Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Projekt domu energooszczędnego

Projekt wybrała i opisała architekt Iwona Mere

Współczesny dom o prostej bryle, z pełnym piętrem. A co najważniejsze w dzisiejszych czasach - zużywa mało energii.

Widok elewacji ogrodowej
Widok elewacji ogrodowej
Wizualizacja: Synergia
Główne założenia:

- budynek dopasowany do potrzeb konkretnej rodziny, energooszczędny, zapewniający warunki do korzystania z urządzeń multimedialnych, z dwoma miejscami na samochód

- orientacyjna wielkość budynku: powyżej 150 m2

- stali mieszkańcy: czteroosobowa rodzina

Główna zaleta

Piętrowy, ładny dom, który zmieści się na niewielkiej parceli (o powierzchni ok. 550-600 m2). Rekompensatą za nieco większe wydatki na etapie budowy będą dla gospodarzy niewielkie koszty utrzymania (przede wszystkim ogrzewania) budynku. Garaż częściowo zagłębiony w ziemi zachęca do efektownego zagospodarowania działki - jego zielony dach można płynnie połączyć z ogrodem.

Dom piętrowy, z garażem

- Powierzchnia użytkowa: 166,1 m2 w tym garaż 29,7 m2

- Powierzchnia zabudowy: 203,5 m2

- Minimalne wym. działki: 19,8×23,9 m

- Autor: architekt Tomasz Mielczyński

- Kontakt: 061 67 000 36, 668 125 556; www.dompasywny.com

Usytuowanie na działce

Budynek zaprojektowano, kładąc szczególny nacisk na energooszczędność. Bardzo małe zapotrzebowanie na energię - i to mimo nieco kłopotliwej orientacji parceli - udało się uzyskać między innymi dzięki starannemu rozmieszczeniu otworów w bryle domu.

Większość przeszkleń znajduje się od południa i zachodu. Sypialnie na piętrze mają nawet wykusze, które dostarczą im słonecznego światła i ciepła od południa aż do wieczora.

Rozplanowana od strony północno-wschodniej część gospodarcza (z garażem oraz kotłownią) może się znaleźć poniżej poziomu gruntu - tak, by zielony dach, pokrywający niższe skrzydło domostwa płynnie połączył się z ogrodową murawą.

"Garażowy" narożnik domu, pozbawiony otworów, można wsunąć w najdalszy i najciemniejszy kąt parceli, zachowując jedynie minimalne, trzymetrowe odstępy od jej granic.

Za to odpowiednio większa wolna przestrzeń będzie potrzebna w przeciwległej, południowo-zachodniej części posesji. Wychodzą tu okna wszystkich najważniejszych pomieszczeń. Jest to także rejon, w którym nie powinno zabraknąć tarasów uzupełniających wnętrza parteru. Dlatego im większy będzie ogród od tej strony domu, tym swobodniej będą się tu czuć mieszkańcy. Porządny kawałek terenu zapewni użytkownikom miłe miejsce do wypoczynku, ładne widoki, a także ochroni ich przed wzrokiem sąsiadów czy przechodniów oraz ulicznym hałasem, kurzem, spalinami itp.

Elewacje

Prosta bryła nakryta dwuspadowym dachem została urozmaicona praktycznymi wykuszami.

Na tle gładko tynkowanych płaszczyzn ścian pojawiają się więc "wypustki" obłożone drewnem. Nawet zaplanowane w tych miejscach przeszklenia zostały osłonięte ażurowymi, drewnianymi żaluzjami, ograniczającymi wgląd we wnętrza.

Podjazd do garażu na tyłach posesji znakomicie wyznaczy i zabezpieczy odpowiednio wyprofilowany mur oporowy. Oddzieli on utwardzoną nawierzchnię "podwórka", przez które wchodzi się do domu i wjeżdża do garażu, od zielonego otoczenia. Skarpy obsiane trawą i obsadzone roślinami doskonale powiększą i uatrakcyjnią nawet nieduży ogródek wokół budynku.

Część dzienna

Parter dwukondygnacyjnego domu zajmuje część dzienna, uzupełniona samodzielnym pokojem gościnnym oraz gospodarczym zapleczem. Na przestrzeń wspólną składają się: ulokowana na wprost wejścia do domu kuchnia z jadalnią oraz salon wypełniający południowo-zachodni narożnik domostwa.

Schody na piętro są widoczne zarówno od strony holu, jak i z rejonu wypoczynkowego. Przez wysokie przeszklenie w tym rejonie na oba poziomy domu dotrze dużo dziennego światła, a rzeźbiarsko potraktowane schody - oprócz funkcji praktycznych - będą też pełnić funkcję oryginalnej ozdoby dynamizującej przestrzeń.

Nieco kłopotliwe może się okazać zestawienie kominka i telewizora - w podstawowej wersji projektu sąsiadują one ze sobą na jednej (frontowej) ścianie salonu. Aby seanse w domowym kinie nie kolidowały z innymi zajęciami domowników i widokiem ognia w kominku, cały sprzęt da się też umieścić w osobnym pokoju na parterze (warto wtedy zredukować "gościnne" zaplecze).

Część prywatna

Piętro stanowi prywatną część domu, dostępną tylko dla mieszkańców.

Choć wejście na schody znajduje się na pograniczu salonu i holu, nikt niepowołany nie będzie miał wglądu nawet w przestrzeń komunikacyjną na górnym poziomie. Domownicy mogą się tu czuć swobodnie w każdej sytuacji (np. bez skrępowania korzystać z łazienki czy tarasu nad garażem, nawet gdy w części dziennej przyjmuje się gości).

Rodzina z dwójką energicznych dzieci w wieku szkolnym powinna być zadowolona z prezentowanej wersji projektu z trzema osobnymi, a jednocześnie przestronnymi pokojami.

W proponowanym układzie najmniejszą powierzchnię ma główna sypialnia (14,3 m2), ale jej lokatorzy dysponują też własną łazienką (6,9 m2) oraz garderobą. Druga, nieco mniejsza łazienka - z natryskiem i miejscem na pralkę - jest dostępna z korytarza i będzie obsługiwać dwa duże pokoje dziecięce (każdy ma ponad 20 m2).

Jeśli jednak właściciele chcieliby większy nacisk położyć na integrację kosztem pojedynczych sypialni, łatwo powiększą górny hol, który może wtedy pełnić funkcję biblioteki, miejsca do zabawy itp. W uzyskanej w ten sposób przestrzeni da się stworzyć na przykład wygodne stanowisko komputerowe, które będzie z powodzeniem służyć wszystkim domownikom.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykładSkomentuj:

Projekt domu energooszczędnego