Jak ochronić dom przed zdarzeniami losowymi
Każdy chciałby uniknąć włamania, strat materialnych, zniszczeń, a także świadomości, że ktoś obcy wdarł się do jego azylu. Oczywiste jest, że dom trzeba chronić, i to chronić skutecznie.
Dziś nietrudno zauważyć, że przybywa domów chronionych bardziej fachowo. Na ogrodzeniach coraz częściej można zauważyć czujniki, kamery i wywieszki z napisem "obiekt chroniony", świadczące o tym, że właściciele mają umowę z firmą ochroniarską. Rosnącą zapobiegliwość rodaków uzasadniają statystyki policyjne: w roku 2003 dokonano w Polsce 294 654 kradzieży z włamaniem, przy czym liczba ta obejmuje tylko przestępstwa zgłoszone. Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że wykrywalność tego rodzaju przestępstw w ciągu ostatnich 10 lat utrzymywała się na poziomie 20-30%. Kto chce skutecznie chronić dom, coraz częściej decyduje się na usługi firmy ochroniarskiej.
Ile to kosztuje
Wysokość miesięcznej opłaty za usługi firmy ochroniarskiej zależy przede wszystkim od wybranego wariantu jej działania w sytuacji zagrożenia. Są bowiem dwie możliwości:
1) w agencji monitorowane są sygnały pochodzące z systemu alarmowego w domu - gdy pojawia się zagrożenie (do stacji dociera sygnał alarmowy z domu), pracownicy łączą się z jednym z kilku podanych przez właściciela numerów telefonu; jeśli nie uda się im nawiązać połączenia, zawiadamiają policję;
2) po odebraniu sygnału alarmowego natychmiast wysyłają patrol interwencyjny, który - zależnie od uprawnień - może sprawdzić tylko teren posesji lub szukać intruza w domu.
Oprócz tych dwóch podstawowych usług możliwe są również inne - dodatkowe, na przykład:
- okresowe przyjazdy grup interwencyjnych na teren posesji;
- monitorowanie sygnałów alarmowych pochodzących z tzw. pilota antynapadowego (takiego pilota nosi się przy sobie, by podczas napadu w domu lub w jego pobliżu zawiadomić firmę ochroniarską, aby ta przysłała patrol);
- monitorowanie, jak działa instalacja alarmowa w domu (oraz informowanie właściciela o ewentualnych usterkach);
- dokonywanie przeglądów, rozbudowy i regularnych konserwacji systemu alarmowego.
Uwaga! Koszt usług firmy ochroniarskiej zależy też od lokalizacji domu, poziomu zagrożenia danego obiektu oraz jego przeznaczenia, a także liczby chronionych obiektów (firmie ochroniarskiej można także powierzyć czuwanie nad bezpieczeństwem domu letniskowego albo budynku, w którym prowadzona jest działalność gospodarcza).
Orientacyjne opłaty miesięczne:
- wariant najprostszy - odbieranie sygnałów w stacji i przekazywanie informacji o alarmie - od 50 zł;
- wariant rozbudowany - z interwencją patrolu na miejscu zdarzenia, a także okresowymi jego przyjazdami na posesję oraz monitorowaniem sygnału z pilota antynapadowego - od 100 zł.
Jak wybrać agencję ochrony
1. Dowiedz się, ile firm działa na Twoim terenie i wybierz taką, której patrole w akcji są widoczne.
2. Zapytaj znajomych o ich dotychczasowe doświadczenia z konkretnymi firmami i wyeliminuj te, które miały jakieś wpadki.
3. Sprawdź, czy firma ma koncesję ministra spraw wewnętrznych i administracji na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie usług ochrony osób i mienia (koncesja powinna znajdować się w biurze; niektóre firmy publikują ten dokument na swoich stronach internetowych).
4. Wybierz firmę, która jest ubezpieczona od odpowiedzialności cywilnej - ubezpieczenie pokrywa bowiem szkody, które spowodują pracownicy podczas akcji ochroniarskiej w domu klienta.
5. Dowiedz się, ilu ludzi pracuje w firmie, jak są wyszkoleni i jakim dysponują sprzętem (dobre firmy chwalą się na swoich stronach internetowych, gdzie i przez kogo szkoleni są ich pracownicy oraz z jakim sprzętem pracują). Sprawdź, ile osób jest w patrolu interwencyjnym (powinny być co najmniej dwie).
6. Zapytaj, ile czasu zajmie patrolowi dojazd do obiektu (powinno to nastąpić w ciągu 3-5 minut, by złodziej nie zdążył nic ukraść).
7. Jeśli agencja nie ma własnych patroli (lub nie ma ich w tym mieście, w jakim oferuje swoje usługi) i korzysta z patroli innej firmy, dowiedz się, na jakich zasadach współpracują oraz kto będzie ponosił odpowiedzialność za ewentualne szkody.
Uwaga! Pamiętaj, że agencja ochrony nie odpowiada za szkody poczynione przez złodzieja wówczas, gdy alarm był wyłączony.
Ubezpieczenie jako zabezpieczenie
Ochrona domu przez firmę ochroniarską jest jednym z najskuteczniejszych sposobów zabezpieczeń, nie eliminuje jednak całkowicie zagrożenia włamaniem i kradzieżą. Niezależnie więc od podpisania umowy z agencją ochrony zawsze warto wykupić ubezpieczenie domu od kradzieży z włamaniem, by można było odtworzyć zrabowany majątek.
Dom pod ochroną- tańsze ubezpieczenie
Większość spośród towarzystw ubezpieczeniowych stosuje zniżki w ubezpieczeniach nieruchomości, które mają zainstalowane systemy alarmowe oraz są monitorowane przez agencję ochroniarską. Zniżki są niemałe, bo wynoszą od 30 do 40%, co jest naprawdę dobrą rekompensatą za wydatki związane z ochroną.
- Więcej o:
Uzbrojenie działki budowlanej. Formalności, przepisy, koszty
Rodzinny kredyt mieszkaniowy – co warto o nim wiedzieć?
Kredyt na budowę domu krok po kroku – od czego zacząć?
Budynek gospodarczy - co należy wiedzieć przed rozpoczęciem budowy?
Buduj (i remontuj) tylko z umową
Na czym polega i jakie ma skutki umowa darowizny?
Dofinansowanie do gazu 2023. Warunki
Nowy nabór do programu "Czyste Powietrze" 2023! Co się zmienia?