Kolektory słoneczne
Solary na ciepłą wodę - cena z montażem. Ile zapłacimy?
Koszty zakupu i montażu instalacji słonecznej zależą przede wszystkim od jej wielkości, wymaganej ilości oraz rodzaju kolektorów (płaskie, próżniowe), a także pojemności zbiornika wody użytkowej.
Kolektory słoneczne: rodzaje kolektorów
W naszym klimacie kolektory słoneczne wykorzystuje się zwykle do podgrzewania wody do mycia lub tej w ogrodowym basenie. Do wyboru mamy różne rodzajów kolektorów.
Zasobniki na c.w.u.: jak uniknąć błędów przy planowaniu i instalacji
Woda w zasobnikach na ciepłą wodę podgrzewana jest pośrednio przez zewnętrzne źródło ciepła - kocioł, pompę ciepła lub kolektory słoneczne. Jeśli ich pojemność zostanie dobrze dobrana, nie zabraknie nam ciepłej wody do mycia.
Kolektory słoneczne: prawidłowy montaż
Aby kolektory słoneczne działały prawidłowo, trzeba wybrać odpowiednie miejsce montażu i właściwie określić liczbę pomp obiegowych. Podpowiadamy, jak uniknąć błędów przy montażu kolektorów słonecznych.
Kolektory słoneczne - co może się stać, kiedy wyjeżdżamy na urlop
Najwięcej kłopotów sprawia praca instalacji solarnej w czasie, gdy domownicy latem wyjeżdżają z domu na dłużej, na przykład na dwutygodniowy urlop.
Korzyści z kolektorów słonecznych w modernizowanej instalacji
Zamontowanie kolektorów słonecznych przy okazji modernizacji instalacji grzewczej to inwestycja dość kosztowna, ale w niektórych sytuacjach pozwoli zmniejszyć rachunki za ciepłą wodę.
Korzyści z eksploatacji kolektorów słonecznych
Ceny tradycyjnych paliw, z których pozyskujemy energię cieplną do przygotowania ciepłej wody, wciąż rosną. Dlatego wielu z nas zastanawia się nad ich częściowym zastępowaniem lub uzupełnianiem przez darmową energię z promieniowania słonecznego.
Kolektory słoneczne - poradnik inwestora
Coraz więcej osób w Polsce decyduje się na montaż kolektorów słonecznych. Dzięki nim można zaoszczędzić w ciągu roku - według niektórych źródeł - nawet 65% energii cieplnej zużywanej do podgrzewania wody.
Rodzaje sterowników a sprawność instalacji solarnej
W systemie solarnym znaczący wpływ na sprawność instalacji kolektorów słonecznych ma rodzaj zastosowanych sterowników.
Kolektory słoneczne a ekologia
Nie należy niepotrzebnie zwiększać powierzchni kolektorów. Zyskamy tylko niewielki wzrost energii cieplnej w sezonie grzewczym, a jednocześnie jej znaczny nadmiar latem.
Współpraca kolektorów słonecznych i gruntowej pompy ciepła
Część inwestorów z zasobniejszym portfelem, którym dodatkowo leży na sercu ochrona środowiska, decyduje się na montaż w jednym systemie grzewczym kolektorów i pompy ciepła. W takim rozwiązaniu pompa służy zarówno do ogrzewania domu, jak i podgrzewania wody, kolektory zaś wspomagają jej pracę. Przyjrzyjmy się, czy taka współpraca jest uzasadniona pod względem ekonomicznym oraz ekologicznym.
Kolektory słoneczne - budowa i działanie instalacji słonecznej
Niezależnie od tego, czy będziemy montowali instalację solarną w nowym czy modernizowanym domu, zawsze składa się ona z takich samych elementów.
Gdzie zainstalować kolektory słoneczne?
Najczęściej kolektory słoneczne montuje się na dachu. Umieszcza się je wówczas albo w połaci dachowej albo na pokryciu.
Kolektory słoneczne: ciepła woda z dachu
Wyglądające jak okna dachowe kolektory słoneczne nie przepuszczają wprawdzie światła i nie oświetlają w związku z tym pomieszczeń na poddaszu, ale ich rola w nowoczesnym domu jest bardzo pożyteczna.
Kolektor słoneczny próżniowy
Zbudowany jest z pojedynczych szklanych rur.
Kolektor słoneczny płaski
Składa się z absorbera, czyli płaskiej płyty wykonanej z dobrze przewodzącego ciepło metalu - zwykle z miedzi lub aluminium.
Kolektory słoneczne zamiast starej termy
Zamontowane kilkanaście lat temu termy nie tylko zużywają dużo prądu, ale też po prostu się psują. Zanim zdecydujemy się je wymienić na nowoczesny, bardziej energooszczędny model, rozważmy, czy nie warto do podgrzewania wody do mycia wykorzystywać kolektorów słonecznych.
Kiedy kolektory dają najwięcej ciepła
Kolektory słoneczne to coraz popularniejszy sposób podgrzewania wody. Jakie wybrać i gdzie je zamontować, by były najefektywniejsze.
Okno plus kolektor słoneczny
Z kolektorów zainstalowanych w pakiecie z oknami dachowymi wynikają same korzyści: estetyczne, wykonawcze i użytkowe.
Kolektory słoneczne - ciepła woda z dachu
Kolektory do podgrzewania wody słońcem stają się coraz bardziej popularne. Pytanie tylko, jakie wybrać: płaskie są tańsze, ale za to próżniowe mają większą sprawność.
Ciepła woda za pół darmo
Kolektory słoneczne pozwalają co najmniej o połowę zmniejszyć rachunki za przygotowanie ciepłej wody.
Ogrzewanie - pompy ciepła i kolektory słoneczne - energia niekonwencjonalna
Pompa ciepła jest droższa niż nowoczesny kocioł gazowy, ale daje gwarancję niskich cen za ogrzewanie domu i wody.
Kolektory słoneczne - mniej za ciepłą wodę
Nasi Czytelnicy zdecydowali się na montaż kolektorów słonecznych w domu, w którym mieszkali od kilku lat. Teraz liczą oszczędności.