Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Państwo Zielińscy wybierają ogrzewanie - grzejniki elektryczne plus kominek

Włodzimierz Kłos, Patrycja Sobień

Tym razem państwo Zielińscy zastanawiają się nad połączeniem dwóch źródeł ciepła - grzejników elektrycznych i wkładu kominkowego.

dom jednorodzinny
Dom, który wybraliśmy do naszych rozważań, jest zdecydowanie lepiej ocieplony niż wymagają tego przepisy. Mamy bowiem nadzieję, że takie właśnie domy będą coraz częściej budowane.
Rys. Lipińscy Domy, fot. Shutterstock
Anna i Jan Zielińscy, małżeństwo z dwójką dzieci, wybrali projekt domu "Aston" z katalogu pracowni Lipińscy Domy. Jedną z ważnych decyzji, którą muszą teraz podjąć, jest wybór systemu ogrzewania.

Z rozmów, jakie przeprowadzili wśród osób budujących domy, a także z lektury naszego miesięcznika wiedzą już, że aby obniżyć rachunki za ogrzewanie, można na przykład zastosować nie jedno, a dwa źródła ciepła. Dlatego tym razem rozważają montaż grzejników elektrycznych, jako podstawowego systemu grzewczego, i kominka - jako uzupełniającego. Za takim rozwiązaniem przemawia przede wszystkim opinia, że w niedużych, bardzo dobrze ocieplonych domach koszty ogrzewania elektrycznego nie są aż tak wysokie. Na uwagę zasługują też małe nakłady inwestycyjne, ponieważ nie trzeba wykonywać instalacji centralnego ogrzewania, budować przyłącza gazowego czy kupować albo dzierżawić zbiorników na olej lub gaz płynny. Poza tym zakładają, że w wolnym czasie (zwykle w sobotę oraz niedzielę, a także wieczorami) będą palić w kominku umieszczonym w salonie, co również da pewne oszczędności.

Państwo Zielińscy wybierają kominek z dystrybucją gorącego powietrza jako uzupełniające źródło ciepła w domuPaństwo Zielińscy wybierają kominek z płaszczem wodnym jako uzupełniające źródło ciepła w domuWymagania dla obu typów urządzeń

Zanim państwo Zielińscy zainstalują w swoim domu grzejniki elektryczne, muszą wystąpić do zakładu energetycznego o przydział większej mocy i zgodę na rozliczanie prądu według dwustrefowej taryfy.

Kominek będzie używany okazjonalnie do ogrzewania salonu, wystarczy więc wkład o mocy nominalnej około 8 kW (średnia moc urządzenia mierzona podczas testów laboratoryjnych).

Przydział mocy. Jeśli mamy projekt techniczny domu wraz z projektem instalacji elektrycznej, to podana jest w nim moc przyłączeniowa. Gdy prąd jest używany tylko do oświetlenia i zasilania typowych urządzeń elektrycznych, przydział mocy określa się zwykle na poziomie 10-13 kW. Natomiast jeżeli prąd będzie wykorzystywany także do ogrzewania domu oraz wody do mycia, wówczas zapotrzebowanie na energię elektryczną wzrasta. Państwo Zielińscy powinni we wniosku do zakładu energetycznego podać pobór energii nie mniejszy niż 18 kW.

Państwo Zielińscy wybierają systemy akumulacyjne na prąd jako źródło ciepła w domuDruga taryfa. Zakłady energetyczne mają specjalne oferty dla osób ogrzewających dom prądem. Najbardziej popularna jest dwustrefowa - G12. Taniej prąd można pobierać nocą (zwykle w godzinach 22-6) i w ciągu dnia (13-15). Można też wybrać taryfę weekendową, w której cena energii elektrycznej jest obniżona od poniedziałku do piątku w godzinach 21-6 oraz przez całą sobotę, niedzielę i dni ustawowo wolne od pracy. Odpowiednio do wybranej taryfy montowany jest licznik - u państwa Zielińskich będzie to zatem licznik dwustrefowy.

Komin i wentylacja. Kominek musi być podłączony do osobnego, szczelnego oraz odpornego na wilgoć i wysoką temperaturę przewodu kominowego - o przekroju nie mniejszym niż 14 × 14 cm i wysokości 4,5 m. Kupując wkład, sprawdźmy jednak, czy producent w instrukcji montażu nie podał innych zaleceń. W niektórych na przykład średnica przewodu dymowego powinna wynosić 18 cm.

