Zawilgocona membrana dachowa wokół okna
Pytanie użytkownika: "Witam serdecznie, mam problem dotyczący membramy przy oknach. Chciałabym ocieplić ścianę przy oknach połaciowych, ale podczas śniegu membrama robi się mokra, nie przecieka, ale są na niej plamy. Co mam zrobić?"
O tej porze roku, kiedy temperatury w ciągu dnia wahają się od +5 do -5 C, na wielu budowach pojawiają się bardzo często skropliny. Występują (szczególnie wyraźnie widoczne) na spodzie nieocieplonych jeszcze dachów czyli na membranach i foliach wstępnego krycia.
Zjawisko to jest naturalnym objawem działania praw fizyki. W zimnych i wilgotnych okresach roku, po zakończeniu prac budowlanych ilość pary wodnej w nowobudowanych domach jest zawsze bardzo duża. Dużą ilość pary wodnej dostarcza również powietrze atmosferyczne. Para wodna unosi się do góry razem z ciepłym powietrzem. To powoduje, że na zimnej powierzchni membrany para wodna zanim dotrze do jej warstw paro-przepuszczalnych (filmu funkcyjnego) skrapla się na wewnętrznej powierzchni membrany. Dla zaistnienia tego zjawiska wystarczy różnica temperatur 2 - 4 C. Zjawisko to zanika po odparowaniu nadmiaru wilgoci w cieplejszych okresach roku.
Jednak póki temperatury wahają się wokół 0 C to bardzo wiele osób zadaje sobie pytanie czy aby wszystko jest ok widząc zacieki na swoim poddaszu. A powód jest oczywisty choć widowiskowy. Ilość pary wodnej kondensującej się na membranach i foliach dachowych może być bardzo duża i zależy od :
- ilości wilgoci technologicznej w budynku;
- rożnicy temperatur między powietrzem wewnątrz budynku a atmosferycznym;
- miejsca w dachu;
- rodzaju dachu;
- skuteczności wentylacji pomieszczeń;
i wiele innych czynników.
Zjawisko jest łatwe do usunięcia pod warunkiem, że w dachu nie zostały popełnione błędy w wykonaniu wentylacji nad membraną. Przy okazji powstania skroplin zawsze warto to sprawdzić. Jeżeli nie ma żadnych omówionych błędów, to wystarczy ogrzać i przewietrzyć poddasze.
- Więcej o:
Jak urządzić poddasze z elektrycznymi oknami dachowymi?
Kojący chłód w upalne dni dzięki markizom pionowym
Zielone FAKRO z ekologicznym certyfikatem
Okno balkonowe Fakro gwiazdą Netflixa
Dom, który jednoczy
Blisko natury z dala od zgiełku miasta
FPP-V preSelect MAX – okno dachowe, które otwiera przestrzeń
Drzwi podnoszono-przesuwne HST-Sky FAKRO Innoview z TopBuilderem