Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Parapety wewnętrzne dla domu 160 m2 - obliczenia

Katarzyna Wangin

Od tego, jaki materiał wybierzemy na parapety wewnętrzne, zależeć będzie ich cena. Na przykładzie konkretnego domu sprawdzamy, jak duży może być ten wydatek.

drewniany parapet
Jest wiele materiałów, z których można zrobić parapety. Różnice w ich cenach są bardzo duże. Wybierając, trzeba starać się dopasować parapety do stylu i standardu pozostałych elementów domu - okna (ich koloru i materiału), podłogi oraz planowanych mebli
Projekt i wiz. Lipińscy Domy
Parapety można montować zarówno przed zakończeniem robót tynkarskich, jak i po nich. Dobrze wiedzieć, jakich zasad należy przy tym przestrzegać.

1. Większość parapetów wewnętrznych można mocować na piankę poliuretanową; do kamiennych są dodatkowo przeznaczone specjalne zaprawy klejowe. Przy mocowaniu parapetów na piankę należy pamiętać, że trzeba je dociskać od góry (rozprężająca się pianka unosi parapet), kładąc na nich deskę z obciążeniem lub rozparciem.

2. Przestrzeń między dolną krawędzią okna a murem musi być uszczelniona pianką. Krawędź parapetu powinna być wsunięta pod ościeżnicę na głębokość około 1,5 cm. Nie może on jednak być osadzony za głęboko, bo w miejscu tym powstanie mostek cieplny.

3. Najlepiej, jeżeli odległość między parapetem i grzejnikiem wynosi 10-20 cm; parapet powinien być na tyle wysunięty, by całkowicie przysłaniał grzejnik. Dzięki temu nie tylko go maskuje, ale też kieruje rozgrzane powietrze na pomieszczenie.

Ile parapetów w domu

Obliczenia przeprowadzone zostały na przykładzie projektu domu Aston z pracowni Lipińscy Domy.

Na parterze domu(rzut) okna, pod którymi należy zamontować parapety, znajdują się przede wszystkim od strony elewacji frontowej - w kuchni (150 × 150 cm), pomieszczeniu technicznym (90 × 150 cm), łazience (90 × 150 cm) i pokoju (150 × 150 cm). Od strony ogrodu znajdują się dwa duże okna tarasowe - w pokoju (200 × 234 cm) oraz salonie (300 × 234 cm). Ponieważ sięgają one aż do podłogi, nie będą pod nimi robione parapety. Dlatego też te największe okna nie są uwzględniane przy szacowaniu wydatków. Parapet będzie natomiast potrzebny przy dużym oknie (180 × 237 cm) znajdującym się na półpiętrze, za schodami, od strony elewacji ogrodowej.

Na poddaszu(rzut) znajdują się 4 okna - wszystkie mają po 150 × 150 cm; oprócz nich, pomieszczenia doświetlają także okna połaciowe, tymi jednak przy okazji parapetów się nie zajmujemy.

Koszt parapetów wewnętrznych

Decyzja dotycząca wyboru parapetu nie jest prosta, ze względu na duży wybór materiałów. Równie duża jest różnica w cenach. Najtańsze są parapety z PVC lub laminowanej płyty wiórowej - kosztują już od około 40 zł za 1 m, co oznaczałoby, że za materiał na 9 parapetów (do całego domu) trzeba zapłacić niewiele ponad 500 zł. To bardzo mało, zwłaszcza jeśli porówna się to z ceną najdroższych parapetów. Dla przykładu, te zrobione z kamienia mogą kosztować nawet 500 zł za 1 m (o grubości 3 cm i szerokości 30 cm), a z kompozytu - 750 zł, co odpowiednio daje nam kwotę 6300 zł i 9450 zł za materiały do całego domu!

Zależnie od wybranego materiału, różnie będzie wyglądać kwestia montażu. Jeśli parapety kupimy razem z oknem u jego producenta, wtedy osadzi je ekipa montująca okna, zwykle bez dodatkowej opłaty. Montaż drogich parapetów z kamienia najlepiej powierzyć ich dostawcy (za dopłatą) albo glazurnikowi; parapetami z drewna może natomiast zająć się (również za dodatkową opłatą) parkieciarz układający podłogi.

Oprócz wyboru materiału, trzeba też zdecydować, jaka ma być szerokość parapetów (czyli jak bardzo mają wystawać poza ścianę) oraz jaka będzie ich grubość (ma to duży wpływ na cenę). Należy też zastanowić się, czy lepiej będzie wyglądał parapet o długości dopasowanej do wnęki okiennej, czy dłuższy o 3-5 cm z każdej strony i "zaklinowany" w wykutych w ościeżu otworach.

Czytaj także:

Parapety wewnętrzne dla domu Aston z pracowni Lipińscy Domy - z czego i za ile?Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład    Więcej o:

Skomentuj:

Parapety wewnętrzne dla domu 160 m2 - obliczenia