Brama przesuwna, ale jaka?
Planuję montaż bramy przesuwnej otwieranej automatycznie. Jaką bramę najlepiej wybrać? Ile miejsca zarezerwować na jej otwieranie? Które napędy do takich bram są najlepsze? Jak są zabezpieczone przed kradzieżą? Henryk W. Koło
Na rynku sprzedawane są dwa:
- szynowe - w których skrzydło ma szerokość zbliżoną do szerokości wjazdu i przesuwa się na rolkach po szynie umieszczonej w podłożu. Żeby nie było kłopotów z otwieraniem takiej bramy, trzeba stale dbać o to, by w szynie nie zbierały się błoto, piasek ani liście, a zimą usuwać z niej śnieg i lód;
- samonośne - których skrzydła mają przeciwwagę, są więc znacznie dłuższe niż szerokość wjazdu. Skrzydło takiej bramy wysuwa się ponad przejazdem, dzięki czemu jest ona bardziej niezawodna od bram samonośnych i mniej kłopotliwa w eksploatacji, bo nie ma szyny wymagającej ciągłego czyszczenia i utrudniającej przejeżdżanie.
2. Miejsce na bramę
Do otwierania bramy przesuwnej potrzebne jest miejsce z boku po tej stronie, w którą będzie się ona wsuwać. Nie można w tym miejscu planować furtki i z tego samego względu nie można też sytuować bramy zbyt blisko narożnika ogrodzenia. Ilość miejsca potrzebnego na bramę zależy od szerokości skrzydła (dobiera się ją zbliżoną do szerokości wjazdu) i jego wysokości, a jeśli brama jest samonośna - także od długości jej przeciwwagi.
3. Warianty napędu bramy
Większość napędów nadaje się do montowania zarówno w bramach szynowych, jak i samonośnych. Mogą być zasilane napięciem 230 lub 24 V. Te niskonapięciowe nie grożą porażeniem w razie przecięcia kabla zasilającego. System zawiera zwykle poniższe elementy.
- Napęd ze sterowaniem. Moc napędu dobiera się do ciężaru bramy. Napędy można mocować do nawierzchni obok bramy lub chować w słupku będącym częścią bramy. Napęd w słupku jest niewidoczny i trudno go ukraść.
- Listwa zębata montowana do skrzydła bramy. Może być stalowa ocynkowana (najtrwalsza) lub metalowa z powłoką nylonową (najcichsza w działaniu).
- Nadajnik i odbiornik zdalnego sterowania. Najczęściej stosowane są urządzenia przesyłające sygnał-kod drogą radiową. Kod może być stały (wówczas bramę można otworzyć innym pilotem) lub zmienny (bezpieczniejszy).
- Wyłącznik do otwierania bramy z domu.
- Bariera fotoelektryczna (zestaw fotokomórek) niedopuszczająca do zamknięcia bramy, gdy na jej drodze znajdzie się przeszkoda.
- Przełącznik do otwierania ręcznego - w razie przerwy w zasilaniu elektrycznym.
4. Koszty bram
Koszt bramy otwieranej automatycznie zależy od wzoru wypełnienia bramy i kosztów napędu (w granicach od 1200 do 1800 zł netto). Jeśli napęd kupuje się łącznie z bramą, to do ceny dolicza się 7% VAT, a jeśli osobno - 22%. Jak widać, bardziej opłaca się kupić bramę i napęd u jednego sprzedawcy niż kupować je osobno.
- Więcej o: