Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Schody bezpieczne dla dzieci

Wojciech Belka

Każde dziecko trzeba wcześniej czy później nauczyć trudnej sztuki chodzenia po schodach. Pewne konstrukcje ułatwią naukę, a inne sprawią, że będzie bardziej ryzykowna.

ONE TIME USE ONLY DO JEDNOKROTNEJ PUBLIKACJI DOM JEDNORODZINNY , WNETRZA DZIECI FOT. HANNA DLUGOSZ PUBLIKACJA LADNY DOM NR 5 (127) - 5 2009
Dla dzieci bezpieczniejszy jest dom parterowy. Jednak jeśli zdecydowaliśmy się na budynek piętrowy, pamiętajmy, że schody muszą być odpowiednio szerokie, wykonane z nieśliskich materiałów i ze stabilną balustradą.
Fot. Hanna Długosz
W zgodzie z przepisami

Bezpieczne parametry dotyczące schodów - ich szerokość, liczbę i wymiary stopni, wysokość balustrady - określają przepisy. Niestety, zasady często się nagina, żeby na przykład zmieścić pod schodami dodatkowy schowek albo powiększyć pokój. Niesłusznie - lepiej trzymać się norm, które ustalono w trosce o nasze bezpieczeństwo.

Liczba stopni

W jednym biegu nie powinno ich być więcej niż siedemnaście. Jednak we wnętrzach o wysokości powyżej 2,85 m do połączenia kondygnacji potrzeba często osiemnastu czy nawet dwudziestu stopni. Warto wtedy rozważyć schody dwu- lub trzybiegowe z szerokimi podestami, na których dziecko może się bezpiecznie zatrzymać.

Wymiary stopni

Stopnie powinny mieć wysokość od 15 do 19 cm i szerokość od 22 do 33 cm. Pamiętajmy, że szerokość można sprytnie zwiększyć nawet tam, gdzie wydaje się, że nie ma na to miejsca. Wystarczy ułożyć okładzinę stopnia tak, aby w formie noska nieco wystawała poza podstopnicę. Nie powinno to być jednak więcej niż 2-3 cm, inaczej dziecko może zaczepiać stopą o wystającą krawędź.

Umiejscowienie schodów

Dawniej konstrukcja schodów musiała opierać się na ścianach klatki schodowej. Dziś architekci wybierają częściej konstrukcje oparte tylko na stropach lub samonośne, często ustawione na środku pokoju. Tymczasem na wolno stojących schodach trudno solidnie zamontować bramki, którymi zamyka się małym dzieciom wejście na schody.

Konstrukcja schodów

Najbezpieczniejsze są schody proste. O upadek najłatwiej na wąskich schodach kręconych, ze stopniami o kształcie zbliżonym do trójkąta. Podobnie jest w schodach zabiegowych, których stopnie na zakręcie też są trójkątne. Jeśli nie mamy wyboru i konstrukcja musi mieć taką formę, bieg schodów powinien mieć przynajmniej 90 cm szerokości. Tylko wtedy można stabilnie po nich chodzić.

Schody pełne czy ażurowe

Zabudowane podstopnice (czyli pionowe części stopni) chronią dziecko na przykład przed zaklinowaniem nogi między stopniami. Jeśli jednak uważamy, że pełne schody przytłoczą wnętrze, warto rozważyć kompromis - wybudować schody ażurowe, ale zamontować tymczasowe atrapy podstopnic, które zostaną zdjęte, gdy dzieci podrosną.

Materiał na schody

Stopnie nie mogą być śliskie, więc do wykończenia czy budowy schodów polecane są na przykład olejowane drewno, płytki ceramiczne przeznaczone na podłogi i surowy beton. Najłatwiej poślizgnąć się na stopniach z lakierowanego drewna, ze szkła klejonego albo wykończonych polerowaną okładziną kamienną. Gdy dzieci są małe, schody można osłonić wykładziną albo zabezpieczyć taśmami antypoślizgowymi.

Oświetlenie schodów

Przy schodach warto zamontować oświetlenie, które ułatwi dzieciom nocną wędrówkę, na przykład do łazienki albo do pokoju rodziców.

Balustrada

Najczęstszym błędem jest montowanie balustrady z poziomymi tralkami, które kuszą, aby się po nich wspinać - zamiast chronić dziecko, stwarzamy mu okazję do ryzykownej zabawy. Lepsze są tralki pionowe, które jednak nie mogą być zbyt rzadko rozmieszczone, bo malec może wsunąć między nie głowę. Niebezpieczne są także rzeźbione kute balustrady, bo dekoracyjne elementy - listki, ślimaczki - bywają ostre i dziecko może się skaleczyć.

Stabilne mocowanie

Bezpieczna balustrada musi być stabilnie zamocowana i wzdłuż biegu, i na stropie, na krawędziach otworu przeznaczonego na schody. Powinna wytrzymywać dynamiczne uderzenia, pchnięcia, kopnięcia, drgania wywołane rytmicznym stukaniem. Nie może też uginać się pod ciężarem dziecka przechodzącego przez balustradę górą (dzieci lubią korzystać ze schodów w sposób raczej niekonwencjonalny).

Poręcz

Warto zrobić ją na dwóch poziomach - wyższym dla dorosłych i niższym dla dzieci. Zastanówmy się nad poręczą z rzeźbieniami lub z antypoślizgowego materiału - inaczej dzieci szybko odkryją, że można po niej zjechać na parter.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Schody bezpieczne dla dzieci