Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Parapety wewnętrzne dla domu 160 m2 - z czego i za ile?

Katarzyna Wangin

Na parapety wewnętrzne najlepiej wybierać materiały trwałe i łatwe do konserwacji. Ważne też, by dobrze komponowały się z oknem, kolorem i materiałem podłogi oraz przyszłym umeblowaniem pomieszczenia. Przedstawiamy koszty wykonania parapetów z różnych materiałów do domu o powierzchni 160 m2.

Jest wiele materiałów, z których można zrobić parapety. Różnice w ich cenach są bardzo duże. Wybierając, trzeba starać się dopasować parapety do stylu i standardu pozostałych elementów domu - okna (ich koloru i materiału), podłogi oraz planowanych mebli.

Przedstawiamy, na przykładzie projektu domu Aston z pracowni Lipińscy Domy wyliczenia kosztów, jakie trzeba ponieść na zakup parapetów wewnętrznych - w zależności od wybranego materiału.

Dom ma powierzchnię użytkową 160 m2. Na parterze domu (rzut parteru) znajdują się dwa okna o wymiarach 150 × 150 cm oraz dwa o wymiarach 90 x 150 cm. Oprócz nich jest też duże okno w klatce schodowej za schodami (umieszczone na półpiętrze). Potrzebne są do nich parapety o łącznej długości 6,6 m. Na parterze są też dwa duże okna tarasowe, sięgające podłogi, zatem nie wymagają parapetów.

Na poddaszu (rzut poddasza) znajdują się cztery okna, wszystkie o takiej samej szerokości - 150 cm. Widoczne na rzucie okno przy schodach, o wymiarach 180 × 237 cm, policzone zostało razem z oknami na parterze. Oznacza to, że na poddaszu potrzebne będą parapety o łącznej długości 6,0 m.

Parapety wewnętrzne z kamienia naturalnego

Na parapety najczęściej stosuje się granit, sjenit, marmur, trawertyn i włoski kamień breccia. Są one bardzo trwałe i efektowne, choć trzeba pamiętać, że kamienie porowate (marmur, trawertyn) łatwo trwale zaplamić (dlatego zawsze warto je zaimpregnować). By w pełni uwidocznić kolorystykę i strukturę kamienia, jego powierzchnię szlifuje się i poleruje. Brzegi parapetu mogą być zakończone na ostro, choć ze względu na bezpieczeństwo i ryzyko uszkodzenia najczęściej się je zaokrągla lub fazuje.

200-500 zł - tyle kosztuje 1 m parapetu (3 cm grubości, 30 cm szerokości) z kamienia.

2520-6300 zł - tyle kosztuje kamień naturalny na parapety do całego domu.

Parapety wewnętrzne z kamienia syntetycznego

Na rynku jest duży wybór najróżniejszych konglomeratów i aglomarmurów, doskonale imitujących kamień naturalny. Konglomerat robi się z kruszyw skalnych (95%) z granitu, marmuru lub kwarcu oraz żywic poliestrowych. Aglomarmur powstaje z wyselekcjonowanych odłamków skały marmurowej (80%), połączonych specjalnymi żywicami epoksydowymi. Oba materiały są bardzo trwałe, odporne na ścieranie i łatwe do utrzymania w czystości; pod względem parametrów technicznych w niczym nie ustępują kamieniom naturalnym.

100-260 zł - tyle kosztuje 1 m parapetu (3 cm grub., 30 cm szer.) z kamienia syntetycznego.

1260-3276 zł - tyle kosztuje kamień syntetyczny na parapety do całego domu.

Parapety wewnętrzne z kompozytu

To tworzywa nowej generacji, znane pod kilkoma nazwami handlowymi (corian, marlan, poligranit, staron). Robi się je z mieszanki wodorotlenku glinu, żywicy akrylowej i pigmentów, którą pokrywa się płyty wiórowe lub MDF. Płyty kompozytowe dostępne są w niemal 100 kolorach (także imitujących granit). Są idealnie gładkie i jednolite, odporne na czynniki zewnętrzne, zarysowania i uszkodzenia mechaniczne. Łatwo (i bez śladu) można je naprawić. Mogą być dowolnie kształtowane, nawet ze skomplikowanymi wygięciami.

500-750 zł - tyle kosztuje 1 m parapetu (3 cm grubości, 30 cm szerokości) z kompozytu.

6300-9450 zł - tyle kosztuje kompozyt na parapety do całego domu.

Parapety wewnętrzne PVC

Ich rdzeń ma budowę komorową. Od zewnętrznej strony płyty powleczone są folią z PVC lub folią melaminową. Występują jako jednobarwne w wielu kolorach (najpopularniejsze są białe) albo imitujące drewno lub różne rodzaje kamienia. Ich brzegi mogą być wykończone prosto albo z "noskiem" o wysokości do 4 cm. Zaletą parapetów z PVC jest łatwość utrzymania w czystości, odporność na zarysowania i plamy. Wada to konieczność stosowania mało estetycznych zakończeń po bokach.

40-60 zł - tyle kosztuje 1 m parapetu (3 cm grubości, 30 cm szerokości) z PVC.

504-756 zł - tyle kosztuje płyta PVC na parapety do całego domu.

Parapety wewnętrzne drewniane

Na parapety można stosować wszystkie gatunki drewna, ale najczęściej robi się je z drewna dębowego i sosnowego, ostatnio także z egzotycznego (merbau, iroko, jatoba, teak). Drewno to materiał, który reaguje na zmiany temperatury i wilgotności, pacząc się i pękając (czemu sprzyjają umieszczone pod parapetami grzejniki). Aby temu zapobiec, parapety robi się nie z drewna litego, ale klejonego warstwowo, o wilgotności poniżej 10%. Takie parapety trzeba też zabezpieczyć lakierem, woskiem lub farbą. Drewno łatwo jest obrabiać, więc wykonanym z niego parapetom można nadać każdy, także nietypowy kształt. Ceny parapetów drewnianych zależą głównie od gatunku drewna - najtańsze są sosnowe, najdroższe te z drewna egzotycznego.

150-550 zł - tyle kosztuje 1 m parapetu (3 cm grubości, 30 cm szerokości) z drewna.

1890-6930 zł - tyle kosztuje drewno na parapety do całego domu.

Parapety wewnętrzne z materiałów drewnopochodnych

Czyli płyty wiórowe laminowane - MDF lub postformingowe, od góry i od dołu oklejone laminatem, a także dodatkowo z nim spieczone (płyty HPL) - zazwyczaj robi się z nich blaty kuchenne.

Wygląd parapetów wykonanych z takich płyt zależy od rodzaju laminatu. Może on być jednobarwny (w dowolnym kolorze) lub z wzorem, może też imitować kamień lub drewno. Powierzchnia takich parapetów jest półmatowa lub błyszcząca, a krawędź od strony wnętrza zazwyczaj jest zaokrąglona i wygięta do dołu.

Materiały drewnopochodne są łatwe w utrzymaniu w czystości, trwałe, a przy tym odporne na zmiany temperatury, promieniowanie UV, wilgoć i uszkodzenia mechaniczne. Ich zaletą jest też stosunkowo niewysoka cena.

90-150 zł - tyle kosztuje 1 m parapetu (3 cm grubości, 30 cm szerokości) z płyty laminowanej.

1134-1890 zł - tyle kosztuje płyta laminowana na parapety do całego domu.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail.

    Więcej o:

Skomentuj:

Parapety wewnętrzne dla domu 160 m2 - z czego i za ile?