Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Czym osłonić rośliny na zimę

Magda Narkiewicz, Aldona Zakrzewska

Rośliny rabatowe, ale też niektóre krzewy i drzewka wymagają troski i ciepła. Dobrze dobrane osłony ochronią nasze uprawy zarówno przed mrozem, jak i przed suszą.

12.11.2003 ZALESINEK OGROD JESIEN OGRODOWE PRACE JESIENNE PRZYKRYWANIE KRZEWY LISCIASTE MATA OCHRONNA ZABEZPIECZENIE ROSLIN OKRYWANIE PRZED ZIMA DO PISMA KWIETNIK ARANZACJA PANI DANUTA MLOZNIAK FOT. PAWEL SLOMCZYNSKI / AGENCJA GAZETA PUBLIKACJA KWIETNIK NR 11 (131) - 11.2005
Jako okrycie dla zimozielonych krzewów może służyć stroisz i siatka cieniująca.
Fot. Paweł Słomczyński / AG
Do osłaniania roślin przed wiatrem i mrozem możemy wykorzystać to, co w ogrodzie znajduje się pod ręką - liście, stroisz, gałązki sosny lub jodły (zwane stroiszem) lub po prostu usypywać kopczyki z ziemi.

Możemy też postawić na materiały dostępne w sklepach ogrodniczych.

Kora. Warstwa przekompostowanej kory, powinna być na tyle gruba, by skutecznie ochronić rośliny przed zimowymi warunkami. Oznacza to, że grządki powinniśmy przysypać co najmniej 5-centymetrową warstwą. Kora skutecznie korzenie roślin przed przemarzaniem, ale też zmniejsza negatywne skutki wahań temperatury. Warstwa kory jesienią zabezpieczy glebę przed wysychaniem. Ale wiosną może zacząć stanowić problem - jeśli kora mocno zamarznie, jej powolne rozmarzanie, uniemożliwia pobieranie wody. Wówczas trzeba ją polewać.

Słoma. Chochoły z mat słomianych dobrze chronią przed zimnem, są też przewiewne, ale nie przepuszczają światła, dlatego nie nadają się do owijania krzewów o zimozielonych liściach.

Papier. Do owijania roślin najlepszy będzie papier pakowy lub tektura falista. Papierowe osłony mają tę samą wadę, co słomiane chochoły - nie przepuszczają słońca.

Biała agrowłóknina. Ma same zalety - chroni przed utratą ciepła, ale jest przewiewna. Przepuszcza światło, trochę je przy tym rozpraszając - nie pozwala więc liściom czy igłom roślin zimozielonych nagrzewać się nadmiernie od słońca, przez co mniej dotkliwie odczuwają nocny spadek temperatury. Agrowłóknina jest lekka, można więc używać jej w kilku warstwach. Dobrze przepuszcza wodę.

Siatka cieniująca. Wygląda jak dzianina lub tkanina w kolorze zielonym lub białym. Służy do cieniowania gatunków zimozielonych, aby nadmiernie nie nagrzewały się podczas słonecznych, lecz mroźnych dni.

Folia polietylenowa. To niezbyt praktyczny materiał. Buduje się z niej co prawda namioty nad roślinami, ale słabo chronią one przed mrozem i nie przepuszczają powietrza. Nieco lepsza jest folia bąbelkowa, choć i ona nie gwarantuje przewiewu.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

Skomentuj:

Czym osłonić rośliny na zimę