Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Skąd wziąć pieniądze na remont

Odpowiada Paweł Majtkowski, Expander

Jak najkorzystniej sfinansować remont domu, nie posiadając własnych oszczędności? W najbliższym czasie zamierzam wymienić podłogi, drzwi wewnętrzne, okna i wykonać inne prace. Szacuję, że koszt takiego remontu wyniesie około 50 tysięcy zł. Zaznaczam, że nie wchodzi w grę pożyczka od rodziny lub znajomych. Adam W.

remont
Pieniądze na remont
Rys. Małgorzata Ślińska
Sposobów sfinansowania remontu domu lub mieszkania jest kilka. Wydaje się jednak, że najbardziej opłacalne jest skorzystanie ze zwykłego kredytu hipotecznego. Taki kredyt, zwykle służący sfinansowaniu zakupu domu lub mieszkania, może być także wykorzystany do opłacenia remontu. Może być to zarówno remont domu świeżo kupionego, kiedy bank finansuje zarówno zakup i remont, jak i samodzielny remont.

Kredyt hipoteczny na remont

Warunkiem uzyskania kredytu hipotecznego jest własność (lub spółdzielcze prawo do lokalu) mieszkania lub domu, który ma być remontowany. Zabezpieczeniem kredytu dla banku jest hipoteka obiektu, który ma zostać wyremontowany. Tym kredyt hipoteczny różni się od pożyczki hipotecznej. W przypadku tej drugiej, zabezpieczeniem także będzie hipoteka, jednak może być to hipoteka dowolnej nieruchomości. Pieniądze z pożyczki hipotecznej można przeznaczyć na dowolny cel, natomiast kredyt może być wykorzystany tylko na remont. Zatem w przypadku kredytu hipotecznego bank będzie żądał od nas dokładnego rozliczenia się z wydanych w ten sposób środków, a przy pożyczce - nie.

Zaletą kredytu hipotecznego jest niskie oprocentowanie - dwa, a czasem trzy razy niższe niż zwykłej pożyczki gotówkowej. Średnie oprocentowanie kredytu hipotecznego w złotych to obecnie 5,80%, a pożyczki hipotecznej 6,80%. Możliwe jest także zadłużenie się w walucie obcej. Przy euro oprocentowanie kredytu to 3,40%, a pożyczki - 4,50%. Minimalna kwota kredytu hipotecznego waha się, zależnie od banku, od 20 do około 80 tys. zł.Pożyczka gotówkowa

Niestety, uzyskanie kredytu hipotecznego lub pożyczki hipotecznej może trwać nawet kilka tygodni. Zatem jeśli pieniądze są potrzebne szybciej, trzeba skorzystać z pożyczki gotówkowej. Zaletą kredytu gotówkowego jest to, że możemy go uzyskać szybko, czasami nawet w 24 godziny. Jednak standardowo od złożenia wniosku do uruchomienia kredytu mija około 3 dni roboczych.

W większości banków kredyty na kwotę do 30 tysięcy zł (a czasem nawet ponad 50 tysięcy zł) są udzielane bez konieczności przedstawiania jakichkolwiek zabezpieczeń. Zanim zdecydujemy się na kredyt w którymś z banków, zawsze powinniśmy sprawdzić co najmniej kilka różnych ofert. Różnice w koszcie kredytu pomiędzy poszczególnymi bankami mogą być bowiem bardzo duże.

Porównując oferty, warto określić całkowity koszt kredytu. Każdy bank jest zobowiązany podać nam wszystkie koszty pożyczki, o którą wnioskujemy. Całkowity koszt to pełna suma wszystkich płatności związanych z kredytem. Składa się z oprocentowania, prowizji i ewentualnie kosztu ubezpieczenia kredytu lub dodatkowych opłat. Wybierać powinniśmy zatem kredyt o najmniejszym koszcie całkowitym, a nie tylko kierować się najniższym oprocentowaniem. Różnice bowiem całkowitego kosztu pomiędzy bankami mogą być (jak już wspomnieliśmy) duże.

Kredyt gotówkowy idealnie nadaje się do finansowania mniejszych remontów. Co prawda znajdziemy banki, które chwalą się, że są w stanie pożyczyć nawet do 150 tysięcy zł, jednak aby uzyskać taki kredyt, konieczne jest posiadanie wysokich dochodów, wynoszących około 10 tys. zł netto miesięcznie.Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

Skomentuj:

Skąd wziąć pieniądze na remont