Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dostawienie dodatkowych okien dachowych na poddaszu użytkowym

Janusz Komurkiewicz, Fakro

Na pytanie użytkownika odpowiada ekspert Janusz Komurkiewicz z firmy Fakro

okna dachowe fakro
Prawidłowy montaż okna dachowego jest gwarancją komfortu użytkowania poddasza
Fot. Fakro
Pytanie użytkownika:

Witam,

posiadam nowo wybudowany dom z użytkowym poddaszem. Okna dachowe, które są tam zainstalowane są umieszczone na takiej wysokości, że nie widać przez ww. okno nic oprócz chmur. Interesuje mnie dostawienie dodatkowego okna poniżej, o takich samych gabarytach, aby mieć przysłowiowe 'okno na świat' (strop jest żelbetonowy). Czy jest taka możliwość? Czy nie zaszkodzi to w jakimś stopniu głównemu wiązaniu stropu? Jak najlepiej to zrobić i od czego zacząć oraz jaki będzie koszt zrobienia czterech takich okien, mamy ich po dwa w każdej sypialni...

Odpowiedź eksperta:

Wykonanie takiej zmiany wiąże się z ingerencją w element konstrukcyjny budynku i musi zostać skonsultowane z projektantem. Zmiana taka jest możliwa jeżeli strop jest odpowiednio długi, jeżeli ścianka kolankowa jest wysoka i blisko obecnie zamontowanego okna dachowego można rozważyć zespolenie kolankowe.

Przy ustalaniu rozmiaru otworu w stropie należy uwzględnić rozmiar okna, kształt szpalet (dolna prostopadle do podłogi), odległość pomiędzy oknami (standardowo 10 cm).

Koszt wykonania przeróbki zależy od zakresu koniecznych robót.

Do zespolenia z istniejącym oknem można wybrać dowolny model okna FAKRO np. okno uchylno-obrotowe FPP-V preSelect lub obrotowe FTP-V P2 Secure.

Okna dodatkowe powinny mieć taką samą szerokość, wysokość można przyjąć zależnie od miejsca. Do zamontowania zespolenia okien w pionie należy zastosować dodatkowy kołnierz do zespoleń np KDV.

Skomentuj:

Dostawienie dodatkowych okien dachowych na poddaszu użytkowym