Kolektory w modernizowanym lub nowym budynku

Odpowiada: Marek Frelek

Na jakie elementy należy zwrócić uwagę przy montażu kolektorów w modernizowanym lub nowym budynku? E.T., Zgierz

dach, kolektory słoneczne
Jeśli instalacja solarna jest dobrze zaprojektowana i wykonana, to w ciągu całego roku można zaoszczędzić nawet 60% energii zużywanej do podgrzewania wody
Fot. Ewa Staręga
W modernizowanych domach należy przede wszystkim zwrócić uwagę na następujące elementy instalacji solarnej: miejsce na zasobnik i kolektor słoneczny oraz odpowiedni regulator. Wiele firm ma w swojej ofercie regulatory, które mogą sterować instalacją słoneczną współpracującą z wszelkiego rodzaju kotłami, na przykład gazowymi lub na paliwa stałe. Zasobnik solarny ma zwykle dużą objętość, a więc i gabaryty, dlatego należy sprawdzić, czy będziemy w stanie wygospodarować miejsce na jego zamontowanie. Jeśli w istniejącym do tej pory systemie grzewczym pracuje kocioł dwufunkcyjny lub podgrzewacz przepływowy, trzeba również sprawdzić, czy możemy zasilać te urządzenia wodą wstępnie podgrzaną przez kolektory. W sprzedaży można znaleźć kotły dwufunkcyjne oraz termy z zamkniętą komorą spalania, które są przystosowane do współpracy z instalacjami solarnymi. Jeżeli mamy takie właśnie urządzenia, instalacja kolektorów słonecznych nie będzie stanowiła problemu. W przeciwnym razie powinno się pamiętać o instalacji dodatkowego zasobnika solarnego.

Do nowo budowanych domów firmy oferują kompleksowe systemy grzewcze. Zamontowana już fabrycznie w kotłach gazowych automatyka do kotłów jest przystosowana do obsługi systemów solarnych. Specjalne programy optymalizują współpracę kotła z kolektorami słonecznymi. Program taki prognozuje zyski energii słonecznej, dzięki czemu kocioł podgrzewa wodę do mycia tylko wtedy, kiedy jest to niezbędne. Są to kolejne wymierne oszczędności dla użytkownika. Tak jak w automatyce, dla nowych instalacji przeznaczone są specjalne zasobniki solarne z wbudowanymi dwiema wężownicami. Zasobnik ten będzie podgrzewany przez panele słoneczne oraz przez kocioł. Godnym polecenia rozwiązaniem w nowych budynkach jest montaż kolektorów w płaszczyźnie dachu. Dzięki temu zaoszczędzimy na kosztach związanych z zakupem dachówki, a sama instalacja będzie wyglądała wyjątkowo estetycznie.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykładSkomentuj:

Kolektory w modernizowanym lub nowym budynku