Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Z czego budować dom: ściany trójwarstwowe

Opracowanie Katarzyna Wangin

Ściany trójwarstwowe powszechnie uważane są za droższe od jedno- i dwuwarstwowych, choć tak naprawdę cena nie zależy tu od liczby warstw, ale od kosztu materiałów, z jakich się je wybuduje i robocizny.

ściany trójwarstwowe, budowa domu, ściany
Do ocieplania ścian trójwarstwowych stosuje się wełnę mineralną lub styropian. Jeśli jest to wełna, między nią a warstwą elewacyjną trzeba zostawić kilkucentymetrową szczelinę wentylacyjną (zwłaszcza w ścianach od zachodniej strony).
Fot. Röben
Ściany trójwarstwowe mają 50-55 cm grubości, są więc o 10- -15 cm centymetrów grubsze od popularnych dwuwarstwowych.

Oznacza to, że dom ze ścianami trójwarstwowymi będzie miał mniejszą powierzchnię netto, niż taki sam w obrysie dom zbudowany w technologii dwuwarstwowej.

Z drugiej strony jednak ściany trójwarstwowe są znacznie odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne. Nie trzeba się tu obawiać (jak to się zdarza niektórym inwestorom sceptycznie podchodzącym do ścian dwuwarstwowych wykończonych tynkiem cienkowarstwowym), że elewację może uszkodzić na przykład mocne uderzenie piłką albo "robota" dzięcioła. Fasadą w ścianach trójwarstwowych nie jest bowiem kilka milimetrów tynku, ale twardy mur.

Przed decyzją o budowie ściany trójwarstwowej

Ściana trójwarstwowa to układ dwóch warstw muru: wewnętrznego i zewnętrznego, między którymi znajduje się izolacja termiczna oraz - jeśli jest potrzebna - szczelina wentylacyjna, zwana też często pustką powietrzną. Ściana taka nie jest łatwa do wybudowania - zwłaszcza gdy elewację robi się z wrażliwego na błędy wykonawcze klinkieru. Ekipa, którą zatrudniamy do budowy takiej ściany, powinna mieć zatem doświadczenie w pracy z tą technologią.

Bardzo ważne przy budowie ściany trójwarstwowej jest przestrzeganie zasad dotyczących:

- układania termoizolacji. Poprawność wykonania ściany trójwarstwowej zależy od wielu czynników - na przykład od sposobu układania izolacji, dokładności połączeń płyt izolacyjnych, a także od ewentualnych uszkodzeń izolacji w miejscach przebicia jej kotwami. Płyty z wełny powinny być nacinane w miejscu kotew tak, aby można je było mocno docisnąć do płyt poprzednio ułożonych,

- zapobiegania mostkom termicznym. Podczas murowania fachowcy powinni uważać, żeby zaprawa przypadkowo nie spadała w przestrzeń między murem wewnętrznym i zewnętrznym, ponieważ w ten sposób tworzą się mostki termiczne,

- montażu okien. W ścianie trójwarstwowej trzeba zwracać szczególną uwagę na montaż okien. Aby wokół nich nie tworzyły się mostki termiczne, okna umieszcza się w obrębie grubości ocieplenia,

- właściwego przechowywania materiałów. Materiały na poszczególne warstwy (zwłaszcza cegły klinkierowe) powinny być przechowywane w oryginalnych opakowaniach, tak aby żaden z tych materiałów nie uległ zniszczeniu, zabrudzeniu lub zawilgoceniu, bo tylko wtedy nadaje się do wykorzystania.

Budowa ściany trójwarstwowej na raz czy na dwa?

Są dwa sposoby budowania ściany trójwarstwowej: albo wznosi się ją jedno- etapowo (jednocześnie wykonuje się warstwę nośną, izolacyjną i elewacyjną), albo dwuetapowo (najpierw muruje się warstwę nośną i dopiero po przykryciu domu dachem mocuje ocieplenie i stawia warstwę elewacyjną).

Jednoetapowo. Równoczesne wznoszenie wszystkich trzech warstw jest możliwe wtedy, gdy wysokość elementów w ścianie nośnej jest taka sama jak w ścianie elewacyjnej (lub jest jej wielokrotnością); ułatwia to też poprawny montaż kotew w spoinach poziomych.

Budowę ściany rozpoczyna się od wymurowania warstwy nośnej na wysokość około 50 cm; podczas murowania osadza się w niej kotwy (powinny być rozmieszczone tak, by później bez zbytniego odginania trafiały w spoiny warstwy elewacyjnej). Po zamocowaniu ocieplenia muruje się warstwę elewacyjną do tej samej wysokości, osadzając w niej - w wymaganych miejscach i odstępach - puszki wentylacyjne. Dalej prace wykonuje się pasami wysokości około 1 m.

Uwaga! Ocieplenie powinno być układane tak, by stale nieco wystawać ponad poziom muru. Dzięki temu łatwiej dopilnować, żeby zaprawa nie wpadała do wnętrza ściany na ułożone wcześniej ocieplenie, łatwiej też zachować jego ciągłość.

