Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Gdzie zainstalować kolektory słoneczne?

tekst Stefan Żuchowski

Najczęściej kolektory słoneczne montuje się na dachu. Umieszcza się je wówczas albo w połaci dachowej albo na pokryciu.

kolektory słoneczne
Kolektory słoneczne kupuje się najczęściej w specjalnych zestawach
Fot. Vaillant
Wbudowane w połać. Rozwiązanie to stosuje się bardzo często w nowym domu, gdy oprócz kolektorów płaskich będą montowane okna dachowe. Dzięki temu można kupić mniej materiału na pokrycie, a sprawność kolektorów będzie wyższa, gdyż zredukowane zostaną straty ciepła przez spodnią część obudowy panelu. Do uszczelnienia takiego zestawu wykorzystuje się specjalne kołnierze.

Czasami wybiera się tę opcję również w remontowanym domu, gdy dach pokryty jest dachówką ceramiczną lub cementową. W takiej sytuacji, gdybyśmy zastosowali montaż na szynach, moglibyśmy zniszczyć za dużo dachówek (a nie każdy ma ich odpowiedni zapas).

Na pokryciu. Zależnie od typu pokrycia, producenci paneli słonecznych dostarczają różne rodzaje szyn i haków o odpowiedniej długości i wysokości. Warto też zauważyć, że w ten sposób można montować kolektory płaskie oraz próżniowe.

Inne miejsca. Kolektory słoneczne można umieścić na fasadzie budynku, balustradzie balkonu, płaskim dachu garażu, a także w ogrodzie. To najlepsze rozwiązania wówczas, gdy dach ma skomplikowany kształt lub miejsce, w którym dałoby się umieścić panelem jest w ciągu dnia zacienione, na przykład przez komin, sąsiednią część dachu, bądź wysokie drzewo rosnące w pobliżu domu. Montaż kolektorów w innym miejscu niż na dachu spadzistym, wymaga zastosowania specjalnych uchwytów lub konstrukcji wsporczych.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Gdzie zainstalować kolektory słoneczne?