Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Folia na szybę: jak ocieplić stare okna?

odpowiada Amelia Olkusz

Piszecie o ciepłych oknach i żeby takie wybierać podczas budowy. A co z tymi, którzy mają stare domy i zamontowane w nich okna nie należą do najcieplejszych? Czy poza wymianą na nowe, cieplejsze, jest jakaś rada? Mariola R., Dorotowo

folia na szybę
Folia na szybie zmniejsza istotnie współczynnik przenikania ciepła
Fot. Arkadiusz Ścichocki
Jeśli przez szyby ucieka ciepło, jedyną rozsądną radą jest... spróbować je jakoś zatrzymać. Są na to dwa proste sposoby. Najprostszą metodą na ograniczenie ucieczki ciepła z domu, jest zasłanianie okien na noc. Można to zrobić za pomocą zasłon z grubo tkanego, mięsistego materiału. Powinny być krótkie, by nie zasłaniały grzejników. Drugi sposób, to dodatkowa warstwa powietrza pomiędzy szybą a pomieszczeniem (powietrze będzie izolatorem). Wystarczy, jeżeli na ramy okna nakleimy folię termokurczliwą, cienką, bezbarwną i maksymalnie przejrzystą. Zatrzymane między nią a szybą powietrze zapobiegnie wypromieniowaniu ciepła przez szkło (a przy okazji także roszeniu szyb).

Folia na szybie nie ogranicza dostępu światła, gdyż w niewielkim tylko stopniu różni się przejrzystością od szkła. Jest odporna na nacisk, ale łatwo ją rozerwać (co powinni wziąć pod uwagę posiadacze kotów). Po sezonie folię z szyby można łatwo i bez śladów usunąć.

Opór cieplny warstwy powietrza zależy od jej grubości, na przykład dla 5 mm wynosi 0,11 m2K/W, 10 mm - 0,15, natomiast dla 25 mm - 0,18 m2K/W. Z kolei na ilość wypromieniowanego przez okno ciepła ma wpływ różnica temperatur po obu stronach okna, suma oporów cieplnych poszczególnych materiałów (szkło, folia) i zamkniętych między nimi warstw powietrza. Każda warstwa to dodatkowy opór cieplny, który zmniejsza współczynnik przenikania ciepła. Jak podają dystrybutorzy specjalnych folii do ocieplania okien, po ich naklejeniu na okno szklone pojedynczą szybą, jej U może spaść z 5 do 3 W/(m2K). To może zmniejszyć odczucie chłodu przy starych oknach. Współczesne, wyposażone w podwójne lub nawet potrójne szklenie, zwykle nie wymagają naklejania folii na szybę. Wyjątkiem mogą być skrzydła o dużej powierzchni szyb, na przykład tarasowe, zamontowane w niewielkich pomieszczeniach.

Jak nakleić folię na szybę?

Tuż przy wewnętrznych krawędziach ramy okiennej naklejamy paski wąskiej taśmy dwustronnie klejącej. Z taśmy na górnym profilu okna zdejmujemy cały pasek zabezpieczający, na profilach pionowych - tylko do 2/3 wysokości. Folię zaczynamy naklejać od jednego z górnych narożników, dociskając ją najpierw do taśmy na górnym profilu. Na pionowych profilach folię przyklejamy stopniowo, by można było ją lekko naciągnąć. Następnie przez kilka minut ogrzewamy suszarką, aż znikną fałdy, a folia na szybie się napręży. Odcinamy nadmiar folii.

Przeczytaj też, jak sensownie przeprowadzić termomodernizację domuZapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>    Więcej o:

Skomentuj:

Folia na szybę: jak ocieplić stare okna?