Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Korzyści z eksploatacji kolektorów słonecznych

Władysław Łyszkowski

Ceny tradycyjnych paliw, z których pozyskujemy energię cieplną do przygotowania ciepłej wody, wciąż rosną. Dlatego wielu z nas zastanawia się nad ich częściowym zastępowaniem lub uzupełnianiem przez darmową energię z promieniowania słonecznego.

Energia elektryczna

To najbardziej dostępne, ale też i bardzo drogie źródło ciepła. Najczęściej jest ono wykorzystywane do podgrzewania wody w domach opalanych kotłami na paliwa stałe. I choć zimą woda do mycia grzana jest "przy okazji" ogrzewania domu, to już poza sezonem grzewczym za jej przygo-towanie czteroosobowa rodzina może zapłacić nawet 200-300 zł miesięcznie. W tej sytuacji montaż kolektorów słonecznych oraz odpowiedniej wielkości zasobnika z dwiema wężownicami i grzałką pomoże zredukować koszt przygotowania ciepłej wody o 40-70% (wiele zależy od konfiguracji instalacji solarnej).

Oprócz tych korzyści ekonomicznych, warto też zwrócić uwagę na aspekt ekologiczny. W Polsce ponad 90% energii elektrycznej wytwarza się z węgla, dlatego ciepła woda z kolektorów zamiast z prądu przyczynia się do ochrony środowiska.

Gaz płynny

Choć to dość drogie paliwo, to zmniejszenie jego zużycia nie zawsze będzie dla nas opłacalne. Istotne znacznie ma tutaj umowa, jaką zawarliśmy z dostawcą gazu płynnego. Określone są w niej warunki, na jakich została wykonana instalacja wraz zamontowaniem zbiornika, oraz nasze zobowiązanie do zakupu określonej ilości paliwa. Generalna zasada jest taka, że firmy nie zarabiają na montażu instalacji i dzierżawie zbiornika, ale na sprzedaży gazu. Nie są więc zainteresowane, byśmy spalali go mniej. Wręcz przeciwnie - redukcja jego zużycia wiąże się z podniesieniem opłat. Dlatego przed zastosowaniem kolektorów do wspomagania instalacji zasilanej gazem płynnym, należy dokładnie sprawdzić warunki umowy.

Gaz ziemny

Jeśli do podgrzewania wody zastosujemy nowo-czesne kotły (najlepiej modele kondensacyjne), to opłata za gaz nie będzie tak dużym obciążeniem dla domowego budżetu, jak przy gazie płynnym. Nie oznacza to jednak, że nie warto przyjrzeć się możliwości jej obniżenia. Niestety, nie mamy wpływu na wyso-kość opłat stałych. A latem mogą one wynosić nawet 50% wartości faktury. Dlatego chcąc ocenić opłacalność inwestycji w kolektory słoneczne, musimy oszacować, ile zaoszczędzimy, gdy koszty ogrzewania wody (pomijając opłatę stałą) zredukujemy o 40-60%. Na podstawie analiz przeprowadzonych przez specjalistów okazuje się, że oszczędności roczne z reguły nie przekroczą 500 zł (kwota ta zależy od ilości zużytej ciepłej wody).

Ekogroszek lub pelety

Kotły z automatycznym podawaniem ekogroszku lub pelet można stosować do podgrzewania wody również latem. Część z nich to urządzenia wyposażone w elektryczną zapalarkę paliwa oraz rozbudowany system sterowania. Dzięki temu zapewniają w miarę wysoki komfort korzystania z ciepłej wody oraz niskie koszty eksploatacji. Natomiast kotły bez zapalarki muszą poza sezonem grzewczym pozostać w trybie pracy letniej. Wiąże się to z podtrzymywaniem niskiej mocy palnika przez cały czas lub codziennym rozpalaniem. Niestety, sprawność procesu spalania w obu tych sytuacjach pozostawia wiele do życzenia.

Zamontowanie w takiej instalacji kolektorów i podgrzewacza wody z dwiema wężownicami i grzałką nie przyniesie co prawda znaczących oszczędności finansowych. Pozwoli jednak uzyskać o wiele wyższy komfort użytkowania systemu przygotowania ciepłej wody w porównywalnej cenie.

Węgiel, miał, drewno

To jedne z najtańszych źródeł ciepła. W wielu domach nadal spalane są one w prostych kotłach komorowych, także latem, by dostarczyć ciepłą wodę. Ze względu na konstrukcję i niewysoką sprawność tych urządzeń, spaliny są znacznie zanieczyszczone (zawierają duże ilości tlenków siarki, azotu), a przez to oczywiście szkodliwe dla środowiska.

Montaż kolektorów jest więc tutaj polecanym rozwiązaniem (zresztą dotowanym w wielu gminach w ramach specjalnych programów), chociaż nie warto się łudzić, że zaoszczędzimy wiele na paliwie. Odzyskamy za to stracony czas, jaki musieliśmy spędzać na rozpalaniu kotła. Spadnie też zużycie ciepłej wody, gdyż nie trzeba będzie ciągle myć rąk po odwiedzeniu kotłowni.
    Więcej o:

Skomentuj:

Korzyści z eksploatacji kolektorów słonecznych