Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dom na długiej działce

Andrzej Markowski

Poprzesuwane względem siebie moduły - każdy w formie małego domku - ustawiono jeden za drugim. Dzięki temu powstał budynek, który wykorzystując najbardziej typową formę, zaskakuje oryginalnością.

dom jednorodzinny
Widok elewacji zachodniej
Projekt i wizualizacja: pracownia architektoniczna 81.WAW.PL
Metryczka domu

Powierzchnia użytkowa: 210 m2

Powierzchnia zabudowy: 170 m2

Wymiary działki: 20 × 34 m

Autor: architekci Anna Paszkowska i Rafał Grudziąż pracownia architektoniczna 81.WAW.PL

Kontakt: tel. 22 303 80 80, e-mail: 81@81.waw.pl

Inwestorzy

Projekt został zamówiony przez małżeństwo z Warszawy, mające już jedno dziecko i planujące narodziny kolejnego.

Choć inwestorzy byli już wówczas posiadaczami odziedziczonej działki, początkowo wahali się pomiędzy ewentualnością zainwestowania w większe mieszkanie w stolicy (mieli tam już własne lokum), a budową domu w podwarszawskiej miejscowości.

Gdy po wyliczeniach okazało się, że dom będzie ich kosztował mniej niż kupno mieszkania, zdecydowali się na budowę.

Działka

Parcela ma kształt prostokąta, z wjazdem od węższej strony. Taki układ zmusza do rozbudowywania budynku w głąb posesji. Zwykle na tego rodzaju działkach powstają więc budynki przypominające kształtem barak lub gorzej - wagon z następującymi po sobie jeden po drugim pomieszczeniami. Czasem jednak - tak jak tutaj - trudny kształt posesji prowokuje do zastosowania niestandardowych rozwiązań.

Na działce rośnie kilka starych sosen. Szczęśliwie, istniejący drzewostan nie będzie kolidował z pracami budowlanymi.

Założenia projektowe

Ważnym elementem, od którego zależał kształt architektoniczny przyszłego domu, był sformułowany przez lokalne władze i zawarty w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego wymóg przekrycia budynku dwuspadowym dachem o ściśle określonym kącie nachylenia.

To narzuciło zachowanie tradycyjnej formy zabudowy, którą projektanci postanowili jednak nieco przełamać.

Piętrowa bryła została zbudowana z czterech przesuniętych względem siebie modułów. Połączone są one - zarówno na pierwszej, jak i drugiej kondygnacji - wewnętrznymi ciągami komunikacyjnym. Każda z części pełni inne funkcje użytkowe.

Przesunięcie poszczególnych modułów względem siebie tworzy jednocześnie interesujące miejsce pod trzy niezależne tarasy. Pierwszy z nich, w postaci niewielkiego dziedzińca, znajduje się przy wejściu do domu; drugi - przy pomieszczeniu kuchennym, tworząc jego naturalne przedłużenie; trzeci - bezpośrednio łączy się z salonem i pełni funkcję miejsca do wypoczynku.

Wygląd budynku

Dom, składający się z czterech wyraźnie zaznaczonych części, zyskuje jednolity charakter dzięki starannie zaprojektowanym elewacjom, częściowo obłożonym deskami z modrzewia syberyjskiego. Pomysł wykorzystania drewna do wykończenia ścian zewnętrznych zrodził się - jak twierdzą projektanci - z chęci nawiązania do charakteru działki, porośniętej wiekowymi sosnami, które spotyka się w całej okolicy.

Dach pokryto blachą cynkową, która dobrze współgra z drewnianymi panelami na elewacji i nadaje budynkowi nowoczesny wygląd.

Na szczególną uwagę zasługują elewacje boczne w miejscach, gdzie rozsunięto bryły. Do ich wykonania zastosowano profilit, czyli rodzaj szkła profilowego, pozwalającego na budowę ścian zewnętrznych bez konieczności zastosowania dodatkowych wzmocnień konstrukcyjnych. Materiał ten przepuszcza światło do wnętrza budynku, uniemożliwiając zarazem wgląd do domu. Nocą zaś - według słów projektanta - tworzy efekt świecącego lampionu. Wzniesiona w tym systemie ściana jest bardzo trwała i odporna na czynniki zewnętrzne takie jak wiatr czy deszcz.

Wnętrza i ich funkcje

Każdy moduł, choć stanowi niezależną jednostkę, połączony jest dzięki "komunikacji osiowej" w integralną całość, tworzącą klasyczny dom jednorodzinny.

Na parterze - w pierwszym module - znajduje się garaż na dwa samochody, a na wyższej kondygnacji zaprojektowano przestronną sypialnię państwa domu z łazienką i garderobą.

Główne wejście do domu umieszczone jest w drugim module. Wewnątrz usytuowano pomieszczenie techniczne, łazienkę i kolejną garderobę, a także klatkę schodową. Na piętrze mieszczą się pralnia i łazienka.

Na parterze trzeciego modułu zaprojektowano przestronną kuchnię z wyjściem na przylegający do niej taras. Piętro zajmuje sypialnia dziecka.

W ostatnim, czwartym module na parterze ulokowano rozległy salon z wyjściem na taras wypoczynkowy. Powyżej zaplanowano jeszcze jedną sypialnię.

Nietypowa bryła z jednej strony realizuje archetypiczny kształt rodzinnego domu, z drugiej tworzy całkiem współczesną jakość, i to zarówno pod względem architektury i estetyki, jak i funkcji. Zamiast zwykłego, długiego domu powstał budynek o ciekawej formie i innowacyjnych rozwiązaniach, obok którego nikt nie przejdzie obojętnie.

Autorzy projektu

Pracownia 81.WAW.PL istnieje od 2010 roku. Powstał w niej między innymi projekt Starostwa Powiatowego w Otwocku oraz projekt Akademii Muzycznej w Warszawie.

Architekci chętnie tworzą też domy jednorodzinne. Starają się, by każda zaproponowana przez nich forma była przemyślana i nawiązywała do charakteru otoczenia, w jakim ma stanąć.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład



Skomentuj:

Dom na długiej działce