Dwuetapowo. Sposób ten stosuje się zwykle wtedy, gdy ściana ma być ocieplona wełną mineralną (mniej sztywną niż styropian i niezbyt wygodną do układania jednoetapowego), a elewacja - wznoszona z cegły klinkierowej (wymagającej staranności podczas murowania i spoinowania).

Jak jest zbudowana ściana trójwarstwowa

Każda z trzech warstw ściany ma inne zadanie: nośna (wewnętrzna) - przenosi, oprócz ciężaru własnego, obciążenia od stropów i dachu, izolacyjna - chroni dom przed wychłodzeniem i nagrzewaniem, a elewacyjna (zewnętrzna) - osłania ocieplenie i nadaje budynkowi ładny wygląd.

ŚCIANA NOŚNA. Ściany nośne w konstrukcji trójwarstwowej nie muszą być grube - zwykle mają do 30 cm grubości, choć w zupełności wystarczy już 15-18 cm. Można je wymurować z dowolnego materiału:

- z ceramiki zwykłej - najczęściej z pustaków, rzadziej z cegły kratówki lub modularnej. Mur z ceramiki zwykłej ma 19-25 cm;

- z ceramiki poryzowanej - pustaki mają lepsze właściwości izolacyjne niż te z ceramiki zwykłej. Ściana nośna z ceramiki poryzowanej ma zwykle grubość 18,8-25 cm;

- z betonu komórkowego - ścianę najlepiej budować z bloczków odmiany 600 lub 700. Może mieć grubość 24 cm,

- z keramzytobetonu - ściana ma grubość 17,5-24 cm;

- z silikatów - ścianę wznosi się z cegieł lub bloczków o grubości 15-24 cm.

Od wewnątrz ściany wykańcza się tynkiem (gipsowym lub cementowo-wapiennym).

OCIEPLENIE. Grubość izolacji cieplnej wynosi najczęściej 14-16 cm. Dzięki temu ściana ma dobre właściwości ciepłochronne; jej współczynnik przenikania ciepła U ma wartość poniżej 0,25 W/(m2K). Do ocieplenia stosuje się:

- wełnę mineralną - w postaci płyt o gęstości 50 lub 35 kg/m3, układaną w jednej lub dwóch warstwach. Wełna nie utrudnia przepływu pary wodnej na zewnątrz ściany, jednocześnie jest odporna na zawilgocenie (dzięki środkom hydrofobowym). Łatwo ją docinać i dopasowywać do nierównego podłoża i sąsiednich płyt, więc nawet jeśli układa się ją w jednej warstwie, można zapobiec powstaniu mostków termicznych. Wełna poprawia też właściwości akustyczne ściany i jest całkowicie niepalna.

Uwaga! Między wełną a elewacją należy zostawić szczelinę wentylacyjną; umożliwi to odparowanie wilgoci, jaka może się dostać do izolacji wskutek skraplania się pary wodnej czy niewielkich przecieków przez spoiny (dotyczy to zwłaszcza ścian od strony zachodniej);

- styropian - płyty najlepiej układać dwuwarstwowo, z przesunięciem złączy w pionie i w poziomie, albo stosować płyty z frezowanymi krawędziami (z wpustem i wypustem albo półwypustem). Przy ociepleniu ze styropianu nie trzeba zostawiać szczeliny wentylacyjnej. Sztywność płyt styropianowych oraz ich odporność na zawilgocenie umożliwia budowanie ścian jedno- etapowo (ocieplanie równocześnie z murowaniem obu warstw).

ŚCIANA ELEWACYJNA. Jej zadanie to ochrona ocieplenia przed opadami, zmianami temperatury, wiatrem oraz uszkodzeniami mechanicznymi. W domach jednorodzinnych jej grubość wynosi 6-12- centymetrów, zależnie od wymiarów wybranego na nią materiału.

Elewację ściany trójwarstwowej najczęściej muruje się jako ostateczne wykończenie ściany, z materiałów niewymagających tynkowania, takich jak:

- cegły klinkierowe i licowe (gładkie albo ryflowane);

- betonowe bloczki elewacyjne;

- cegły silikatowe (ostatnio stosowane nieco rzadziej).

Cegły elewacyjne, zwłaszcza klinkierowe, są dość drogie. Tańszym rozwiązaniem jest wymurowanie ściany nośnej z materiału, z którego zbudowano ściany nośne i otynkowanie jej. Tynk musi być mrozoodporny, wytrzymały na zarysowania i spękania, a także odporny na zawilgocenie i uderzenia.

Materiały do budowy ścian oferują m.in. firmy:

Bruk-bet - www.termalica.pl

Röben - www.roben.pl

Solbet - www.solbet.pl

Xella - www.xella.pl

Wienerberger - www.wienerberger.pl

Materiały do ocieplenia ścian oferują m.in. firmy:

Austrotherm - www.austrotherm.pl

Isover - www.isover.pl

Knauf Industries - www.knauf-industries.com

Knauf Insulation - www.knaufinsulation.pl

Styropmin - www.styropmin.pl

Swisspor - www.swisspor.pl

Termo Organika - www.termoorganika.pl

Rockwool - www.rockwool.pl

Ursa - www.ursa.pl

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykładSkomentuj:

Z czego budować dom: ściany trójwarstwowe