Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Co tańsze - tradycyjny fundament czy płyta fundamentowa?

Monika Karda

To częste pytanie zadawane na forach budowlanych przez osoby planujące budowę domu. Trudno jest porównać koszty wykonania tradycyjnych fundamentów z płytą, ze względu na różnice techniczne i zastosowane materiały.

płyta fundamentowa, fundament
Płyta fundamentowa
Fot. Solbet
Jak zwykle przy okazji takich porównań, można dać jedną odpowiedź: to zależy od konkretnego przypadku, od wielu różnych czynników, począwszy od projektu budynku, jego kształtu, zastosowanych w nim rozwiązań technicznych, warunków wodno-gruntowych, a na wykonawstwie kończąc.

W pierwszym rozwiązaniu znacznie więcej płacimy za beton (który musi być z wytwórni, a nie zrobiony metodą gospodarczą na placu budowy) i stal, w drugim - za hydroizolację ścian fundamentowych. Uogólniając, można jednak stwierdzić, że zoptymalizowana, czyli dobrze zaprojektowana i wykonana płyta fundamentowa powinna kosztować podobnie jak klasyczny fundament - w przeciwnym razie to rozwiązanie nie mogłoby się przyjąć w budownictwie jednorodzinnym.

Oczywiście, może się zdarzyć, że płyta będzie tańsza. Są też i takie sytuacje, kiedy jej koszt znacznie przekroczy tradycyjne fundamentowanie, np. na gruntach wysadzinowych. Aby porównanie było rzetelne, koszty podwalin domu trzeba rozpatrywać całościowo - do poziomu podłogi, czyli do tradycyjnych fundamentów trzeba doliczyć koszt podłogi na gruncie.

Uwaga! Jeśli w projekcie naszego domu mamy tradycyjne fundamenty, które chcemy zamienić na płytę fundamentową, można to zrobić nawet po uzyskaniu pozwolenia na budowę. Zmiana sposobu posadowienia w tym przypadku nie jest istotna, nie wymaga więc nawet uzyskania nowego pozwolenia na budowę. Koszty projektu zamiennego zazwyczaj są wliczone w cenę płyty fundamentowej wykonywanej przez firmy specjalizujące się w takich pracach.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>Skomentuj:

Co tańsze - tradycyjny fundament czy płyta fundamentowa?