wyższej temperatury zasilania, lepszym rozwiązaniem jest zamontowanie kotła (na gaz, olej bądź paliwa stałe) lub kominka z płaszczem wodnym. W takiej sytuacji trzeba będzie też zainstalować dodatkowy zbiornik wody - bufor, w którym będzie magazynowana woda grzejna, zanim zostanie rozprowadzona do grzejników.

Sterowanie. Większość pomp ciepła wyposażonych jest w automatykę pogodową. Dopasowuje ona temperaturę wody grzejnej do warunków panujących na zewnątrz i wewnątrz domu. Przekłada się to na niższe rachunki za ogrzewanie.

Obsługa. Pompy ciepła, po odpowiednim ich wyregulowaniu i zaprogramowaniu automatyki pogodowej, nie wymagają żadnej obsługi. Jeśli nastąpi jakaś awaria, większość urządzeń ma wbudowany w automatyce sygnalizator usterek. Na podstawie wyświetlonego kodu serwisant zdiagnozuje przyczynę niewłaściwego działania pompy.

Urządzenie nie wymaga również skomplikowanej konserwacji. Fachowiec powinien raz w roku oczyścić parownik i filtr. Koszt takiej usługi waha się od 200 do 300 zł.

Cena. Za powietrzną pompę ciepła z pełną automatyką pogodową i ze zbiornikiem ciepłej wody o pojemności 160 l zapłacimy od 30 000 do 45 000 zł.

Koszty eksploatacji. Na ogrzanie domu (zakładamy ogrzewanie podłogowe we wszystkich pomieszczeniach) i przygotowanie ciepłej wody do mycia (w łazienkach będą standardowe wanny bez hydromasażu) powietrzna pompa ciepła zużyje rocznie około 5000 kWh energii elektrycznej. Przyjmując cenę prądu 0,51 zł za kWh, za jej eksploatację zapłacimy 2550 zł (w tym 1900 zł - koszt ogrzewania, 650 zł - ciepła woda).

Gdyby ten sam dom był ogrzewany grzejnikami, roczny koszt użytkowania pompy powietrznej wyniesie 3060 zł (w tym 2410 zł - koszt ogrzewania, 650 zł - ciepła woda).

Decyzja państwa Zielińskich

Powietrzna pompa ciepła jest jednym z droższych urządzeń grzewczych. Ale jej wysoką cenę rekompensuje to, iż nie wymaga ona specjalnego pomieszczenia do jej montażu, magazynu opału, komina do odprowadzania spalin. W porównaniu zaś do gruntowych modeli pomp ciepła, nie potrzeba wykonywać żadnych prac ziemnych, gdyż źródłem ciepła służącym do ogrzewania domu, a także przygotowania ciepłej wody jest ogólnie dostępne powietrze zewnętrzne.

Gdyby państwo Zielińscy zdecydowali się na montaż powietrznej pompy ciepła, wybiorą model zewnętrzny, gdyż zajmuje mniej miejsca w domu niż jej odpowiednik wewnętrzny. Poza tym ułożą w całym domu ogrzewanie podłogowe (nie tylko na parterze, ale również na piętrze), dzięki czemu będą mogli zastosować tańsze w zakupie i montażu dodatkowe źródło ciepła, czyli grzałki elektryczne.

Na roczne wydatki ogrzewania domu i wody składają się: amortyzacja pompy oraz opłaty za energię elektryczną. Jeśli założymy żywotność pompy ciepła na 15 lat (koszt zakupu należy podzielić przez 15) całkowite wydatki roczne kształtują się następująco:Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykładSkomentuj:

Państwo Zielińscy wybierają ogrzewanie - powietrzna pompa ciepła