Wykonanie trwałej nawierzchni w ogrodzie

Katarzyna Jodłowska

Ułożenie nawierzchni, niezależnie od miejsca i wybranego materiału, zawsze wymaga przygotowań. Nie można układać betonu, kamienia lub ceramiki bezpośrednio na ziemi.

ścieżki w ogrodzie, układanie kostki betonowej
Krok 1. Po wyznaczeniu przebiegu ścieżki usuwa się humus i wierzchnią warstwę gruntu, najczęściej do głębokości 20 cm. Następnie wykonuje się obramowanie brzegów.
Fot. Libet
Aby ogrodowe nawierzchnie były stabilne, musimy je budować na odpowiedniej podbudowie. Od jej właściwego wykonania zależy przeniesienie na grunt obciążeń z nawierzchni.

Materiał na podbudowę powinien być przepuszczalny dla wody, gdy grunt jest przepuszczalny. Optymalnym rozwiązaniem jest zastosowanie warstwy drenażowej z przepuszczającego wodę tłucznia lub grubego żwiru, a następnie podsypki piaskowej.

Na gruntach spoistych (gliniastych, trudno przepuszczających wodę) lepszy będzie podkład betonowy ze spadkiem.

Ścieżki powinny być wyprofilowane z delikatnym spadkiem na boki (1-2%), żeby woda nie zalegała na ich powierzchni.

Po ułożeniu nawierzchni, fugi wypełnia się piaskiem na mokro (szlamowanie) i na sucho (piaskowanie). Absolutnie nie wolno stosować piasku zmieszanego z cementem. W połączeniu z wodą cement może trwale związać się z nawierzchnią kostki, tworząc trudno usuwalne plamy.

Pielęgnacja bruku

Regularna konserwacja ścieżek jest konieczna. Z biegiem czasu pojawią się na niej piasek, brud, mech czy chwasty. Zwykle nie ma potrzeby stosowania środków chemicznych. Lepszym rozwiązaniem będzie wyrwanie chwastów i systematyczne usuwanie zanieczyszczeń myjką ciśnieniową.

Jedynie na powierzchni nowych ścieżek betonowych czasami po ułożeniu pojawiają się szarawe plamy czy nalot. Nie stanowią one podstawy do reklamacji. Są to wykwity wapienne, powstające wskutek rozpuszczania niezwiązanego w produkcji wapnia przez wnikającą w głąb betonu wodę deszczową lub rosę. Łączy się on z dwutlenkiem węgla z powietrza i tworzy wapienny osad. Na powierzchniach odkrytych osad znika sam po roku, a najdalej po trzech latach - spłukany przez deszcz i starty podczas użytkowania nawierzchni.

Powstawaniu wykwitów można zapobiec przez zaimpregnowanie powierzchni kostki. Zabieg ten zabezpieczy nawierzchnię przed wnikaniem wody i zabrudzeniem. Bezbarwne impregnaty nadadzą kostkom wygląd mokrej nawierzchni, a kolorowe - polecane zwłaszcza do pokrywania nawierzchni już użytkowanych i silnie zabrudzonych - wzmocnią ich naturalną barwę.

Uwaga! Reklamacja kostek już wbudowanych zwykle jest bardzo trudna albo wręcz niemożliwa. Dlatego zanim ułożymy nawierzchnię, sprawdźmy dokładnie, czy kostka nie ma widocznych wad, na przykład wyszczerbionych krawędzi, spękań, przebarwień czy brudnych plam. Można też zrobić test nasiąkliwości, zanurzając kostki w wodzie. Nie powinny jej chłonąć jak gąbka.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykładSkomentuj:

Wykonanie trwałej nawierzchni w ogrodzie