Obecnie komin najczęściej wykonuje się, wykorzystując gotowe ceramiczne zestawy prefabrykowane.

Powietrze do spalania. Najlepszym sposobem na zapewnienie właściwej ilości powietrza do kominka, jest doprowadzenie go specjalnym kanałem nawiewnym bezpośrednio z zewnątrz. Przyjmuje się, że na 1 kW mocy wkładu należy doprowadzić w ciągu godziny 10 m3 świeżego powietrza. Do wykonania kanału stosuje się przewody z blachy, aluminium lub PVC. Dom państwa Zielińskich jest niepodpiwniczony, więc kanał zostanie ułożony pod podłogą na gruncie. Przed wykonaniem wylewek lub podkładu betonowego, trzeba go przedtem ocieplić, inaczej przepływające nim powietrze będzie wyziębiało podłogę (w domu podpiwniczonym kanał nawiewny prowadzi się zwykle pod stropem piwnicy).

Grzejniki elektryczne

Zanim urządzenia te zaczną ogrzewać dom, należy wykonać odpowiednią instalację elektryczną. Do ich zasilania trzeba zastosować przewody o przekroju żył 2,5 mm2, a do sterowania - 1,5 mm2.

Planując miejsce ustawienia grzejników, powinno się pamiętać o tym, aby umożliwić swobodny przepływ przez nie powietrza. W przeciwnym razie, jeśli będą one zasłonięte na przykład przez zasłony lub blisko ustawione meble, zmniejszy się ich wydajność.

Na rynku dostępne są dwa rodzaje elektrycznych grzejników: konwekcyjne oraz promieniujące. Pierwsze oddają ciepło głównie przez konwekcję, czyli bezpośrednio do powietrza, które krąży w pomieszczeniu. Przy zastosowaniu modeli promieniujących, najpierw nagrzewają się ściany, stropy, elementy domu, a dopiero od nich - powietrze. Dzięki temu przy użyciu tej samej ilości energii zapewniają one silniejsze odczucie ciepła, w porównaniu do ogrzewania konwekcyjnego. Poza tym, unoszenie się kurzu jest znacznie mniejsze niż w konwekcyjnych.

Sterowanie. W domach jednorodzinnych najczęściej montuje się grzejniki elektryczne, wyposażone w termostat cyfrowy z możliwością sterowania. Na termostacie można ustawić temperaturę określaną jako: komfort, eko (obniżona, zwykle w nocy, podczas snu), antyzamarzanie (utrzymywana na stałym poziomie 7°C, podczas przedłużonej nieobecności domowników, na przykład w czasie zimowych ferii).

Obsługa. Odpowiednio zaprogramowana automatyka umożliwia bezobsługowe działanie systemu grzewczego.

Cena. Za materiały do wykonania instalacji elektrycznej, rozbudowanej wersji automatyki oraz montaż systemu z grzejnikami promieniującymi zapłacimy około 13 000 zł. Z kolei koszt systemu z grzejnikami konwekcyjnymi to 10 400 zł.

Koszty eksploatacji. Zakładając cenę brutto 1 kWh energii elektrycznej w taryfie G12 (0,30 zł nocna i 0,60 dzienna), za ogrzewanie prezentowanego domu w sezonie grzewczym grzejnikami promieniującymi zapłacimy 4898 zł, a konwekcyjnymi - 6168 zł.

Do przygotowania ciepłej wody do mycia można zastosować standardową termę elektryczną z grzałką. Bardziej polecanym rozwiązaniem jest montaż zasobnika o dużej pojemności - powyżej 200 l. Można w nim zgromadzić zapas ciepłej wody na cały dzień, która będzie ogrzewana wyłącznie wtedy, gdy mamy dostęp do taniego prądu. Rodzina państwa Zielińskich zapłaci wówczas za używanie ciepłej wody około 120 zł na miesiąc, czyli 1440 zł rocznie.

Uwaga! Grzejniki elektryczne nie wymagają przeglądów serwisowych.

