Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jaka zaprawa do murowania?

Odpowiada Tomasz Drewnowski

Chcę wybudować dom z ceramicznych pustaków poryzowanych - jakiej zaprawy powinnam użyć, żeby było dobrze i tanio? Joanna J., Warszawa

murowanie ścian z pustaków ceramicznych,zaprawa do murowania
Murowanie ścian z pustaków ceramicznych na zaprawę cementowo-wapienną
Fot. Wioletta Cielemęcka
Pustaki poryzowane, podobnie jak bloczki z betonu komórkowego, należą do ciepłych materiałów ściennych. Z tego powodu nie powinno się murować z nich ścian w sposób tradycyjny, używając zwykłej zaprawy cementowo-wapiennej.

Zaprawa do ścian dwuwarstwowych

Jedynie wtedy, gdy ściany domu będą ocieplane, do murowania pustaków poryzowanych można użyć zwykłej zaprawy cementowo-wapiennej. Nie ma potrzeby wydawania pieniędzy na np. droższą zaprawę ciepłochronną, ponieważ cała ściana nośna zostanie osłonięta warstwą ocieplenia ze styropianu lub wełny mineralnej. Nie trzeba się więc obawiać, że w ścianie zewnętrznej wystąpią mostki cieplne, czyli miejsca cieplejsze (pustaki) i zimniejsze (spoiny).

Uwaga! Jeśli planujemy użyć do murowania zwykłej zaprawy, zdecydujmy się na kupno gotowej mieszanki, przygotowanej w fabryce i sprzedawanej w workach. Jej parametry na pewno będą lepsze niż zaprawy z piasku, cementu i wody "wykręconej" na budowie.

Zaprawa do ścian jednowarstwowych

Ceramika poryzowana ma na tyle dobrą izolacyjność cieplną, że produkowane są z niej pustaki, z których można budować ściany jednowarstwowe (czyli bez dodatkowego ocieplenia) o bardzo dobrych parametrach termicznych.

Do łączenia pustaków w takich ścianach należy jednak użyć innej zaprawy - nie zwykłej, ale ciepłochronnej (czyli o niższym współczynniku przewodzenia ciepła). Cała ściana, zbudowana z ciepłych pustaków połączonych ciepłą zaprawą, będzie prawie jednorodna pod względem termicznym.

Ciepłe zaprawy różnią się od zwykłych tym, że zawierają perlit (lekkie kruszywo) lub granulat styropianowy. Właściwości termoizolacyjne obu rodzajów zapraw są podobne, jeśli jednak porównamy ich właściwości użytkowe, to zobaczymy, że lepiej sprawdzają się zaprawy zawierające perlit. Te ze styropianem są trudniejsze w przygotowaniu (bardzo często rozwarstwiają się w mieszarce) oraz mniej wygodne przy murowaniu.

Ściany z pustaków szlifowanych można też murować na nanoszoną specjalnym wałkiem zaprawę do cienkich spoin.

Murowanie na piankę

Ciekawą nowością, jeśli chodzi o murowanie ścian z pustaków poryzowanych, jest utwardzająca się pod wpływem wilgoci ciepłochronna zaprawa poliuretanowa w postaci pianki. Wyciska się ją z puszki pod ciśnieniem i nakłada na pustaki za pomocą specjalnego pistoletu.

To rozwiązanie jest bardzo wygodne dla murarzy i inwestorów: na wybudowanie ścian domu o powierzchni ok. 140 m2 wystarcza około 50 puszek zaprawy. Jej stosowanie eliminuje kłopoty związane z transportem, przechowywaniem i przygotowaniem tradycyjnej zaprawy. Pianka jest łatwa do nakładania, pozwala na szybkie murowanie, a mur jest czysty i pozbawiony widocznych spoin. Pianki można używać jedynie do murowania ścian z pustaków szlifowanych (wprawdzie droższych, ale pianka jest dodawana do nich gratis).

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Jaka zaprawa do murowania?