Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Czy warto mieć dodatkowy kocioł na paliwa stałe?

odpowiada Tomasz Krakowczyk

Wielu inwestorów zastanawia się jak obniżyć koszty ogrzewania domu. Czy warto na przykład zamontować dodatkowy kocioł na paliwa stałe oprócz starego urządzenia na gaz?

30.06.2010 WARSZAWA , EKSPERT BUDOWLANY TOMASZ KARKOWCZYK .
Tomasz Krakowczyk Dyrektor firmy Klimosz
Fot. Filip Klimaszewski / Agencja Gazeta
Tylko wtedy, gdy mamy zapewniony stały dostęp do taniego drewna, czyli jesteśmy na przykład właścicielami kawałka lasu lub sadu. W takiej sytuacji i tak jesteśmy zmuszeni robić przecinkę (w lesie chociażby ze względu na przepisy przeciwpożarowe) oraz usuwać chore drzewa. Takie drewno oczywiście nie nadaje się od razu do palenia. Powinno być sezonowane nie krócej niż 1,5 roku, aby jego wilgotność osiągnęła około 20%.

Kocioł na paliwa stałe warto również zamontować, gdy mamy zagwarantowany przydział węgla (np. górnicy).

Jeśli kocioł na paliwa stałe ma obniżyć koszty ogrzewania domu, nie należy wybierać kotła na pelety z automatycznym podawaniem paliwa. Już sam zakup takiego kotła wiąże się z wydatkiem nie mniejszym niż 9000 zł. Wysokie też będą koszty ogrzewania domu peletami, które są droższe niż węgiel i mają mniejszą o blisko 30% wartość opałową od niego.

Zdecydowanie lepiej jest kupić prosty kocioł komorowy - najtańszy o mocy 17 kW kosztuje około 2500 zł. Można w nim spalać gorsze gatunki węgla, drewniane polana, a nawet trociny.

Uwaga! Jeżeli jesteśmy zapracowani, cenimy sobie wygodę obsługi instalacji grzewczej nie powinniśmy instalować taniego komorowego kotła na paliwa stałe. Wiąże się to bowiem z codziennym jego rozpaleniem, dokładaniem co kilka godzin drewna lub węgla i codziennym wynoszeniem popiołu.

Rozważmy wtedy wybór kotła na drewno w wersji je zgazowującej (w trakcie procesu spalania powstaje gaz drzewny). Te modele urządzeń osiągają bardzo wysoką sprawność dochodzącą aż do 92%, podczas gdy w komorowych wynosi ona maksymalnie 85% (zgodnie z badaniami wg norm europejskich).

Warto też podkreślić, że stosowane w nich rozbudowane systemy automatycznej regulacji umożliwiają dość precyzyjne sterowanie temperaturą wody zasilającą centralne ogrzewanie i układu przygotowania ciepłej wody. Dzięki temu komfort regulacji pracy w kotłach zgazowujących drewno jest podobny, jak w gazowych. Niestety, są one dość drogie - za urządzenie o mocy 23 kW zapłacimy ponad 6500 zł.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Czy warto mieć dodatkowy kocioł na paliwa stałe?