Kominek

Kominków otwartych dziś już się raczej nie stosuje. Nawet jeśli mają być one używane okazjonalnie, najlepiej wyposażyć je we wkład. Urządzenia te są bezpieczniejsze w użytkowaniu i stwarzają mniejsze zagrożenie pożarowe, a przy spalaniu w nich drewna duża część energii - aż 80% - pozostaje w pomieszczeniu w postaci ciepła, podczas gdy w otwartych - jedynie 20%!

Wkłady kominkowe produkowane są z żeliwa lub ze stali, a więc materiałów odpornych na wysoką temperaturę, a jednocześnie dobrze akumulujących ciepło. Modele z żeliwa mogą być stylizowane na różne epoki, często mają wymyślne kształty i zdobienia. Stalowym kominkom nadaje się raczej prostą, współczesną stylistykę. W obu typach drzwiczki mogą się otwierać z lewej lub prawej strony, bądź też przez unoszenie do góry.

Wkłady obudowuje się w różny sposób. Najszybszym i najmniej pracochłonnym rozwiązaniem jest wykonanie obudowy kominka z ognioodpornych płyt gipsowo-kartonowych i zaizolowanie jej wełną mineralną z powłoką z folii aluminiowej. Bezpieczniejszą i trwalszą metodą jest wymurowanie obudowy z cegieł lub bloczków z betonu komórkowego.

Sterowanie. Intensywnością ogrzewania salonu kominkiem steruje zwykle użytkownik - na przykład poprzez otwieranie i zamykanie szybra, dozowania drewna do spalania. Można też zastosować sterowniki, które przy modelach z dopływem powietrza bezpośrednio do komory spalania, regulują działanie przepustnicy.

Obsługa. Kominek, pomimo wyposażenia go w urządzenia sterujące procesem spalania, wymaga kontroli i uzupełniania drewna co 4-8 godzin (zależy to od temperatury zewnętrznej i umiejętności "palacza").

Cena. Koszty związane z zakupem wkładu, jego podłączeniem i wykonaniem obudowy kominka mogą wahać się od 4500 do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Duży wpływ na cenę ma marka producenta wkładu oraz rodzaj użytych materiałów wykończeniowych - może to być na przykład kamień, szkło, kafle, ręcznie formowane cegły. Tańszym rozwiązaniem jest zakup wkładu kominkowego i dopasowanej do niego kompaktowej obudowy w supermarkecie budowlanym.

Koszty eksploatacyjne. W sezonie grzewczym (sześć miesięcy) państwo Zielińscy będą używali kominka jedynie okazjonalnie jako dodatkowego źródła ciepła ogrzewającego przede wszystkim salon.

Przyjmując, że w sumie będzie to około 1,5 miesiąca, wówczas na jego ogrzanie i pomieszczeń przyległych (na przykład holu) zużyjemy 1,5 m3 drewna. Przy obecnej cenie dębu około 170 zł/m3, zapłacimy 255 zł.

Decyzja państwa Zielińskich

Jednym z głównych powodów zainteresowania się państwa Zielińskich urządzeniami grzewczymi zasilanymi energią elektryczną było to, że jest ona powszechnie dostępna. Jeśli zdecydują się na to źródło ciepła, to z pewnością skorzystają z tego, że można już swobodnie wybrać dostawcę energii z najniższą stawką. Z prezentowanych grzejników wybiorą modele promieniujące, bo choć są droższe w zakupie niż konwekcyjne, to ich eksploatacja jest tańsza. Poza tym grzejniki te eliminują zjawisko cyrkulacji kurzu.

Aby ich użytkowanie było jeszcze bardziej opłacalne, zdecydują się na grzejniki z cyfrowym sterownikiem centralnym, gdzie mogą programować i kontrolować temperaturę w każdym pomieszczeniu z jednego miejsca, na przykład z wiatrołapu.

Na roczne wydatki ogrzewania domu i wody składają się: amortyzacja grzejników i kominka, opłaty za energię elektryczną oraz drewno, a także podgrzewanie wody w ciągu roku grzałką elektryczną. Przyjmując, że żywotność grzejników elektrycznych wynosi 25 lat, kominka - 15 lat (koszt zakupu urządzeń należy podzielić przez 25 i 15), i że za ogrzewanie wody zapłacimy 1440 zł, wydatki roczne kształtują się następująco:Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

    Więcej o:

Skomentuj:

Państwo Zielińscy wybierają ogrzewanie - grzejniki elektryczne plus kominek